Gelgaudiškio dvaras

Atnaujinta: 2022 m. rugpjūčio mėn. 26 d.
Gelgaudiškio dvaras stūkso ant didžiausios Lietuvos upės Nemuno kranto. Neoklasicistinis architektūrinis dvaro ansamblis įkurtas pietvakarinėje šalies dalyje, Gelgaudiškio miestelyje, esančiame Šakių rajone. Dvaro architektūrinis pastatų ansamblis laikomas vienu iš labiausiai iškskirtinių ir didžiausiu tokio tipo objektu. Dvaro teritorijoje esantis parkas taip pat vienas įspūdingiausių ir didžiausių Lietuvoje, jo teritorija beveik 119 hektarų.
DVARO ISTORIJA
Gelgaudiškyje pirmųjų vieno aukšto dvaro rūmų statybos, manoma, vyko tarp 1842 ir 1846 metų. Šiais laikais atvykus į miestelį šiuos rūmus vis dar galima pamatyti. Rūmų statytojas buvo Gustavas Henrikas Koidelis. Jame veikė ledainė. Nuo pat pradžių dvaras buvo aprūpinamas vandeniu, naudojant nuosavą vandentiekį.
Maždaug XIX amžiaus viduryje Gelgaudiškis buvo parduotas. Koideliai nebegalėjo išlaikyti dvaro, nes Rusijos valdžia išleido draudimą, kuris nurodė, jog svetimtaučiai negali turėti dvarų valstybės pakraščiuose.
Medardas Komaras dvarą įsigijo XX amžiaus pradžioje, iš karto po įsigijimo dvaras buvo rekonstruotas. Vykdant dvaro rekonstrukciją buvo pakeistas ir parkas. Jame buvo įrengtos kapinės ir koplyčia buvusių savininkų Koidelių šeimai.
Pirmojo pasaulinio karo metu vokiečių okupacijos metu dvaras buvo nustekentas. Tarpukariu ir antrojo pasaulinio karo pradžioje dvare veikė vaikų prieglauda, kurioje gyveno apie 80 vaikų. Prieglaudą įkūrė vienuolės šaritės, kai Komaras dvarą pardavė Lietuvos moterų draugijai. Vienuolės veiklą dvare vykdė iki 1941 metų.
Antrojo pasaulinio karo metu dvaras buvo naudojamas kariuomenės reikmėms. Jame buvo štabas, vėliau karo ligoninė.
Po karo, sovietų okupacijos metais, į dvarą vėl grįžo vaikai. Pradžioje jame veikė vaikų namai, vėliau nuo 1966 metų internatinė mokykla.
1972 dvaras sužibėjo ir kino ekranuose. Šalia jo buvo filmuojamos kai kurios legendinio kino filmo Tadas Blinda scenos.
2009 – 2012 metais buvo vykdyti dvaro restauracijos darbai
Šiuo metu dvaro į dvaro teritoriją vėl sugrįžę vaikai, joje veikia specialiojo ugdymo centras „Šaltinis“.
GELGAUDIŠKIO DVARO PARKAS
Parko teritorija skaičiuojama yra viena didžiausių visoje Lietuvoje, ji sudaro beveik 119 hektarų. Parkas supantis Gelgaudiškio dvarą yra laikomas pačiu vertingiausiu visoje Suvalkijoje. Parko ašį sudaro keturiomis eilėmis pasodinta sidabrinių klevų alėja, kuri iš pietinės pusės kerta į Nemuną atkreiptus dvaro rūmus.
Manoma, kad parkas buvo įkurtas maždaug XVI amžiaus pabaigoje. Vėliau Koideliams statant dvarą parko teritorija buvo visiškai rekonstruota. XVIII – XIX amžių sandūroje dvaro teritorijai priklausė ne tik parkas, bet ir kapinaitės bei koplyčia. Į teritoriją miško parko dalyje, kurioje buvo kapinaitės vedė didinga alėja, kurią formavo eglės. Nuo alėjos pietų kryptimi buvo terasomis išdėstytas sodas, jame augo dekoratyviniai augalai. Manoma, kad šis elementas parke yra seniausias akcentas. Be šio sodo parke buvo dar du išsiskiriantys sodai.
Valdant Koideliams parke buvo formuojama nemažai alėjų. Gražiausia kurių nuo įvažiavimo vedantį kelią su rūmų parteriu jungianti sidabrinių klevų alėja. Aukštutinė ir žemutinė parko dalys taip pat buvo sujungtos alėja, kurią sudaro mažalapės liepos. Šiuo metu liepų alėja jau smarkiai išretėjusi, tačiau vis dar galima įžiūrėti alėjos bruožų. Nuo centrinių dvaro rūmų link Nemuno veda paprastųjų ąžuolų alėja, tarp ąžuolų buvo pastatyti laiptai. Prie galinio rūmų fasado žydėjo nuostabūs rožynai, kurie irgi buvo pasodinti ant terasuotų laiptų. Manoma, kad ant skirtingų laiptų pakopų augo skirtingų spalvų rožės. Visoje dvaro sodybos ir parko teritorijoje buvo įkurta tvenkinių sistema, kurią sudarė 4 tvenkiniai. Šlaituose buvo įrengti kanalai skirti vandeniui nubėgti.
Vėliau, kai dvarą įsigijo Komarai, parko teritorija buvo praplėsta ir pertvarkyta, suformuojant peizažinę jungtį su sengire. Miško parke, iškirtus medžius, buvo įrengti 8 takai primenantys spindulius. Šie takai susikirto viename taške, tas taškas buvo vadinamas žvaigžde. Parke buvo pradėti auginti fazanai, gyveno daugybė įvairių rūšių šunų. Natūralūs medynai buvo papildyti iš užsienio atvežtomis medžių rūšimis: sidabriniais klevais, paprastaisiais ir pilkaisiais kaštonais, juodosiomis bei Veimuto pušimis . Taip pat Komarų giminė dvaro sodybos teritorijoje įrengė aikštelę skirtą žaisti badmintonui. 1910 metais buvo atliktas paskutinis žymesnis parko pakeitimas – pasodinta paprastųjų kaštonų alėja.
