Atostogų paieška

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus - 1

Atnaujinta: 2021 m. vasario mėn. 19 d.

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus, kaip mena ir jo pavadinimas, buvo įkurtas profesoriaus Tado Ivanausko iniciatyva. Prof. Tadas Ivanauskas vienas žymiausių visų laikų gamtininkų Lietuvoje. 2019 metų Liepos 15 dieną muziejus šventė jau savo šimtąjį gimtadienį, tai yra vienas seniausių iki šių dienų išlikusių muziejų Baltijos šalyse. Šiuo metu atvykę į muziejų lankytojai gali pamatyti daugiau negu 17 000 įvairių eksponatų. Tai daugialąsčių organizmų, gyvūnų, paukščių roplių, kirmėlių, vabzdžių, šliužų ir kt. iškamšos, konservuoti ir kitaip paruošti eksponatai. Muziejus įsikūręs pačioje Kauno širdyje, Laisvės alėjoje, šalia Centrinio pašto pastato. Ekspozicijos išdėstytos per keturis pastato aukštus, iš viso užima didesnį nei 2500 m² plotą. Muziejuje veikia ne tik ekspozicija lankytojamas, jame vykdoma ir mokslinė, edukacinė veikla.

Muziejaus ekspozicijos

Zoologijos muziejuje yra išskirtos aštuonios ekspozicijos. Ekspozicijų lankymas pradedamas viršutiniame pastato aukšte Medžioklės trofėjų salėje, kurioje yra 258 eksponatai. Šioje ekspozicijoje iškamšos padarytos iš skirtingais laikotarpiais ir skirtingose pasaulio vietose sumedžiotų žvėrių, paukščių ir jų galvų. Be iškamšų eksponuojami ir įvairių rūšių gyvūnų kailiai, ragai, kaukolės dalys, iltys. Kai kurie eksponatai dar iki šių dienų yra rekordiniai medžioklės trofėjai.

Leidžiantis žemyn patenkama į Bestuburių gyvūnų ekspoziciją. Šioje salėje lankytojai gali pamatyti skirtingas kriaukles, kurių yra beveik 1700. Taip pat 500 fiksuotų skystyje ir sausų preparatų. Mokslininkų teigimu 96 procentus visų pasaulio gyvūnų rūšių sudaro bestuburiai, kurie paplitę jūros ir gėluose vandenyse bei sausumoje.

Vabzdžių ekspozicijos salė Tado Ivanausko zoologijos muziejuje tikrai gausi skirtingomis rūšimis. Tai pati gausiausia bestuburių klasė, kuri sudaro net 90 procentų visų pasaulio gyvūnų rūšių. Pasaulyje skaičiuojama apie milijoną ir du šimtųs tūkstančių vabzdžių rūšių. Šioje muziejaus dalyje lankytojai gali pamatyti net 7000 vabzdžių iš skirtingų pasaulio kampelių. Siekiant, kad muziejaus svečiai geriau suvoktų vabzdžių įvairovę ir jų pasiskirstymą mūsų planetoje, ekspozicija suskirstyta į dvi pagrindines dalis sistematinę ir zoogeografinę. Sistematinėje dalyje lankytojai supažindinami su vabzdžių pasaulio įvairove. Joje galima išvysti ir didžiausius pasaulio vabzdžius – vabalus galiotą ir atlaso, taip pat gigantiškąją gyvalazdę. Tuo tarpu zoogeografinėje ekspozicijoje galima išvysti drugius iš įvairiausių pasaulio zoogeografinių sričių (Australinė, Neotropinė, Holarktinė, Indomalajinė, ir Etiopinė). Dideliais įvairiaspalviais paukščiadrugiais išsiskiria Australinė ekspozicijos dalis. Neotropinėje ekspozicijos dalyje labiausiai viliojantis eksponatas vienu iš didžiausių drugių pasaulyje laikomas – Agripina. Holarktinės ir Indomalajinės srities ekspozicijos dalyse galima pamatyti išvaizda išsiskiriančius drugius apolonus, kaukolėtąjį sfinksą, didžiulius verpikus, vaivorykštinę uraniją.

