Atostogų paieška

Pakruojo dvaras

Pakruojo dvaras - 1

Atnaujinta: 2022 m. lapkričio mėn. 18 d.

Pakruojo dvaras – tai šiaurės Lietuvoje esantis dvaras. Jis įsikūręs 2 km nuo Pakruojo miestelio, ant Kruojos upės dešiniojo kranto. Pakruojo kraštas garsėja ilgametėmis alaus darymo tradicijomis. Nuo 2002 metų miestelis kasmet buvo skelbiamas humoro, alaus ir varnų sostine. Vykdavo šventės, kurių metu buvo ragaujamas vietinis alus, medžiojamos ir valgomos varnos. 2012 metais, vietos politikų iniciatyva ši šventinė tradicija buvo panaikinta ir nuo tada Pakruojo apylinkes labiausiai garsina atnaujintas ir įvairius renginius pritraukiantis Pakruojo dvaras.

PAKRUOJO DVARO ISTORIJA

Istoriniuose šaltiniuose Pakruojo dvaras pirmą kartą paminėtas 1531 metais. Dvaro įkūrėjas buvo M. Vakavičius, tuo metu jis ėjo Pakruojo tijūno pareigas ir buvo Didžiojo kunigaikščio valdų valdytojas.

Pirmieji nustatyti dvaro savininkai buvo Martinavičiai. Vėliau Pakruojo dvaras priklausė įvairioms šeimoms ir asmenims. Tarp savininkų minimos tokios pavardės kaip Miunsteriai, Burba, Zabielos (didikai), fon Ropai (valdė nuo 1780 metų). Vilhelmas fon Ropas dvarą gavo vedybų su grafaite Miunsteraite metu, kaip kraitį. Fon Ropai dvarą valdė iki pat karo.

Nuo 2004 metų dvaro priežiūra ir valdymas yra patikėti Pakruojo rajono savivaldybei, kuri ir yra atsakinga už jo atnaujinimą, restauraciją ir pritaikymą visuomenės reikmėms. Šiuo metu dvarą pagal koncesijos sutartį valdo privati įmonė.

DVARO PASTATAI IR TERITORIJA

Pastatų ansamblis yra klasicistinio stiliaus. Keturiasdešimt trys išlikę pastatai, užimantys 49 hektarų plotą, laikomi vieni iš penkių vertingiausių ir didžiausiu ansambliu išlikusiu Lietuvoje. Dvaro įkūrimo pradžioje pirmieji pastatai buvo mediniai. Mūrinė pastatų ansamblių dalis pradėta statyti tik 1817 metais, tai yra praėjus beveik 300 metams nuo Pakruojo dvaro įkūrimo. Dviejų aukštų, puošnūs rūmai su kolonomis, arkomis, vazomis balkonuose ir kitais elementais yra laikomi pagrindiniu dvaro pastatų ansamblio akcentu. Be rūmų, pastatų komplekse buvo ir tokie statiniai kaip arklidės, sandėliai, alaus darykla, kiaulidės, svirnai ir kt.

Pakruojo dvaro parkas, kuris yra angliško stiliaus, buvo įveistas apie 1835 – 1840 metus.

PRAMOGOS IR RENGINIAI PAKRUOJO DVARE

Atlikus restauraciją dvaras buvo pritaikytas rekreacinei veiklai. Jame duris atvėrė restoranai „Karčiama Traktierius“, „Dvaro rūmų restoranas“ ir „Baltoji pokylių salė“, kuriame rengiami užsakomieji renginiai ir banketai. Pakruojo dvaro restoranuose organizuojami Grill vakarai. Veikia du skirtingo lygio viešbučiai:

  • Viešbutis „Centriniai dvaro rūmai“ svečiams leis pasijausti tikrais dvariškiais, juose įrengta 11 svečių kambarių, kurie „skirti barono svečiams“.  
  • Viešbutis „Malūnininko namas“ svečius priima 22 kambariuose, kurie kiekvienas įrengti unikaliai. Kambariuose gali apsistoti nuo vieno iki trijų svečių. Taip pat įrengti atskiri apartamentai jaunavedžiams ir sužadėtiniams

Dvare taip pat teikiamos SPA paslaugos. Pakruojo dvaro pirtis remiasi senovės tradicijomis, joje gali kaitintis iki 6 asmenų.

Komplekse veikia neįprastų daiktų krautuvėlė, panoptikumas ir yra organizuojamos pramogos vaikams.

ŠVIESŲ FESTIVALIS PAKRUOJO DVARE

Nuo 2018 metų Pakruojo dvare rengiamas šviesų festivalis. Jo metu pristatomos kiniškais motyvais sukurtos, milžiniško dydžio skulptūros, šviečiančios įvairiausiomis spalvomis.

2020 metais organizatoriai ruošiasi svečiams pristatyti visiškai atsinaujinusį ir stebuklais alsuojantį šviesų festivalį. 2020 metais svečiai kviečiami atvykti į Pakruojo dvarą pasigrožėti šviesomis kiek vėliau negu įprastai – gruodžio mėnėsio pradžioje. Svečiai pasiners į Alisos stebuklų šalyje pasaulį. Festivalyje, klasika tapusios „Alisa stebuklų šalyje“ pasakos motyvai susipins su technologijomis, šviesomis ir neribota fantazija.                                                              

Kontaktai, informacija

Artimiausias vandens telkinys
Ant Kruojos upės kranto
Adresas
Karčiamos g. 9, Pakruojis, Pakruojo rajonas Žemėlapis
Telefonai
+370 686 65055
El. paštas
info@pakruojo-dvaras.lt
Tinklalapis
https://pakruojo-dvaras.lt
X