Atostogų paieška

Pūčkorių atodanga – geologinis paminklas dešiniajame Vilnios krante

Pūčkorių atodanga – geologinis paminklas dešiniajame Vilnios krante - 1

Atnaujinta: 2021 m. gruodžio mėn. 02 d.

Pūčkorių atodanga, esanti Pavilnių regioninio parko teritorijoje yra skardis su įspūdingiausiu vaizdu Lietuvoje. Atodangos aukštis net 65 metrai, o plotis 260 metrų. Nuo jos atsiveria vaizdas į Vilniaus apylinkes. Lankytojai nuo Pūčkorių atodangos gali grožėtis Vilnios vingiais ir Pavilnių regioninio parko kalvomis, Vilniaus slėnio panorama. Taip pat nuo atodangos skardžio matyti Belmonto senoji užtvanka (jos liekanos), buvusi patrankų liejykla ir Pūčkorių dvaras. Pati atodanga yra matoma net iš kelių šalimais esančių apylinkių. 2013 metais buvo atnaujintas senasis atodangos pėsčiųjų takas, dabar čia svečiai gali rasti patogias vietas atsikvėpti ir užkąsti, su mediniais suolais, stalais ir kt. Po atnaujinimo lankytina vieta tapo patogi apsilankyti neįgaliesiems.

Saugotinu geologiniu paminklu Pūčkorių atodanga paskelbta dar 1974 metais. Ji yra Pūčkorių kraštovaizdžio draustinio dalis. 

Pūčkorių atodangos geologinė sandara

Pūčkorių atodanga susiformavo Vilnios vandenims ardant slėnį su stačiais šlaitais. Atodangoje atsidengia maždaug 20 tūkstančių metų senumo uolienos. Joje galima matyti skirtingų laikmečių (tūkstantmečių) ledyno morenų ir smėlio sluoksnių, kuriuos ten sustūmė slenkantis ledynas. Pastaruoju metu atodanga jau stabilizavosi ir upės vanduo jau nebeišplauna nuobirų sluoksnio, kuris kaupiasi apatinėje atodangos dalyje.

Atodangoje galima matyti išsiskiriančias tris šlaito dalis (horizontalias):

  • Viršutinė dalis – labiausiai veikiama erozijos ir yra stačiausia;
  • Vidurinioji dalis – per ją vingiuoja grioveliai, kuriuos gilina per tekantis lietaus ir tirpstančio sniego vanduo;
  • Apatinė dalis – ji priglaudžia gerai derančius medžius bei krūmus, kurie labiausiai stabdo šlaito irimą.

Kontaktai, informacija

Adresas
Pavilnių regioninis parkas, Vilnius Žemėlapis
Telefonai
+370 5 2729834
El. paštas
info@pavilniai-verkiai.lt
Tinklalapis
http://www.pavilniai-verkiai.lt/
X