Paežerių dvaras

Atnaujinta: 2021 m. gruodžio mėn. 14 d.
Paežerių dvaras
Paežerių dvaras laikomas Suvalkijos perlu ir yra lyginamas su įspūdingiausiomis bei gražiausiomis pasaulio vietomis. Vieni sako, kad tai mažoji Graikija, kiti vadina jį Venecija, o besidomintys Lietuvos istorija pasijunta lyg Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais. Paežerių dvaro sodyba ypatinga savo kraštovaizdžiu, architektūra, istorija ir urbanistika. Tai respublikinės reikšmės kultūros vertybė, architektūros pavyzdys, pereinantis iš baroko į dvarų klasicizmo laikotarpį. Šis gražuolis stovi 16 hektarų parke, kuriame įsitaisęs šimtametis ąžuolas, apipintas legendomis. 2017 metais duris lankytojams atvėrė puikiai restauruoti dvaro rūmai. Vyriausioji fondų saugotoja Elena rengia ekskursijas ir pasakoja apie Paežerių dvarą, Belvederio bokštą ir restauruotus rūmus.
Paežerių dvaro istorija
Paežerių dvaras pastatytas dar 1795 – 1799 metais LDK didiko Simono Zabielos. Šį gražuolį suprojektavo architektas Martynas Knakfusas, o už kiekvieną grakštų potėpį ar linkį atsakingi rūmų paveldėtojai – dvarininkai Zigmantas Gauronskis ir jo žmona Natalija Oginskytė - Gauronskienė. Jų rūmuose su teptuku praėjo olandų tapytojas, o baldai įkvėpti Liudviko XVI laikų. Jie dvaru rūpinosi visu pajėgumu – pasistatė plytinę ir malūną, turėjo mašinų ir padargų dirbtuves. Pagrindines pajamas tuo metu nešdavo spirito gamyba, kurį dažniausiai parduodavo lenkams. Tiesa, šeimininkai čia būdavo tik vasarą, o įprastai gyvendavo Varšuvoje.
Bręstant Antrajam pasauliniam karui dvaro šeimininku tapo Vasario 16-osios Akto signataras Jonas Vailokaitis. Jis keitė ir rekonstravo dvaro interjerą, griovė koklines krosnis ir įvedė centrinį šildymą. Okupacijos metais signataras pasitraukė į vakarus ir Paežerės dvare pradėjo veikti žemės ūkio mokykla. Vėliau šis perlas keliavo į vokiečių generalinio komisaro rankas. Dvaras tapo jo rezidencija, kurioje jis diskutuodavo apie reikalus su savo kolegomis ir aukšto rango pareigūnais.
Pasibaigus okupacijai vokiečiai pabėgo, o dvaras ir parkas buvo visiškai apleistas. Pirmajame dvaro aukšte gyveno šeimos, kurios ten pat laikė ir savo vištas. Tiek vidus, tiek Paežerės dvaro išorė buvo stipriai apgadinta. Tik Lietuvai atkūrus nepriklausomybę Paežerių dvare vėl atsiranda meno gyvybė – pradeda veikti Suvalkijos dailės galerija, o 1997 metais šalia jos prisiglaudžia ir Vilkaviškio krašto muziejus. Paežerės rūmai atrestauruoti ir pridedama krašto muziejaus ekspozicija. 2004 metais po tuo pačiu stogu palenda ir Suvalkijos regioninis kultūros centras, o 2016 metais įvyksta dar viena rūmų restauracija, po kurios suvežti baldai ir paveikslai lankytojus vėl nukelia į laikus, kai rūmai buvo meno lopšys. Pasigėrėjus XVIII a. perlu, galima pasivaikščioti įrengtais takais parke, pasidžiaugti nuostabia aplinka. Šiandien Paežerės dvare vyksta įvairiausi meno renginiai, šventės ir pasibuvimai.
