Merkinė - istorinis miestelis Dzūkijoje

Atnaujinta: 2024 m. rugpjūčio mėn. 23 d.
Merkinė – tai miestelis, kuriame susijungia Lietuvos istorija, gamta ir kultūra. Varėnos rajono savivaldybėje įsikūręs miestas yra ne tik geografinių sankryžų vieta, bet ir Lietuvos istorijos lobynas.
Atvykę į Merkinę, turistai gali pasinerti į turtingą miestelio istoriją, atrasti senųjų laikų paslaptis ir pajusti praeities dvelksmą. Tai tarsi gyvas Lietuvos istorijos muziejus, kuris kviečia kiekvieną keliautoją atrasti bei patirti jo unikalų paveldą.
Istoriniai įvykiai ir kultūrinis paveldas
Merkinės istorija yra itin turtinga. Tai miestas, kuris XIV amžiuje buvo reikšmingesnis net už dabartinę Lietuvos sostinę- tai lėmė Jogailos sprendimas suteikti Vilniui Magdeburgo teisę būnant Merkinėje. Šis svarbus įvykis leido Vilniui plėtotis kaip miestui, turinčiam savivaldą ir privilegijas, būdingas tuometiniams Europos miestams. Aktu buvo pabrėžta Merkinės, kaip administracinio ir politinio centro, svarba to meto Lietuvoje.
XVII amžiuje Merkinė tapo Vladislavo Vazos rezidencija. Karalius mėgdavo dažnai čia lankytis ir gėrėtis Merkinės girių ramybe bei gamtos grožiu. Jo valdymo laikais miestelis klestėjo, išaugo amatų ir prekybos svarba, o merkinės gyventojų gaminami dirbiniai buvo žinomi bei vertinami dideliu mastu.
Vladislavo Vazos mirtis Merkinėje 1648 metais buvo itin reikšmingas įvykis, kuris paveikė tiek vietinius gyventojus, tiek visą Abiejų Tautų Respubliką. Karaliaus mirtis sukėlė politinę sumaištį ir neapibrėžtumą bei darė įtaką valstybės likimui.
Miestelis gali didžiuotis ne tik savo gilia istorija, bet ir kultūriniu bei archeologiniu paveldu. Užsienio valstybių šaltiniai mini Merkinės pilį kaip vieną iš stipriausių tvirtovių Rytų Europoje, apsaugojusių nuo priešų įsiveržimų. Pilis buvo ne tik karinė tvirtovė, bet ir vieta, kurioje vyko svarbūs politiniai bei derybiniai susitikimai. Nepaisant to, kad iš pilies yra likę tik griuvėsiai, jie liudija apie miestelio praeities didybę ir svarbą.
Merkinės istorinis palikimas: žydų bendruomenė, knygnešiai ir partizanai
Istoriškai Merkinė buvo svarbi žydų bendruomenės gyvenimo vieta. Žydai čia kūrėsi nuo XVI amžiaus bei prisidėjo prie miestelio ekonominio ir kultūrinio gyvenimo. Nors Antrojo pasaulinio karo metais ši bendruomenė patyrė tragiškus praradimus, jų palikimas bei istorija yra svarbi Merkinės kultūrinio paveldo dalis.
Knygnešiai taip pat paliko savo pėdsaką šiame miestelyje. XIX amžiaus pabaigoje ir XX amžiaus pradžioje knygnešiai rizikuodavo savo gyvybėmis, gabendami uždraustas lietuviškas knygas iš Prūsijos į Lietuvą. Jie pasiaukojančiai kovojo už lietuvių kalbą ir kultūrą, o Merkinė buvo vienas iš pagrindinių jų veiklos centrų.
O štai sovietų okupacijos metais Merkinė tarnavo kaip partizanų veiklos centras, kuriame vyko svarbios kovos už Lietuvos laisvę. Vienas iš žymiausių partizanų buvo Adolfas Ramanauskas-Vanagas, savo kovomis ir pasiaukojimu tapęs laisvės simboliu.
Istorinį prieskonį turintys renginiai ir užsiėmimai
Lietuvos istorija besidomintys turistai privalo apsilankyti Merkinėje. Čia galima sužinoti apie įvykius, turėjusius didelę įtaką valstybės likimui- Vilniaus tapimą miestu, Lenkijos karaliaus bei Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vladislavo Vazos mirtį Merkinėje.
Be to, miestelyje vyksta įvairūs renginiai ir žygiai, kurie primena apie partizanų laisvės kovas. Merkinėje organizuojami žygiai „Vanago kovų takais“ kviečia miesto gyventojus ir svečius sužinoti daugiau apie A. Ramanausko-Vanago bei jo bendražygių laisvės kovas ir jų svarbą Lietuvos istorijoje. Šie maršrutai leidžia turistams susipažinti su konkrečių kovų vietomis ir jų istorija, taip pat pajusti partizanų pasišventimą kovai už Lietuvos laisvę.
Į lankytinų objektų sąrašą taip pat verta įtraukti ir Merkinės muziejų, kuriame yra eksponuojamas ypatingas A. Ramanausko-Vanago portretas.
O štai visi maisto gurmanai yra kviečiami į V. Radzevičiaus įkurtą lauko restoraną „Pasaulio puodai“. Viename gražiausių Lietuvos kampelių įsikūręs restoranas, vilioja lankytojus ne tik nuostabiais vaizdais į Merkinės piliakalnį, Nemuno ir Merkio santaką, bet ir gardžiais bei įdomiais patiekalais.
