Aušros vartai Vilniuje

Atnaujinta: 2024 m. gegužės mėn. 27 d.
Aušros Vartai Vilniuje liudija turtingą miesto istoriją, kultūrą ir dvasingumą. Šis nepaprastas statinys- miesto gynybinės sienos, pastatytos 1503-1522 metais, dalis- tapo šimtmečius trukusių pergalių ir kančių liudininku. Tai vieninteliai išlikę sostinės viduramžių gynybinės sienos vartai, užimantys svarbią vietą miesto architektūriniame pavelde.
Tačiau šis lankytinas objektas garsėja ne tik savo istorine paskirtimi - visame pasaulyje yra garbinamas dėl teritorijoje saugomo stebuklingo Švenčiausiosios Mergelės Marijos, Gailestingumo Motinos, paveikslo. Aušros Vartai yra laikomi garbinga piligrimystės vieta ir tikėjimo švyturiu daugybei turistų.
Žvilgsnis į Vilniaus istoriją
Aušros Vartai, išdidžiai stovintys pietinėje Vilniaus senamiesčio dalyje, buvo itin svarbi tvirtovė, saugojusi nuo išorės grėsmių. Per šimtmečius ji atlaikė karus, invazijas ir laiko tėkmę, tapdama miesto atsparumo ir tvirtybės simboliu. Šiandien Aušros Vartai lankytojams suteikia galimybę susipažinti su neramia Vilniaus praeitimi. Tvirtose sienose aidi pasakojimai apie viduramžių gyvenimą ir strateginę miesto gynybos svarbą.
Skirtingi Aušros Vartų pavadinimai
Istorijos bėgyje Aušros vartai buvo vadinami įvairiais vardais, atspindinčiais kintančią jų tapatybę ir reikšmę. Nuo Krėvos iki Medininkų vartų - jų nomenklatūra vystėsi kartu su pačiu miestu. Tačiau būtent aušra - tiek tiesiogine, tiek simboline prasme - galiausiai sukūrė dabartinį pavadinimą, simbolizuojantį viltį ir naują pradžią. Kiekvienas egzistavęs pavadinimas žymi skirtingą istorijos sluoksnį, atskleidžiantį Aušros Vartų vaidmenį Vilniaus miesto raidoje.
Aušros Vartų koplyčioje – pasaulyje pripažintas šedevras
Pasaulyje Aušros Vartai garsėja ne tik dėl savo istorinės praeities, bet ir dėl sakralinės prasmės - švenčiausiosios Mergelės Marijos, Gailestingumo Motinos, paveikslo. Specialiai šiam garbingam meno kūriniui saugoti pastatyta Dievo Motinos koplyčia - piligrimų ir maldininkų šventovė. Nežinomo dailininko nutapytas šedevras, vadinamas vienu iškiliausių Lietuvos renesansinių paveikslų, dažnai praminamas Aušros Vartų Madona arba Vilniaus Madona. Manoma, kad tai XVII a. šedevras, įkūnijantis pasakojimus apie tikėjimą ir stebuklus, kurie aidi per amžius. Paveikslo šlovė toli peržengė Lietuvos ribas, jo kopijos puošia įvairių šalių bažnyčias, įskaitant Šv. Severino bažnyčią Paryžiuje ir daugybę bažnyčių Lenkijoje.
Moderni piligrimystės vieta
Šiais laikais Aušros Vartai savo nesenstančiu žavesiu ir toliau traukia lankytojus iš įvairių kaimelių, miestų bei šalių. Įžymūs įvykiai, tokie kaip popiežiaus Jono Pauliaus II apsilankymas ir kasmetinė Verbų sekmadienio procesija, pabrėžia vartų neblėstančią reikšmę. Šiandien jie yra ne tik istorinė vieta, bet ir gyvybingas dvasinių piligrimysčių ir kultūrinių mainų centras. Piligrimai ir turistai plūsta į šventąją vietą, ieškodami įkvėpimo ir ryšio su tradicijų ir istorijos kupinu pasauliu. Po Šv. Teresės bažnyčia esanti rūsio dalis pritaikyta piligrimams apgyvendinti, suteikiant jiems būtiniausias sąlygas. Šioje specialiai piligrimams skirtoje erdvėje įrengta virtuvėlė, susibūrimo erdvės ir vaizdo projektorius, todėl piligrimai čia gali patogiai ir funkcionaliai praleisti laiką.
Aušros Vartų lobynas
Aušros Vartų lobynas, pirmą kartą atvertas visuomenei dar 2022-aisias metais, yra įsikūręs savo originalioje vietoje - gynybiniame bokšte už Šv. Aušros Vartų bažnyčios. Šioje erdvėje eksponuojama daugybė istorinių turtų, įskaitant gotikinio mūro fragmentus, šautuvų angas ir medines sijas, kruopščiai atkurtas iki buvusio puošnumo. Patalpoje galima apžiūrėti parodą, kurioje pristatomi 65 nepaprastos meninės ir istorinės reikšmės eksponatai - nuo relikvijorių iki taurių, monstrancijų, žvakidžių ir antepediumų. Specialiai įrengtose vitrinose savo vietą rado daugiau kaip 5000 votų - lentelės ir karoliai, rožančiai ir atminimo medaliai - kiekvienas iš jų liudija kalbėtas maldas ir malonių patyrimus.
Eksponuojami lobiai leidžia pažvelgti į turtingą Vilniaus religinį ir kultūrinį paveldą. Svarbu pažymėti, jog lobyno patalpos yra nedidelės, todėl norint jas apžiūrėti, rekomenduojama susisiekti su Aušros Vartų šventovės piligrimų centru ir užsiregistruoti į ekskursiją.
Aušros Vartai pritaikyti turintiems judėjimo negalią
Prieš keletą metų atlikti Aušros Vartų renovacijos darbai užtikrina, kad visi lankytojai, įskaitant neįgaliuosius, galėtų lengviau tyrinėti istorinį objektą. Visų patogumui įrengtas liftas, kuriuo užsikelti galima įeinant iš Aušros Vartų gatvės pusės. Vykdomos ekskursijos su gidu suteikia galimybę susipažinti su istorine Aušros Vartų reikšme iš arčiau ir taip praturtinti savo žinias apie lankytinus sostinės objektus.
Kontaktai, informacija
- Adresas
- Aušros Vartų g. 14, Vilnius Žemėlapis
- Telefonai
- +370 5 212 35 13
- El. paštas
- rastine@ausrosvartai.lt
- Tinklalapis
- http://www.ausrosvartai.lt
Žiūrėti didesniame žemėlapyje // Surasti kelią į Aušros Vartų g. 14, Vilnius