Atostogų paieška

Arklio muziejus Niūronių kaime, Anykščių rajone

Arklio muziejus Niūronių kaime, Anykščių rajone - 1

Atnaujinta: 2021 m. gruodžio mėn. 14 d.

Arklio muziejus

Arklio muziejus, įsikūręs šalimais Anykščių, Niūronų kaime, yra vienintelis toks Pabaltijo šalyse. Muziejus orientuotas į arklininkystės istoriją, čia saugomos Lietuvos amatą menančios įvairiausios eksponatų kolekcijos. Ekspozicija yra išsidėsčiusi per 16 pastatų, teritorijoje be jų taip pat yra amatų centras bei aukštaitiškos sodybos. Prie įstabiųjų pastatų, esančių muziejuje, priskiriama garsiojo lietuvių rašytojo Jono Biliūno sodyba, kurioje dabar atsivėręs muziejus kviečia pasigrožėti medžio drožiniais, sūpynėmis.

Muziejus yra vis atnaujinamas, džiugina savo lankytojus įvairiomis edukacijomis, kurių metu mokoma lietuvių liaudies amatų. Šalia muziejaus galite išvysti gamtos grožybes, pavyzdžiui, Variaus upelio atodangą.

Arklio muziejaus ekspozicijos

Muziejus prasideda nuo klojimų ir Niūronų kaimo pradinės mokyklos. Pastarojoje gyvena pirmieji Arklio muziejaus eksponatai, atkeliavę iš skirtingų Lietuvos vietovių: vežimai, bačkos, ratai, plūgai, lineikos.

Apsilankydami Arklio muziejuje be arklininkystes susipažinsite ir su kitais tradiciniais Lietuvos amatais, tokiais kaip kalvystė, audimas, račdirbystė.

Ekspozicija, saugoma muziejuje, yra labai plati, tačiau yra keletas pagrindinių kolekcijų.

Arklio ekspozicija

Muziejus kviečia savo lankytojus sužinoti apie arklio evoliuciją, veisles nuo žeimaitukų iki sunkiųjų Lietuvos žirgų. Suprasite senosios patarlės "Dovanotam arkliui į dantis nežiūri" esmę - arklio dantų muliažai, jų gydymo būdai ir priemonės, įrankiai, skirti tikrinti šio gyvūno sukandimą, kanopas.

Apsilankydami muziejuje sužinosite apie arklininkystės papročius bei kitas įdomybes: žirgų laidojimo tradicijas, seniau gyvavusią Vilniaus miesto raitąja policija.

Audinių ekspozicija

Kaip minėta, muziejus turi ir audimo amato kolekciją. Audiniai šioje ekspozicijoje yra austi XIX - XX a., daugiausiai atkeliavę iš Anykščių rajono. Pamatysite senovinius siūlus, audimo įrenginius ir kitus daiktus, naudotus išgauti gražiausius audinius.

O gal jums kada kilo klausimas, kaip anksčiau išgaudavo spalvotus siūlus? Apie tai išgirsite čia apsilankę, sužinosite gudrybes, kokie augalai turi dažomų savybių, galinčių pakeisti vilnonių siūlų spalvą.

Čia pat muziejuje taip pat yra įrengta audėjų mokykla, kur visi norintys gali išmokti austi kaimiškomis staklėmis nuo pagrindų. Išmokoma apmesti audeklą, aiškinama apie jo įrietimo mandrybes ir rašto suverimą. Mokiniai ne tik išmoks austi, bet ir susipažins su tradiciniais raštais, kurie yra skirtingi kiekviename Lietuvos regione.

Aukštaitiškų sodybų ekspozicija

1993 m. duris atvėrusi, kaip muziejaus eksponatas, aukštaitiška sodyba kuo puikiausiai atspindi Lietuvos senolių gyvenimo būdą XIX - XX a. Etnografinės ekspozicijos trobose, iš Daunaikių kaimo iliustruoja, koks svarbus pagalbininkas ir geras draugas buvo mūsų protėviams arklys.

