Atostogų paieška

Kamanų valstybinis rezervatas, pažintinis takas ir apžvalgos bokštas

Kamanų valstybinis rezervatas, pažintinis takas ir apžvalgos bokštas - 1

Atnaujinta: 2022 m. vasario mėn. 15 d.

Kamanų valstybinis gamtinis rezervatas – vieta Šiaurės Lietuvoje, tarp Naujosios Akmenės ir Mažeikių, šokiruojanti savo kitoniškumu; viena unikaliausių lankytinų vietų mūsų šalyje. Rezervate yra pažintinis takas ir 30 metrų aukščio Kamanų apžvalgos bokštas. Užimantis beveik 40 kvadratinių kilometrų, šis nepaliestas gamtos kampelis išsiskiria neturinčiomis analogų Lietuvoje unikalia augalija ir fauna.

Kamanų pelkė ir pažintinis takas

Kamanų rezervato pagrindinis traukos objektas – Kamanų pelkė. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad pelkėje nieko įdomaus ir būti negali. O ir kaip praeiti? Pasirodo, susipažinti su Kamanų pelke yra skirtas pažintinis takas (beje, pritaikytas ir neįgaliesiems), kurio ilgis yra apie 4 kilometrus. Pasivaikščiojimas-ekskursija taku trunka apie 3 valandas. Taku Jus palydės gidas, kuris papasakos apie Kamanų augaliją ir gyvūniją. Išvysite, kaip mišraus miško tankmė atsiremia į pelkę, kaip kylantis aukštapelkės šlaitas pamažu pasidengia ištisine samanų danga, kaip aplink medžių kamienus susidaro maži kauburiai. Taip pat ekskursijos metu aplankysite žemaūgių, kreivų, ilgaamžių pušelių apsuptą klampynę su blizgančiomis pelkių akimis; peizažas, kiek labiau primenantis šiaurės tundrą, negu mūsų klimatui būdingą landšaftą. Būtent čia galima pamatyti lūšį, vilką, tetervinus, didžiausius Europoje skiauterėtus tritonus, tuo tarpu saugomų paukščių rūšių čia yra net 46! Iš viso Kamanų rezervate yra net 12 klampynių su 120 ežerokšnių (nedideli, tačiau gilūs vandens telkiniai pelkėje) su savitu reljefu – iškylančiais gūbriais ir žemumom.

Augalija

Be gyvūnijos, čia yra į ką akis paganyti ir augalijos entuziastams. O ir ne tik. Prisipažinkite, ar teko Jums matyti vabzdžiais mintantį augalą Lietuvoje? Negalvokite, kad tokių egzotinių augalų galima pamatyti tik karštuose tropikuose – Kamanų rezervate yra į Raudonąją knygą įrašyta sparčiai nykstanti vabzdžiaėdžių augalų rūšis – mažalapė saulašarė. Tokį egzotinį mitybos būdą lėmė skurdi aplinka, kurioje ir gyvuoja augalas. Dėl mineralinių medžiagų stygiaus dirvožemyje kai kuriems augalams evoliucijos eigoje tenka prisitaikyti ir papildyti jį ... vabzdžiais.

Dar vienas unikalus rezervato objektas – Kamanų senežeris. Senežeris – tai ledynmečiu susiformavusio ežero liekana. Tokie reliktiniai senežeriai taip pat yra ypatingai reti. Šio ežero didžiausias gylis – vos 3 metrai, ir jame visad gausu paukščių, ypač - sezoninių migracijos metu, kai poilsiui čia leidžiasi pulkai žąsų ir ančių.

Edukacinės programos

Kamanų rezervatas siūlo unikalias edukacines programas kaip mokytojams, taip ir moksleiviams. Profesionaliai paruoštą programos paketą sudaro 3 grupės, apimančios 11 temų:

  • Geografinė padėtis (1.Kas yra Kamanos ir kur jos yra? 2.Pelkių pelkė),
  • Gyvoji gamta (3.Bebras, 4.Mišrus miškas, 5.Pelkės augalai, 6.Pelkės veidas, 7.Saulašarė, 8.Sodybvietės pieva ir kūdra)
  • Socialinis-kultūrinis pažinimas (9.Pelkės nauda ir svarba gamtai bei žmogui, 10.Kamanos – mūsų paveldas, 11.Kūrybinė kalvė Kamanose).

Renginiai

Kamanų rezervate taip pat vyksta renginiai: vasario 2 dieną minima Tarptautinė Pelkėtų Vietovių diena. Jos metu rengiami seminarai, konkursai, parodos, talkos… Sužinosite, kokia svarbi yra pelkių reikšmę, kas yra Ramsaro konvencija, bus pasakojama apie rezervato augaliją ir gyvūniją. Šventės pabaigoje aplankoma snieguota Kamanų pelkė ir dienos įspūdžiais dalinamasi gurkšnojant ant laužo virtą karštą arbatą...

Pavasarį – kovo 20 arba balandžio 22 minima Pasaulinė Žemės diena. Kovo 20 Pasaulinę Žemės dieną mini vyriausybinės organizacijos, o balandžio 22 d. – nevyriausybinės. Šiai datai pažymėti organizuojamos talkos, konkursai, viktorinos.

O pirmąjį spalio savaitgalį organizuojamos rudeninės paukščių palydos. Ši šventė yra organizuojama Lietuvos ornitologų draugijos kartu su saugomų teritorijų darbuotojais. Šventės metų pasakojama apie migruojančius paukščius ir apie tai, kaip juos pažinti, skaičiuojamos aptiktos paukščių rūšys ir jų skaičius. Tai – unikali galimybė stebėti daugybę išskrendančių paukščių, paliekančių mūsų kraštus žmogaus veiklos nepaliestame kampelyje, jų natūralioje aplinkoje.

Ekspozicijos ir apžvalgos bokštas

Kamanų rezervato Lankytojų Centre Jūsų laukia daugybė atradimų ir staigmenų. Moderniai įrengtuose teminiuose stenduose su video medžiaga galima pamatyti, kaip atsirado ir keičiasi Kamanų aukštapelkė, pamatyti slapčiausius pelkės gyventojus, o interaktyvūs monitoriai dar labiau pagilina šios virtualios pažinimo kelionės potyrį.

Kamanų apžvalgos bokštas

Na, ir vainikuoja visą tai Kamanų apžvalgos bokštas. Tik keturios apžvalgos aikštelės Lietuvoje yra aukštesnės už jį – Sartų ežero bokštas, Anykščių lajų tako apžvalgos bokštas, Mindūnų apžvalgos bokštas Labanore ir Birštono apžvalgos bokštas. Iš bokšto atsiveria nuostabus vaizdas su vaizdingomis pelkių plynėmis, tyvuliuojančiais ežerokšniais, salomis ir iki pat horizonto besidriekiančiais miškais.

Pastaba: lankytis rezervate galima TIK iš anksto susitarus su rezervato direkcija. Daugiau informacijos apie lankymosi taisykles rasite Kamanų valstybinio gamtinio rezervato oficialioje svetainėje

Kontaktai, informacija

Adresas
Pušų g. 2, Akmenės II kaimas, Akmenės rajonas Žemėlapis
Telefonai
+370 425 59285
El. paštas
info@kamanos.lt.
Tinklalapis
http://www.kamanos.lt
X