Geležinkelių muziejus Vilniuje

Atnaujinta: 2024 m. rugsėjo mėn. 27 d.
Geležinkelių muziejus, jo istorija ir įkūrimas
Geležinkelių muziejus pradėjo savo istoriją 1966 m., kuomet Pabaltijo geležinkelio Vilniaus apygardos vadovybė įkūrė Geležinkelininkų darbo šlovės muziejų. Pradinė ekspozicija buvo kukli, sudaryta iš surinktos medžiagos apie geležinkelininkų gyvenimą, fotografijų ir kelių maketų.
Plėtra ir pavadinimai
Ilgainiui muziejus plėtėsi ir keitė savo pavadinimus, priklausomai nuo geopolitinių aplinkybių – tuomet geležinkelius valdė centrinė ministerija Maskvoje. 1985 m. muziejui suteiktas jo įkūrėjo ir ilgamečio vadovo Georgijaus Žemaičio vardas. 1998 m. muziejus buvo perkeltas į naujas patalpas Mindaugo gatvėje, tačiau nuo 2011 m. įsikūrė Vilniaus geležinkelio stoties keleivių rūmuose, kur dabar demonstruoja ne tik istorinius eksponatus, bet ir interaktyvias ekspozicijas.
Ekspozicijos Geležinkelių muziejaus viduje
Geležinkelių muziejaus viduje rasite tris pagrindines sales, skirtas informacijai, kultūrai ir edukacijai. Informacijos salėje eksponuojami įvairių laikotarpių geležinkelių istoriją liudijantys objektai, įskaitant autentiškus kelionių atributus, nuotraukas ir senus bilietus.
Kultūros ir edukacinės salės
Kultūros salėje vyksta parodos ir renginiai, kur lankytojai gali susipažinti su geležinkelių meniniu ir kultūriniu paveldu.
Edukacinėje salėje veikia trys interaktyvūs geležinkelių maketai, kurie džiugina tiek vaikus, tiek suaugusius. Čia taip pat galima išbandyti įvairius interaktyvius eksponatus, leidžiančius „pasimatuoti“ traukinio mašinisto darbą ar pažvelgti į geležinkelio depo užkulisius. Beveik 900 eksponatų yra išdėstyti pagal skirtingas temas, tokias kaip kelionės, ryšiai, kelių statyba ir riedmenys, suteikiant lankytojams galimybę iš arčiau susipažinti su Lietuvos geležinkelių istorija.
Interaktyvios pramogos ir edukacija
Geležinkelių muziejus siūlo daugybę interaktyvių pramogų ir edukacinių veiklų, kurios patrauklios visų amžiaus grupių lankytojams. Vaikai gali pasinerti į traukinio mašinisto darbą, naudodamiesi interaktyviomis grindimis, atveriančiomis geležinkelio depo užkulisius. Panerių tunelio projekcijos leidžia sužinoti, kas tyko geležinkelio tunelyje. Mažiesiems lankytojams skirta „Vaikystės stotis“, kurioje galima pamatyti veikiantį Mažojo vaikų geležinkelio maketą. Taip pat veikia iššūkių, mažylių, pažinimo ir žaidimų peronai, kurie siūlo skirtingus edukacinius žaidimus.
Edukaciniai žaidimai ir ekskursijos
Muziejus rengia įvairias edukacines programas vaikams ir suaugusiems, siekdamas skatinti domėjimąsi geležinkeliais ir jų istorija. Programos apima žaidimus, pažintines ekskursijas ir edukacinius užsiėmimus, tokius kaip „Traukinukas“ ir „Būk saugus“, skirtus skirtingo amžiaus grupėms. Lankytojai gali sužinoti apie geležinkelininko darbą ir atrasti įvairias geležinkelių istorijos paslaptis, taip pat susipažinti su svarbiausiais saugumo aspektais. Programos pritaikytos tiek mokyklų grupėms, tiek šeimoms, norinčioms praleisti laiką kartu mokantis ir pramogaujant.
Kūrybinės dirbtuvės ir seminarai
Specialios kūrybinės dirbtuvės suteikia galimybę vaikams kurti savo miniatiūrinius traukinių modelius ir geležinkelio statinius. Be to, muziejuje vyksta teminės paskaitos ir seminarai, kuriuos veda geležinkelių istorijos ir technologijų ekspertai. Edukacinės programos skatina lankytojų aktyvų dalyvavimą ir padeda gilinti žinias apie šį svarbų transporto sektorių.
Žemiau pateikiamos visos šiuo metu vykstančios edukacijos ir svarbiausia informacija, norintiems jose sudalyvauti:
- Edukacinis žaidimas „Būk saugus- šis užsiėmimas yra skirtas 1-4 klasių mokiniams ir supažindina su saugaus elgesio prie geležinkelio taisyklėmis. Dalyviai išmoksta atpažinti įvairius signalinius ženklus ir sužino apie galimus pavojus geležinkelyje. Programa trunka 60 minučių ir kainuoja 40 eurų (iki 15 dalyvių) arba 60 eurų (nuo 16 iki 30 dalyvių).
- Edukacinis žaidimas „Traukinukas“ yra pritaikytas 5-8 metų vaikams, šis žaidimas leidžia mažiesiems lankytojams „keliauti traukiniu“ per muziejaus ekspoziciją ir atrasti geležinkelininkų darbo įvairovę. Programa trunka 45 minutes, o kaina yra 40 eurų (iki 15 dalyvių) arba 60 eurų (nuo 16 iki 30 dalyvių), ikimokyklinukams - 20 eurų.