Merkinės krašto muziejus – tikras istorijos lobynas
Merkinės krašto muziejų rekomenduojama aplankyti visiems, norintiems susipažinti su turtinga regiono istorija, kultūra ir gamta. Muziejuje veiklos ras tiek maži, tiek dideli- čia veikia įvairios ekspozicijos, organizuojamos ekskursijos ir edukacinės programos.
Merkinės krašto muziejus atskleidžia miestelio ir jo apylinkių istoriją nuo seniausių laikų iki šių dienų. Čia vykdomi edukaciniai užsiėmimai kviečia lankytojus susipažinti su Merkinės krašto istorija, miesto raida ir asmenybėmis. Muziejuje reguliariai organizuojamos įvairių temų mokomosios programos, skirtos mokinių ir suaugusiųjų grupėms bei šeimoms. Šiuo metu edukacijas galima pasirinkti pagal šias temas: „Merkinės miesto urbanistinė raida“, „Katalikiškasis paveldas“ ir „Veiklos muziejaus fonduose“. Panašūs edukaciniai užsiėmimai vykdomi ir kituose muziejaus filialuose- Subartonių kaime bei Perlojos istorijos muziejuje.
Merkinės krašto muziejus taip pat kviečia lankytojus į tris išskirtines ekskursijas, kurios atskleidžia šio krašto istorijos ir kultūros lobynus. Ekskursijos, vedamos patyrusių gidų, leidžia pasinerti į praeities įvykius ir atrasti unikalius šio regiono aspektus:
- Ekskursija „Dingusio / atgimstančio miesto istorija: senojo Merkinės miesto beieškant“ prasideda Merkinės krašto muziejuje, kur lankytojai supažindinami su daugialype miestelio istorija. Čia jie gali sužinoti apie valdovų vizitus, magdeburginio miesto teises, daugiatautį Merkinės gyvenimą ir sunkumus, kuriuos miestas išgyveno XIX – XX amžių okupacijų metu. Ekskursija tęsiasi per miesto aikštę, atkreipiant dėmesį į buvusios rotušės vietą, Vazos namą ir sunykusio dominikonų vienuolyno ir bažnyčios teritoriją. Vėliau dalyviai gali aplankyti Merkinės parapinę bažnyčią ir užlipti ant Merkinės piliakalnio, nuo kurio atsiveria viena gražiausių Lietuvos panoramų – Merkio ir Nemuno upių santaka. Šią ekskursiją veda dr. Žygimantas Buržinskas ir Mindaugas Černiauskas- patyrę gidai ir Merkinės istorijos žinovai.
- Ekskursijos „Perlojos paslaptys: išgirsti, pamatyti“ metu dalyviai supažindinami su Perlojos istorine respublika ir jos turtinga praeitimi. Perlojos istorijos muziejuje lankytojai sužino apie Perlojos bažnyčios istoriją ir jos grąžinimą perlojiškiams 1906 metais. Ekskursija tęsiasi per Perlojos Respubliką, kurioje aplankomi savanorių kapai, partizanų atminimo vietos ir bažnyčia. Užsiėmimo pabaigoje dalyviai gali aplankyti Vytauto Didžiojo paminklą, kuris išliko per visas okupacijas nuo 1931 metų. Šią ekskursiją veda Perlojos istorijos žinovė, muziejininkė Marija Lūžytė.
- Ekskursija: „Rašytojas Vincas Krėvė – gyvenimas ir kūryba“ supažindina su rašytojo, pedagogo ir kultūros veikėjo Vinco Krėvės-Mickevičiaus gyvenimu. Užsiėmimas pradedamas Vinco Krėvės gimtojoje sodyboje, kur pasakojama apie jo vaikystę ir artimuosius, kurie formavo rašytojo kūrybą. Ekskursijos metu dalyviai susipažina su Vinco Krėvės surinktomis patarlėmis, priežodžiais ir lietuvių liaudies dainomis. Vėliau yra aplankomos Subartonių kapinaitės, kuriose palaidotas rašytojas, jo žmona ir dukra. Šį užsiėmimą veda muziejaus gidai, puikiai išmanantys Vinco Krėvės gyvenimą ir kūrybą.
Šios edukacinės ekskursijos yra puiki galimybė ne tik pažinti Merkinės ir jos apylinkių istoriją bei kultūrą, bet ir sužinoti kažką naujo apie šį įdomų kraštą.
Merkinė yra vieta, kurioje susitinka praeitis ir dabartis. Tai savo istorinį paveldą bei architektūrinį grožį išsaugojęs miestelis, stebinantis savo reljefo grožiu ir kultūra. Šioje vietoje susitinka Dzūkų aukštumos ir Dainavos smėlėtosios lygumos, apjungtos Nemuno ir Merkio vandenimis. Nors Merkinė neturi jūros krantų, ji siūlo kitus gamtos ir istorijos stebuklus, laukiančius kiekvieno keliautojo.
Kontaktai, informacija
- Adresas
- Merkinė, Varėnos rajonas Žemėlapis
Žiūrėti didesniame žemėlapyje // Surasti kelią į Merkinė, Varėnos rajonas