Paežerių dvaro pastatai ir parkas
Rūmai
Paežerių rūmai yra svarbiausias Paežerių dvaro ansamblio pastatas. Šalia jo įsitaisęs Belvederinis bokštas ir oficina. Priešais ją kadaise stovėjo gėlių oranžerija. Tai dvaras, kuris pateko į architektūros keitimosi laikotarpį. Rūmai turi didžiules kolonas, pasižymi taisyklingomis formomis, o tai panašu į klasicizmo stiliaus elementus. Galima atrasti ir barokinio stiliaus detalių. Frontonas su kolonomis laiko giminės herbą, o šonus puošia “Muzikos” ir “Dailės” reljefai. Skrupulingai atlikti lipdiniai Paežerės rūmų išorėje ir viduje atskleidžia rūmų paskirtį – palaikyti poeziją, šokį, muziką ir dailę. Antrame aukšte rasite miegamuosius ir svečių kambarius. Jie yra itin prabangūs, tačiau tuo pačiu ir žaismingi, lengvi ir kviečiantys pasilikti ilgiau, mėgautis menais ir pamiršti verdantį gyvenimą už dvaro sienų. Vos įžengus į salę pasitinka įvairiaspalvis parketas, šokių salės kupole šoka merginos, o muzikantų balkonėlis pakeri savo grakščiomis formomis ir tobulumu. Ant lubų sūpuojasi sietynai, gausu medžio drožinių. Kitoje rūmų pusėje yra didesnis balkonas, atveriantis vaizdą į parką ir ežerus. Paežerės rūmai nėra dideli, bet kvepia prabanga ir elegancija.
Oficina
Oficinoje kadaise gyveno tarnai, buvo virtuvė, skalbykla. Vėliau buvo įrengta mokykla, o 1975 metais restauruota pagal A. Kiaunės projektą. Pastatas pastatytas iš plytų, vyrauja neklasicistinės formos. Stogas dengtas skarda, sienos tinkuotos. Oficina yra dviejų aukštų su nedideliu kolonų prieangiu.
Belvederinis bokštas
Tai neogotikinio stiliaus bokštas, pastatytas iš raudonų plytų. Kūgio formos ištįsėlis suskirstytas į šešis aukštus.
Parkas
Paežerių parkas užima 16 hektarų plotą, kuris šliejasi prie Kastinės upelio ir Paežerių ežero. Čia vyrauja peizažinio parko principas: pakraščiuose yra tiesios alėjos, o viduje kiekvienas medelis ar krūmelis auga taip, kaip nori. Daugiausia čia įkurdinta vietinių augalų, tačiau yra keletas ir atvežtinių. Čia rasite ir trijų tvenkinių kaskadą. Vienoje tvenkinių saloje įrengta šokių aikštelė. Kadaise čia stovėjo vynuogynas, kuris vėliau buvo nugriautas.
Paežerės dvaro darbo laikas ir kainos
Paežerių dvaro rūmus galima aplankyti bet kurią savaitės dieną, išskyrus, sekmadienį.
- Antradieniais – ketvirtadieniais dvaras savo vartus atveria nuo 11:00 iki 17:00 valandos.
- Penktadieniais dirba tik iki 15:45 valandos.
- Šeštadieniais nuo 9:45 iki 18:15 valandos.
Norintys aplankyti Vilkaviškio krašto muziejų ir V. Kudirkos klėtelę turės susimokėti 2 eurus už save ir 1 eurą už savo mažuosius. Norintys patekti į Belvederinį bokštą mokės 4 arba 2 eurus. Ikimokyklinukai, globos namų auklėtiniai, I ir II grupės invalidai bei kariai savanoriai į muziejų priimami nemokamai.
Kitos Paežerės dvaro muziejaus paslaugos
Turintys meno gyslelę savo produkciją ar spaudinius gali pardavinėti dvare, tereikia kreiptis į administraciją ir susitarti dėl kainos.
Norintys filmuoti ar fotografuoti ekspoziciją turės susimokėti nuo 10- ties iki 50-ties eurų.
Kontaktai, informacija
- Adresas
- Dvaro g. 6, Paežerių k., Šeimenos sen., Vilkaviškio rajonas Žemėlapis
- Telefonai
- +370 342 46268
- El. paštas
- vilkaviskiokrastomuziejus@gmail.com