2015 metais dalis Gelgaudiškio dvaro parko buvo atnaujinta. Projekto metu XIX amžiuje, šalia sidabrinių klevų alėjos pastatytas vandentiekio bokštas buvo paverstas muzikos instrumentu, kuris skamba naudojant suderintų varpų komplektą – karilionu. Jame renginių ir ekskursijų metu suderintai skamba net 36 varpai. Kita atnaujinta parko dalis yra šiaurinėje pusėje, kur buvo pastatyta lauko renginių erdvė. Ten šiuo metu rengiami klasikinės, populiariosios ir kitokios muzikos koncertai.
Atnaujinimas buvo atliktas įgyvendinant Šakių rajono savivaldybės projektą „Gelgaudiškio dvaro sodybos rekonstravimas ir kompleksiškas pritaikymas turizmo reikmėms“
EKSKURSIJOS IR EDUKACIJA
Gelgaudiškio dvarą administruoja Savivaldybės įstaiga „Gelgaudškio kultūros centras“. Svečiai gali sudalyvauti ekskursijose ir pažintinėse-edukacinėse programose. Ekskursijų ir programų kainos svyruoja nuo 3 eurų iki 12 eurų asmeniui.
Šiuo metu dvare organizuojamos šios programos:
Dvaro vaišių degustavimas (trukmė 2 valandos) – svečius po rūmus vedžioja autentiškais rūbais apsirengusi dvaro ponia, kuri juos supažindina su dvaro istorija, papasakoja apie unikaliai puoštą rūmų interjerą. Po to ekskursijos dalyviai patenka antros rūmų ponios globon, kuri juos kviečia išmokti nuotaikingų senovės dvaro šokių. Šokių choreografija tinkama bet kokio amžiaus žmonėms. Po šokių pamokų tęsiama pažintinė ekskursija, kuri pasibaigia terasoje. Ten visi vaišinami skirtingų rūšių dvaro sūriais ir mažomis spurgytėmis, senovėje vadintomis kropeliais. Užsigerti vaišes dalyviai gali namine gira, kakava ar kava. Vaišių metu pasakojama apie dvaro virtuvę
Edukacinė programa mažiesiems lankytojams (trukmė 1,5 valandos). Edukacija paversta pasaka, kurios metu vaikai supažindinami su dvaro istorija jiems sekant pasaką. Lankytojai sužino kaip veikė krosnys, kaip rengėsi ir ką valgė vaikai senovėje. Prieš šimtmetį vykęs dvaro vaikų gyvenimas lyginamas su šiuolaikinio vaiko kasdienybe. Vaikai gali išmokti dvaro etiketo ir mandagaus elgesio. Suprantama, kokia gi edukacija be saldumynų, kurių mažieji dvarininkai gali laimėti surengtoje Viktorinoje. Pageidaujantys gali mokytis šokti su profesionalia mokytoja, o norintys tiesiog paišdykauti, tuo metu rūmų menėje gali žaisti senovinius žaidimus. Pasibaigus užsiėmimams vaikai edukaciją pabaigia apžvalgos aikštelėje ant dvaro stogo, kur jie vaišinami kropeliais.
Ekskursija su dvaro šokių pamoka (trukmė 1,5 valandos). Ši programa – tai trumpesnė „Dvaro vaišių degustavimo“ programos versija, kuri skiriasi tuo, kad pabaigoje nevyksta degustacija. Svečius taip pat pasitinka viena ponia, tuomet po ekskursijos juos savo globon perima antroji ponia, kuri moko dvaro šokių.
Dvaro pažintinė ekskursija (trukmė 1 valanda). Tai trumpiausia dvaro lankytojams siūloma ekskursija. Jos metu dvaro ponia svečius supažindina su unikalia rūmų puošyba – secesija ir XIX-XX amžiaus gyvenimo būdu dvare.
Teatralizuota ekskursija (trukmė apie 3 valandas). Svečius pasitinka dvarininkų pora (ponas ir ponia). Po trumpos pažintinės ekskursijos ponas lankytojų grupę palydi į dvaro parką. Pirmasis sustojimas miško takų Žvaigždė, šalia kurios laukia žvėrienos vaišės, pokalbiai su medžiotojais, kurie leidžia pašaudyti ar papūsti medžioklinį ragą. Antrajame sustojime, prie Asesoriaus kapo, grupę pasitinka baudžiauninkės ir verkianti žąsis praganiusi piemenaitė. Teatralizuoto renginio metu svečiai vaišinami baudžiauninkių „iš virtuvės nugvelbtu“ sūriu. Paskutinėje stotelėje, kuri yra Velnio kalne, lankytojus pasitinka tikra dvaro puota. Joje iššipustę dvaro ponai ir ponios, vaišės (kropeliai, gira) ir gyva muzika.
Naujausią informaciją apie rengiamas ekskursijas, jų laikus ir kainas, rasite Gelgaudiškio kultūros centro internetinėje svetainėje
Kontaktai, informacija
- Adresas
- Parko g. 5, Gelgaudiškis, Šakių rajonas Žemėlapis
- Telefonai
- +370 345 55279
- El. paštas
- gelgaudiskiokc@gmail.com
- Tinklalapis
- http://www.gelgaudiskiokc.lt
Žiūrėti didesniame žemėlapyje // Surasti kelią į Parko g. 5, Gelgaudiškis, Šakių rajonas