Paukščių ekspozicijoje ne tik paukščių iškamšos, bet ir pačių įvairiausių paukščių rūšių kiaušiniai, nuo miniatiūrinio kolibrio iki milžiniško stručio kiaušinio. Viso salėje yra 1100 eksponatų, vienas iš jų – Sadžos iškamša – yra seniausias eksponatas muziejuje, pagamintas dar 1859 metais. Iškamšos ir kiaušiniai, lankytojų patogumui, išdėstyti sistematine tvarka, kurią sudaro 24 biogrupės. Lankytojai gali pamatyti ne vienos pasaulyje nykstančios arba jau išnykusios paukščių rūšies atstovų iškamšas: baltabruvė pempė, ovenas kivis, ibiso atsiskyrėlis, baltapetis erelis, karališkasis fazanas ir kitos. Šių dienų duomenimis pasaulyje yra apie 10350 skirtingų paukščių rūšių, kurios paplitę skirtinguose žemynuose. Per žinomą žmonijos istoriją išnykusiomis laikomos vos 120-130 paukščių rūšių, tai rodo gerą prisitaikymą ir dideles išgyvenimo galimybes. Paukščiai kildinami iš roplių (archozaurų grupė), tačiau vystėsi gerokai progresyviau ir tapo mažai panašūs į savo protėvius, geriau nei ropliai prisitaikė daugintis ir išgyventi.

Žuvys – šioje salėje yra 244 eksponatai. Žuvys laikomos stuburine šaltakraujų rūšimi, kurių populiacija vyrauja jūrose ir gėluose vandenyse. Seniausius žuvų likučius mokslininkai mano atkeliavus iš laikmečio, kuris buvo maždaug prieš 400 milijonų metų. Šiuo metu žuvys skirstomos į dvi klases kaulines ir kremzlines. Žuvų ekspozicija laikoma itin svarbia istoriniu – evoliuciniu požiūriu. Stengiantis lankytojams atskleisti gilesnį ryšį su gamtine aplinka, iškamšos pateikiamos naudojant patrauklesnį būdą – dioramas. Diorama – tai modelis, vaizduojantis sceną su trimatėmis figūromis, kaip muziejaus eksponatas. Povandeninio pasaulio ekspozicijoje galima pamatyti ir istorinių eksponatų, kuriuos surinko pats muziejaus įkūrėjas prof. Tadas Ivanauskas. Tai kardžuvė, kurios ilgis siekia beveik 3 metrus, piranija, dryžuotoji lyražuvė ir kiti. Pačiomis įspūdingiausiomis žuvimis muziejaus salėje laikomos įspūdingos savo išvaizda ir dydžiu žuvys: juostinė murena, baltasis plačiakaktis, vilkžuvė.

Varliagyių ir roplių ekspozicija. Labiausiai paplitusiais pasaulyje varliagyviais laikomi atstovaujantys beuodegių amfibijų būriui, tai medvarlės, varlės ir rupūžės. Ropliai laikomi pirmaisiais tikraisiais sausumos stuburiniaism, prisitaikiusiais veistis ir gyventi sausumose. Lankytojai muziejaus varliagyvių ir roplių ekspozicijoje gali išvysti tikrai įspūdingų gyvūnų. Jautinės varlės iškamša – viena didžiausių varlių pasaulyje. Roplių iškamšos taip pat neatsilieka, tai visiems puikiai pažįstami ropliai milžinai: tigrinis pitonas, nilo krokodilas ar milžiniškas didysis vėžlys.

Žinduolių ekspozicijoje, centrinėje dalyje svečius pasitinka įspūdingiausios didžiųjų gyvūnų iškamšos - stumbro, žirafos, liūto, baltojo lokio ir kitos. Palei šonines salės sienas išdėstytos smulkesnių ir vidutinių žvėrių ir žvėrelių iškamšos. Viso lankytojai gali susipažinti su 353 gyvūnų išvaizda ir 24 žvėrių kaukolėmis. Čia eksponuojama ir beveik 100 žinduolių rūšių, kurie yra įtraukti į Tarptautinę pasaulinę raudonąją knygą (orangutanas, snieginis leopardas, stumbras, gepardas, amūro tigras ir kiti). Progresyviausia stuburinių gyvūnų klase laikomi žinduoliai vystėsi iš cinodontų triaso periodo pabaigos. Mokslininkams žinomų žinduolių fosilijų amžius siekia ir 200 milijonų metų. Leidinyje „Pasaulio žinduoliai“ 2009 metais buvo priskaičiuota 5400 žinduolių rūšių, kurių 72 rūsys gyvena ir Lietuvoje. Žmogus irgi priskiriamas žinduolių klasei.

Dar viena įdomi muziejaus ekspozicija yra paleontologinė-osteologinė, šioje salėje yra eksponuojami gyvūnų, paukščių ir roplių skeletai ir paleontologinė medžiaga..

Tado Iavanausko zoologijos muziejaus istorija

1919 metų liepos 15 dieną, Kaune, adresu Vilniaus gatvė 2 įkurta Gamtos tyrimo stotis, kurioje buvo skaitomos paskaitos ir atliekami tyrimai. Vėliau ji tapo zoologijos muziejumi. Tai buvo padaryta profesoriaus Tado Ivanausko iniciatyva. Ekspozicijos pradžią sudarė Leonardo (būsimo profesoriaus Tado tėvo) ir Tado Ivanauskų zoologijos rinkiniai. Įstaiga buvo pavaldi Lietuvos žemės ūkio ministerijai.