- Edukacija „Kas valdo traukinius“ yra skirta 4-8 klasių mokiniams ir leidžia atrasti įvairias geležinkelininkų profesijas. Užsiėmimo metu dalyviai susipažins su daugiau nei 200 skirtingų darbų, atliekamų „Lietuvos geležinkeliuose“. Trukmė – 60 minučių, kaina 40 eurų (iki 15 dalyvių) arba 60 eurų (nuo 16 iki 30 dalyvių).
- Edukacija „Tavo kelionės atradimai“- tai interaktyvus žaidimas-edukacija 9-12 klasių mokiniams, kuris kviečia atrasti muziejuje esančius eksponatus bei sužinoti geležinkelio istorijos paslaptis. Programos trukmė – 60 minučių, kaina 40 eurų (iki 15 dalyvių) arba 60 eurų (nuo 16 iki 30 dalyvių).
- Ekskursija „Vilniaus geležinkelio stoties istorija" supažindina su Vilniaus geležinkelio stoties istorija nuo XIX amžiaus vidurio iki šių dienų, atskleidžiant pastato pokyčius ir jo reikšmę. Trukmė – 60 minučių, kaina 40 eurų (iki 15 dalyvių) arba 60 eurų (nuo 16 iki 30 dalyvių).
- Ekskursijoje „Būk saugus geležinkelyje“ yra pasakojama apie geležinkelių saugos principus, semaforų ir šviesoforų istoriją bei kaip saugiai kirsti bėgius. Skirta vyresnių klasių moksleiviams ir mišrioms grupėms, trukmė – 60 minučių, kaina 40 eurų (iki 15 dalyvių) arba 60 eurų (nuo 16 iki 30 dalyvių).
- Ekskursijoje „Bėgiais elektros greičiu“ yra aptariama elektrifikacijos istorija ir jos įtaka geležinkelių transportui, pradedant nuo pirmųjų garvežių iki šiuolaikinių elektrinių traukinių. Skirta vyresnių klasių moksleiviams ir mišrioms grupėms, trukmė – 60 minučių, kaina 40 eurų (iki 15 dalyvių) arba 60 eurų (nuo 16 iki 30 dalyvių).
- Pažintinė ekskursija „Geležinkelių istorijos keliu“ apima geležinkelių eros pradžią Lietuvoje ir pasaulyje bei muziejaus eksponatus, atspindinčius geležinkelių istoriją. Rekomenduojama vyresnių klasių moksleiviams ir mišrioms grupėms, trukmė – 60 minučių, kaina 40 eurų (iki 15 dalyvių) arba 60 eurų (nuo 16 iki 30 dalyvių).
Geležinkelių muziejaus lauko ekspozicija
Geležinkelių muziejaus lauko ekspozicija įsikūrusi Vilniaus geležinkelio stoties Bėgių parke, Naujininkų rajono pusėje, Pelesos gatvėje.
Šioje erdvėje eksponuojama daugiau kaip trisdešimt įvairios istorinės geležinkelių technikos eksponatų. Lankytojai gali apžiūrėti įvairius šilumvežius, garvežius, automotrisės ir tankinį vilkiką, kurie atspindi skirtingus geležinkelių istorijos laikotarpius. Taip pat čia eksponuojami senoviniai bėgių priežiūros įrenginiai ir istorinis restoranas-vagonas.
Lauko ekspozicijoje yra ir ypatingas traukinio varpas, kuris, pasak legendos, pildo keliautojų norus, bei traukinio aširačių pagamintos sūpuoklės. Menininko Vytauto Stakučio-Trafik tapytas traukinys papuošia laiptus į Bėgių parką, suteikdamas vietai papildomo žavesio. Lauko ekspozicija yra atvira lankytojams visomis savaitės dienomis nuo 8:00 iki 20:00 val., ir įėjimas į ją yra nemokamas.
Architektūra ir dizainas
Geležinkelio muziejaus pastatas išsiskiria unikalia architektūra, kuri harmoningai dera su istoriniais geležinkelių elementais. Muziejaus viduje išlaikytas autentiškas geležinkelio stoties interjeras, leidžiantis lankytojams pajusti praėjusio amžiaus dvasią. Eksponatai išdėstyti erdviose salėse, kuriose natūrali šviesa krenta pro didžiulius langus, suteikiant malonią atmosferą ir skatinant lankytojų smalsumą.
Praktinė informacija
- Muziejus dirba nuo antradienio iki šeštadienio, nuo 9:00 iki 18:00 val.
- Bilieto kaina yra 6 eurai, tačiau moksleiviams, studentams ir senjorams taikomos specialios nuolaidos, leidžiančios mėgautis ekspozicijomis už mažesnę kainą. Svarbu atkreipti dėmesį, kad muziejuje galima atsiskaityti tik banko kortelėmis, grynieji pinigai čia nepriimami.
- Lauko ekspozicijos lankymas yra nemokamas visiems, suteikiant galimybę pasivaikščioti po įdomią ir istorija dvelkiančią aplinką be jokių papildomų išlaidų.
Dėl detalesnės informacijos ir galimų pakeitimų rekomenduojama apsilankyti muziejaus oficialioje interneto svetainėje.
Kontaktai, informacija
- Adresas
- Geležinkelio g. 16, Vilnius Žemėlapis
- Telefonai
- +370 626 33345
- El. paštas
- muziejus@ltg.lt
- Tinklalapis
- https://ltgmuziejus.lt
- www.facebook.com/ltgelezinkeliu.muziejus
Žiūrėti didesniame žemėlapyje // Surasti kelią į Geležinkelio g. 16, Vilnius