Atostogų paieška

Trumpai apie Uteną

Šiaurės rytų Lietuvoje, Šventosios upės baseine įsikūrusi Utena yra vienas seniausių šalies miestų. Jos vardą pirmą kartą paminėjo karalius Mindaugas savo laiške kalavijuočių ordinui 1261 metais.

Šis Rytų Aukštaitijos rajonas turtingas ežerų, jų čia 185. Miestas kasmet gražėja, tvarkoma aplinka, įrengti nauji skverai ir parkai. Svečių laukiama ištisus metus. Vasaros sezonu poilsiautojai traukia prie Alaušo ežero, žiemą minios greičio ir automobilių gerbėjų susirenka stebėti žiemos ralio.

Lankytinos vietos ir įdomybės Utenoje ir Utenos rajone

Utenos rajonas gali didžiuotis vaizdingu kraštovaizdžiu bei vandens telkinių gausa, o mieste veiklos nestinga kultūrinių, edukacinių kelionių gerbėjams ir istorijos mylėtojams.

Vietovė turi ką pasiūlyti ir pavieniams keliautojams, ir šeimoms, ir turistų grupėms. Geriau vietos istoriją ir tradicijas pažinti padės apsilankymas Utenos kraštotyros muziejuje, įkurtame 1929 metais, istorijos paminklu pripažinto vandentiekio bokšto ar senosios pašto stoties apžiūra.

Norintiems geriau suprasti praeities įvykius bei kasdienybę verta aplankyti laisvės kovų muziejų, V. Valiušio keramikos muziejų Leliūnų miestelyje, prieškario ūkininko sodybą Sirutėnuose bei tradicinių amatų centrą „Svirnas“, kuriame meistrai moko kurti karpinius, pinti iš vytelių, megzti, pažinti vaistines žoles, pinti juostas, supažindina su vilnos dirbiniais ir jų gamybos procesu.

Utena šalyje ir už jos ribų garsėja savo alaus darykla, veikiančia nuo 1977 m. Gamykloje rengiamos ekskursijos ir degustacijos.

Jei keliaujate su vaikais, verta užsukti į triušiukų slėnį prie Saldutiškio, kur galite pasigrožėti net 30 veislių ilgaausiais ar jų įsigyti.

Literatūros ir meno gerbėjai laukiami Antano ir Motiejaus Miškinių literatūrinėje-etnografinėje sodyboje bei Levutės Meškauskienės betoninių skulptūrų muziejuje „Drakono džiunglės“, Vilko muziejuje, meno galerijose.

Krašte gausu ir įvairių laikotarpių bei stilių maldos namų.

Utena yra žalias miestas, kuriame tarp miesto šurmulio puikiai telpa ir Dauniškio bei Vyžuonaičio ežerai, tad norintiems pakvėpuoti grynu oru ir pasivaikščioti toli ieškoti neteks. Tam puikiai tinka Dauniškio bei Vyžuonos parkai bei miesto sodas.

Besidomintiems dvarų kultūra bus įdomu pakeliauti po Utenos rajoną. Čia Alaušo ežero pusialaly įsikūręs architektūros paminklu pripažintas Bikuškio dvaras, praeitį mena Jotaučių, Leliūnų, Saldutiškio, Vyžuonėlių dvarai.

Apylinkėse gausu ir unikalių gamtos objektų. Tryšta gydomosiomis savybėmis ir apsauga garsėjantis Šv. Krokulės bei Varniškių šaltiniai, dėmesį traukia Šeimyniškių atodanga su konglomerato uola, stūkso piliakalniai, riogso Biliakiemio, Laumės, Žiezdrių akmenys, žaliuoja šimtamečiai ąžuolai ir pušys, įkurti 8 draustiniai.

Mėgstantiems pėsčiųjų maršrutus siūloma išbandyti Ąžuolijos pažintinį taką, įrengtą botanikos ir zoologijos draustinyje.

Laiko mašinos efektą sukurs apsilankymas etnografiniuose kaimuose ar Minčios vandens malūne.

Pasirinkimo Utenoje nepritrūks ir aktyvaus laisvalaikio gerbėjams.

Šeimos ar bičiulių kompanijos pramogoms puikiai tiks galvosūkių kambarys, boulingas, jodinėjimas žirgais, dažasvydis, šaudymas iš lanko, žygiai visureigiu, žygiai šiaurietiško ėjimo lazdomis, tenisas ar  vandens pramogos: plaukiojimas plaustu, baidarėmis, valtimis, vandens dviračiais, ekskursijos į pelkes.

Mėgstantiems šilumą – pirčių kompleksai, maudynės kubile ir baseinai uždarose patalpose.

Norintiems pabėgti nuo kasdienybės siūlomi pėsčiųjų, dviračių ir automobilių maršrutai po Aukštaitijos nacionalinį parką.

Trokštantiems žinių ir naujų įgūdžių – gausus edukacinių programų pasirinkimas.

Apgyvendinimas, nakvynė Utenos mieste ir rajone

Populiariausia apgyvendinimo rūšis Utenos krašte – kaimo turizmo sodybos, kurių gamtos apsupty yra daugiau nei keturiasdešimt. Utenoje veikia viešbutis, keletas svečių namų, ramiose pakrantėse įrengta keletas kempingų ir stovyklaviečių, mėgstantiems keliauti ekonomiškai ir poilsiauti arčiau gamtos.

Atstumai:

Vilnius – 97.
Kaunas – 132.
Klaipėda – 328.

 

Žemėlapis (Utenos rajonas)