1922 metais vasario 16 dieną Lietuvos Zoologijos muziejus buvo perduotas Lietuvos universiteto Kaune , matematikos-gamtos fakulteto zoologijos ir lyginamosios anatomijos katedrai, taip perėjo Lietuvos švietimo ministerijos žinion.

1929 metais už muziejaus įkūrimą Tadas Ivanauskas apdovanotas Didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinu.

1948 metais muziejus buvo perkeltas į naujas patalpas Laisvės alėjos 106 numeriu pažymėtame pastate, kuris buvo nuniokotas per karą.

1949 metais muziejus po pastato atstatymo ir ekspozicijų perkėlimo darbų atidaromas visuomenės lankymui.

1970 metų gruodžio 16 dieną zoologijos muziejui buvo suteiktas prof. Tado Ivanausko vardas.

1981 metų liepos 27 dieną, naujai rekonstruotas muziejus atverė duris lankytojams.

2021 metais muziejuje eksponuojama daugiau kaip 17 takstančių eksponatų, saugyklose saugoma apie 300 tūkstančių vienetų.

Informacija muziejaus lankytojams

Bilietų kainos*

  • Suaugusiems - 3,00 Eurai
  • Moksleiviams, studentams - 2,00 Eurai
  • Bendras bilietas į Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejų ir Lietuvos zoologijos sodą suaugusiems - 6,40 Euro
  • Bendras bilietas į Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejų ir Lietuvos zoologijos sodą moksleiviams ir studentams - 4,00 Eurai

Tado Ivanausko zoologijos muziejaus darbo laikas*

  • Muziejus priima lankytojus kiekvieną dieną išskyrus pirmadienį nuo 10:00 iki 18:00 valandos
  • Šventinės dienos, kuriomis muziejus dirba:
    vasario 16 d., gegužės 1 d., liepos 6 d., rugpjūčio 15 d., gruodžio 26 d.
  • Šventinės dienos, kuriomis muziejus nedirba:
    sausio 1 d., kovo 11 d., per Šv. Velykas, Motinos dieną, Tėvo dieną, birželio 24 d., lapkričio 1 d., gruodžio 24 ir 25 d.

*Naujausią informaciją apie muziejaus darbo laiką ir bilietų kainas, galite sužinoti muziejaus interneto svetainėje

Ekskursijos zoologijos muziejuje

Populiariausia apžvalginė ekskursija keliauja per visus 4 muziejaus aukštus ir septynias ekspozicines sales. Joje muziejaus darbuotojai lankytojus supažindina su visų muziejaus dalių ekspozicijomis.Ekskursijų vadovai veda ir temines ekskursijas, kurių šiuo metu yra net 34. Sąrašas pateikiamas žemiau, tačiau jis gali kisti. Naujausia informacija apie ekskursijas, edukacines programas ir paslaugų kainas rasite muziejaus svetainėje .

  • Bestuburiai, ekskursija vyksta vienoje salėje.
  • Nuostabus vabzdžių pasaulis. Naudingi bei žalingi vabzdžiai ekskursija vyksta vienoje salėje.
  • Lietuvos vabzdžiai ekskursija vyksta vienoje salėje.
  • Vabzdžių reikšmė gamtoje ir žmogui ekskursija vyksta vienoje salėje.
  • Bestuburių ir stuburinių tarpusavio ryšiai bei reikšmė gamtoje ekskursija vyksta visose salėse.
  • Lietuvos hidrobiontai ekskursija vyksta visose salėse.
  • Žuvų įvairovė ekskursija vyksta vienoje salėje.
  • Varliagyviai, ropliai. Jų sandaros ir sistematikos ypatumai ekskursija vyksta vienoje salėje.
  • Stuburiniai gyvūnai eskursija vyksta trijose salėse.
  • Ropliai - pirmieji tikrieji sausumos stuburiniai ekskursija vyksta vienoje salėje.
  • Lietuvos paukščiai. Būrių charakteristika ekskursija vyksta vienoje salėje.
  • Pasaulio paukščiai. Jų įvairovė ekskursija vyksta vienoje salėje.
  • Išskrendantys bei žiemojantys paukščiai. Paukščių migracijos ekskursija vyksta vienoje salėje.
  • Žinduoliai - aukščiausios organizacijos stuburiniai ekskursija vyksta vienoje salėje.
  • Lietuvos žinduoliai ekskursija vyksta vienoje salėje.
  • Lietuvos gyvūnai ekskursija vyksta visose salėse.
  • Miško gyvūnai ekskursija vyksta visose salėse.
  • Miško žinduoliai ekskursija vyksta vienoje salėje.
  • Žvėreliai, pažįstami iš pasakų ekskursija vyksta vienoje salėje.
  • Plėšrieji. Jų reikšmė gamtoje ekskursija vyksta visose salėse.
  • Žiemojantys gyvūnai ekskursija vyksta visose salėse.
  • Lietuvos gyvūnai anksčiau ir dabar ekskursija vyksta vienoje arba dviejose salėse.
  • Gyvūnų prisitaikymas gamtoje ekskursija vyksta visose salėse.
  • Gyvūnų mitybinė grandinė ekskursija vyksta visose salėse.
  • Gyvūnų zoogeografinis pasiskirstymas ekskursija vyksta visose salėse.
  • Prof. T. Ivanauskas - įžymus Lietuvos gamtininkas ekskursija vyksta vienoje salėje.
  • Gyvūnai - Lietuvos Raudonosios knygos atstovai ekskursija vyksta visose salėse.
  • Jie neturi išnykti. Retieji pasaulio gyvūnai ekskursija vyksta visose salėse.
  • Introdukuoti Lietuvoje gyvūnai ekskursija vyksta visose salėse.
  • Gyvūnų sistematika ekskursija vyksta visose salėse.
  • Gyvūnai milžinai ir nykštukai ekskursija vyksta visose salėse.
  • Gyvūnų biologinė įvairovė ekskursija vyksta visose salėse.
  • CITES- nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencija ekskursija vyksta vienoje salėje.
  • Taksidermija - mokslas ar menas? Iškamšų gamyba ekskursija vyksta vienoje arba visose salėse.