Tradicinė sodyba yra sudaryta iš namo, klojimo, tvarto, klėtelės ir pirties. Kiekvienas statinys turėdavo savo vietą teritorijoje: pirtis prie vandens, klojimas atokiau nuo pačios trobos pagrindinio pastato, o tvartas bei klėtis, skirti gyvūnams ir gėrybėms - skirtingose pusėse.

Muziejuje esantys, sodybas menantys eksponatai yra atkeliavę iš Anykščių rajono apylinkėse vykstančios rudeniais ir žiemomis muziejininkų ekspedicijos.

Arklio muziejaus komanda kviečia atvykti į nuolat rengiamas įvairias edukacines programas senovinėse sodybose.

Drožinių ekspozicijos

Arklio muziejuje pasigrožėsite Jurgio Kazlausko bei Jono Tvardausko drožinių kolekcijomis.

Pirmoji muziejuje atsirado menininko Jurgio Kazlausko kolekcija – dar 1999 m. atgabenta iš Paelmio kaimo. Pats amatininkas pradėjo užsiimti medžio drožyba 1966 m., būdamas 52 metų amžiaus. Autorius savo kaime garsėjo ir kaip filosofas – kiekvienas kūrinys turėdavo tam tikrą savo mintį, perduodavo žmogaus bruožus, paminėdavo, pagerbdavo kaimo šviesuolius ar rašytojus. Drožiniai vaizduoja tam tikrus svarbiuosius ciklus – duonos auginimas, lino kelias, kaimo moters diena ar kiti įvykiai, procesai. Darbai pasižymi išskirtiniu kruopštumu, talent ir didele meile. Kazlausko darbai pasiekę yra ne tik Anykščiuose, Vilniuje, Panevėžyje vykusias parodas, bet ir Maskvoje. Jis pats svajojo apie savo kūrinių muziejų, tačiau baigė savo gyvenimo kelionę, deja, dar prieš darbams patenkant į Arklio muziejų.

Kitas muziejuje gerbiamas autorius yra Jonas Tvardauskas, jo darbų ekspozicija čia atsirado nuo 2015 m., jo dukters iniciatyva. Autorius užsiemė šiuo amatu daugiau nei 30 metų, jo darbai yra apkeliavę nemažai respublikinių parodų, taip pat saugomi memorialinėse vietose, mokyklose, kultūrinėse įstaigose bei naudojami istoriniuose paminkluose, interjeruose. Šio talentingo ir gerai žinomo Anykščių krašte tautodalininko kūriniai yra net užsienyje: Čikagoje, JAV lietuvių namuose bei Estijoje ir Prahoje, Lietuvos ambasados kieme. Menininkas 2006 m. tapo tryliktasis laimėtojas respublikinio medžio drožėjų konkurso, skirto Lionginui Šepkai atminti, o 2007 m. jam skirta T. Mikeliūnaitės vardo kultūros premija.

Kaimo ir miesto transporto ekspozicija

Arklio muziejus gali pasigirti didžiausia kaimo arklinio transporto kolekcija, esančia Lietuvoje. Čia eksponuojami tiek darbiniai, tiek šventiniai visų metų laikų vežimai. Idomu tai, kad XIX – XX a. vežimai Lietuvoje buvo kiekvienoje etnografinėje srityje skirting ir saviti – pasižymėjo specifinėmis konstrukcijomis, dydžiais, kinkymo būdais.

Be to, pamatysite, kokiomis transporto priemonėmis naudojosi miesto tarnybos. Nustebsite sužinoję, kaip ilgai tarnavo šios įmantrios senovinės priemonės.

