Atostogų paieška

Astravo dvaras ir parkas Biržuose

Astravo dvaras ir parkas Biržuose - 1

Atnaujinta: 2022 m. kovo mėn. 01 d.

Turbūt dažnas žino, kad Biržų rajonas – smegduobių kraštas. Šiame krašte galima rasti net apie 9000 įgriuvų! O ar žinojote, kad Biržų rajone yra šiauriausias Lietuvos taškas? Ar kad šiame rajone stūkso viena ryškiausių romantizmo architektūros sodyba Lietuvoje? Kiekvienas privalo aplankyti šį didingą dvarą, pavadintą Astravo vardu.

Astravo dvaro istorija

Tiškevičių pavardė skamba ir šio dvaro istorijoje. Ši grafų šeima XIX amžiaus pradžioje įsigijo Biržus, o netrukus ir įkūrė Astravo dvarą.

Dvaro pavadinimas kilo nuo įsikūrimo vietos. Būtent Astrave, kuris yra vos už trijų kilometrų nuo Biržų, įsikūrė šis architektūros šedevras. Lokacija dvaro statyboms parinkta neatsitiktinai. Visai netoliese dvaro teliuškuoja Širvėnos ežeras, teka Apasčios upė.

Astravo dvarą suprojektavo architektas Tomas Tišeckis, o statybų vadovas tapo italų architektas Cezaris Laurynas Anikinis. Dvaras buvo statomas keliais statybos tarpsniais. Apie 1842 metus buvo vykdytas pirmasis tarpsnis, kurio metu pastatytas centrinė romantinio klasicizmo rūmų dalis. Rūmų interjerą papuošė Stepo Jurevičiaus rankų darbo buazerijos, laiptų turėklai, langų apvadai, indaujos bei kiti baldai. Jie – išties unikalūs. Pagrindinį rūmų įėjimą puošė ne kas kitas, o dvi liūtų skulptūros. Jos buvo atgabentos iš Sankt Peterburgo dar 1851 metais. Dabar šiuos liūtus galite pamatyti Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje.

Antrasis architekto projektas dvaro sodyboje – arklidė kartu su maniežu. O 1851–1861 metais įkurtas pasakiško grožio parkas. Jo plotas – net 18 hektarų. Parkas, esantis Širvėnos ežero pusiasalyje, turi ne vieną įvairaus dydžio tvenkinį bei kanalą.

1923–1924 metais Astravo dvaras net tapo fabriku. Čia buvo įsikūręs vilnų verpimo fabrikas bei garinė pieninė, tačiau ši kiek vėliau buvo perkelta į pačius Biržus. Tačiau 1924 metais iš grafų Tiškevičių agronomas Petras Variakojis nupirko alau bravorą, vandens malūną ir patį vilnų verpimo fabriką. Visai netrukus 1928 metais, agronomas buvusiose arklidėse įkūrė fabriką „Siūlas“. Jis buvo pirmasis lininės produkcijos fabrikas Lietuvoje, kuris įdarbino daugiau kaip 300 darbininkų. Būtent tam, kad darbuotojai galėtų greičiau ir paprasčiau pasiekti savo darbo vietą, Širvėnos ežero pakraštyje buvo pastatytas pėsčiųjų tiltas. Šiuo metu įmonėje dirba net 400 darbuotojų. Kaip ir anksčiau, taip ir dabar, įmonės veikla susijusi su linu bei jo gaminiais.

Astravo rūmų architektūra

Šių didingų Astravo rūmų kompozicija, kaip ir įprasta romantizmo statiniams, yra simetriška. Centre – iškilęs iš tolo matomas bokštas smailia viršūne. Rūmų fasadai, kiek išsiskiria nuo įprastų dvarų fasadų. Vietoj apvalių kolonų stovi keturkampiai stulpai. Astravo dvaras pasižymi savo plačiais langais, kiek lenktomis sienomis. Rūmų cokoliui buvo panaudotas akmenų ir skaldos mūras.

Vos tik įėjus į šiuos rūmus pasitinka paradinis vestibiulis. Jis užima net du aukštus. Greta yra ir salė, kuri veda į rūmų terasą. Iš jos yra galima patekti prie Širvėnos ežero. Rūmus puošia Stepo Jurevičiaus iš medžio nudrožti darbai.

Grafų Tiškevičių palikimas

Astravo rūmų bibliotekoje buvo atrasta nemažai vertingų paveikslų, knygų, ordinų kolekcijų. Knygų biblioteka buvo nupirkta iš pačio Lenkijos bajoro Mykolo Borcho. Rūmuose taip pat dūlėjo ir dalis istorinio, buvusių savininkų Tiškevičių ir Radvilų archyvai. Mykolo Tiškevičiaus surinkti archeologiniai radiniai iš pačios Pompėjos ir Herkulanumo. Tapybos kolekcija, buvusi Astravo dvare, buvo išties vertinga. Dalį paveikslų pardavė 1922 metais Paryžiuje vykusiame aukcione, tris paveikslus įsigijo Nacionalinis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejus.

Astravo dvaro sodybos parkas

Turbūt nei vienas dvaras nėra įsivaizduojamas be jį supančio parko. Ne išimtis ir Astravo dvaras. Jo pradžia yra siejama su 1851 metais, kada buvo pradėti sodinti pirmieji medžiai. Kiek vėliau, apie 1859–1861 metus, buvo tvarkomi parke buvusios alėjos, keliai. Specialių sąlygų reikalaujantiems augalams buvo įrengiama oranžerija.

Astravo dvaro sodybos parkas įrengtas pusiasalyje. Jį riboja Apaščios upelis ir kanalas. Parke šlama įvairiausi medžiai: baltosios tuopos, karpotieji beržai, europiniai maumedžiai ir, žinoma, kaip be didingųjų ąžuolų. Žmonių akį traukia gėlynų margumas, o nosį kutena nuostabus gėlių aromatas. Nepraleiskite progos nuostabioje gamtoje ir ramybės oazėje praleisti laiką su savo artimaisiais.

Kontaktai, informacija

Adresas
Astravo gatvė 17, Biržai, Biržų rajonas Žemėlapis
Telefonai
+370 450 31389