Ekskursijos vadovų paslaugų kainos:

  • Apžvalginė ekskursija lietuvių kalba - 25,00 Eurai
  • Teminė ekskursija lietuvių kalba visose salėse - 25,00 Eurai
  • Apžvalginė ekskursija užsienio kalba - 30,00 Eurai
  • Teminė ekskursija vienoje salėje lietuvių kalba - 15,00 Eurai

Edukacija muziejuje vaikams ir suaugusiems

Muziejuje gamtos mylėtojams rengiami edukaciniai užsiėmimai įvairiomis temomis. Dideliems ir mažiems norintiems susipažinti su gamta ir jos gyventojais išsamiau muziejaus darbuotojai pasiruošę pagelbėti ir kūrybingai bei įdomiai supažindinti su kiekvienam dalyviui įdomiausiais gamtos ir gyvūnijos nariais.

Muziejuje rengiamos šios edukacinės programos (sąrašas gali kisti, antaujintas sąrašas muziejaus interneto svetainėje):

  • Aš myliu“ Priešmokyklinių ir pirmų klasių mokiniams:
    Trukmė – 1 valanda;
    Kaina 2 Eur + bilietas į ekspoziciją.

  • Drambliukas turi dideles ausis, o kas neturi uodegos?“ Priešmokyklinių ir pirmų klasių mokiniams:
    Trukmė – 1 valanda;
    Kaina 2 Eur + bilietas į ekspoziciją.

  • Gyvūnų namai namučiai gamtoje“ Priešmokyklinių ir 1-4 klasių mokiniams:
    Trukmė – 1 valanda;
    Kaina 2 Eur + bilietas į ekspoziciją.

  • Pėdsekys gamtoje“ 1-6 klasių mokiniams:
    Trukmė – 1 valanda;
    Kaina 2 Eur + bilietas į ekspoziciją.

  • Kailiniai geriausieji, patys nuostabiausieji“ 2-7 klasių mokiniams:
    Trukmė – 1 valanda;
    Kaina 2 Eur + bilietas į ekspoziciją.

  • Pasaulio gyvūnai“ 2-7 klasių mokiniams:
    Trukmė – 1,5 valandos;
    Kaina 2 Eur + 3 Eur knygelė + bilietas į ekspoziciją.

  • Rastas akmenukas – raktas į laiko mašiną“ 3-8 klasių mokiniams:
    Trukmė – 1 valanda;
    Kaina 2 Eur + bilietas į ekspoziciją.

Sužinoti daugiau informacijos apie edukacinius užsiėmus, juos užsisakyti galima telefonu +370 680 31551, +370 676 08473 arba elektroniniu paštu edukacija@zoomuziejus.lt

Užsiėmimai rengiami 10 ir daugiau dalyvių grupėms. Esant mažesnei grupei taikoma minimali kaina 20,00 Eurų + bilietas į ekspoziciją.

Kontaktai, informacija

Adresas
Laisvės al. 106, Kaunas Žemėlapis
Telefonai
+370 37 200292
El. paštas
info@zoomuziejus.lt
Tinklalapis
https://www.zoomuziejus.lt
X