Kalvė

Nemažiau svarbios, be arklininkystės, ir šios amatų sritys: ratininkystė, odininkystė ir kalvystė. Lankydamiesi muziejuje sužinosite visas įmantrybes, kaip žirgai ir arkliai būdavo kaustomi. Šis aspektas yra labai svarbus puoselėjant arklius, kadangi jam turi nedurti jokie akmenys, arklys negali paslysti ant ledo. Pasagas kalviai gamindavo iš stipriai įkaitinto metalo, visas procesas yra sudėtingas ir įdomus – muziejaus komanda yra pasiruošusi jums apie tai papasakoti, pademonstruoti naudojamus įrankius bei įrenginius.

Arklio muziejaus edukacijos bei pramogos

"Duonelė kasdieninė"

Muziejuje periodiškai bei pagal užsakymą yra vykdomos tam tikros edukacijos. Viena populiariausių yra duonos kepimas, pavadinimu “Duonelė Kasdieninė”. Duona neabejotinai yra mūsų etninės kultūros simbolis, apie kurios istoriją turime žinoti kiekvienas. Šios edukacijos metu susipažinsite su duonos keliu – nuo rugių sėjos iki duonos riekės ant stalo. Edukacija vyksta autentiškoje XX a. senolių troboje, kur gaspadinė dalinasi žiniomis ir istorijomis apie rugių sėjimą, kūlimą, malimą, duonos raugimą ir kepimą, su visais iš to kylančiais papročiais, gerbimo ritualus ir kitas tradicijas. Ši pramoga yra mylima tiek mažųjų, tiek vyresniųjų, kadangi edukacijos metu leidžiama kiekvienam pačiam suformuoti norimą duonos kepalą ir jį iškepti tikroje, autentiškoje duonkepėje.

Šios pramogos, įtrauktos į Kultūros paso sistemą, trukmė yra 3 valandos. Svarbu ją užsisakyti iš anksto, telefonu.

Edukacijos kaina:

  • 2 Eur darželinukams,
  • 4 Eur moksleiviams
  • 6 – suaugusiems.

Jodinėjimas arkliais

Kita smagi ir mylima lankytojų pramoga Arklio muziejuje yra jodinėjimas arkliais. Kiekvienas atvykęs susipažinti su etnografinę istoriją gali pajodinėti arkliais, taip susipažįstant su šiais gyvūnais artimiau. Taip pat siūloma pasivažinėjimo kinkiniu pramoga, kurią tempia pabalnoti arkliai. Toks pasivažinėjimas po gražiąsias Niūronų kaimo apylinkes trunka apie valandą.

Be šių pramogų pravartu žinoti, jog ypatingai rekomenduojama apsilankyti šiame Arklio muziejuje birželio pirmaisiais šeštadieniais. Čia, Niūronų kaime, tuo metu vyksta respublikinė žirgų sporto ir tradicinės kultūros šventė, pavadinimu “Bėk bėk, žirgeli”. Ši diena svarbi dar ir tuo, kad ji laikoma Arklio muziejaus gimtadieniu.

Arklio muziejaus darbo laikas ir kaina

Darbo laikas

Muziejus lankytojų laukia:

  • Gegužės ir rugsėjo mėnesiais nuo 9 val. iki 17 val., o savaitgaliais iki 18 val.
  • Birželio – rugpjūčio mėnesiais nuo 9 val. iki 18 val., o savaitgaliais nuo 10 val. iki 19 val.
  • Spalio – balandžio mėnesiais nuo 9 val. iki 17 val.

Arklio muziejaus kaina

Bilietas į muziejų suaugusiems kainuoja 5 Eur, o moksleiviams, senjorams ir studentams po 3 eurus.

Kontaktai, informacija

Adresas
Muziejaus g. 4, Niūronys, Anykščių rajonas Žemėlapis
Telefonai
+370 623 70629
El. paštas
arkliomuziejus@gmail.com
Tinklalapis
https://arkliomuziejus.lt
Facebook
www.facebook.com/arkliomuziejus/
X