Renavo dvaras

Atnaujinta: 2024 m. rugpjūčio mėn. 23 d.
Renavo dvaras, įsikūręs vaizdingoje vietovėje ties Varduvos upės vingiu, yra ne tik istorijos ir kultūros lobynas, bet ir puiki vieta praleisti laiką gamtos apsuptyje. Dvaro lankytojai turi unikalią galimybę susipažinti su išsaugotu ir restauruotu rūmų interjeru, kuriame puikiai atsispindi XIX amžiaus Lietuvos dvarų kultūra. O bene vienintelė išlikusi biblioteka ir nuostabaus grožio parkas, meistriškai priderintas prie Varduvos upės vingio, suteikia šiam dvarui ypatingą žavesį.
Unikalūs eksponatai ir parodos Renavo dvare
Nuo 2012 metų restauruotas dvaras veikia kaip muziejus, supažindinantis lankytojus su Lietuvos dvarų kultūra. Svečiai gali apžiūrėti ne tik puikiai išsaugotus rūmus, bet ir įvairias ekspozicijas, atspindinčias skirtingus dvaro gyvenimo aspektus. Šiandien Renavo dvaras yra pritaikytas viešosioms turizmo reikmėms – čia galima rasti tiek viešojo maitinimo įstaigas, tiek kultūrinio turizmo paslaugas:
- dailės, liaudies meno, literatūros, kraštotyros parodas;
- ekspozicijas, plenerus bei kitus užsiėmimus.
Šis Mažeikių rajone įsikūręs dvaras gali pasigirti tiek išskirtiniais interjero elementais, tiek ir įvairiomis meno parodomis. Rūmuose yra eksponuojami Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto studentų juvelyrikos, kalvystės, tekstilės bei grafikos darbai, kurie suteikia lankytojams galimybę pažinti šiuolaikinį meną ir dizainą.
Svečiams taip pat rekomenduojama apsilankyti ir dvaro bibliotekoje, kuri yra tikras lobynas kultūros žinovams. Joje galima atrasti dalį dvaro savininko Antonijaus (Antano) Ronne knygų. Šios knygos nėra išduodamos skaitytojams, nes tai – didelė muziejinė vertybė. Tačiau jas galima pamatyti iš anksto užsisakius ekskursiją po Renavo dvarą.
Renavo dvaras yra ne tik istorijos bei kultūros oazė, bet ir puiki vieta praleisti laiką gamtos apsuptyje. Dvaro parkas, apsodintas vertingais medžiais, kviečia svečius pasivaikščioti ir pasigrožėti gamtos bei architektūros harmonija. Parko kraštovaizdis puikiai dera su Varduvos upės vingiu, suteikdamas dvarui žavesio.
Restauruotas ir išsaugotas dvaras, unikalus interjeras, meno parodos ir nuostabus parkas – visa tai kviečia sugrįžti čia vėl ir vėl, atrandant vis naujus dvaro istorijos bei kultūros aspektus.
Dvaro istorija
XV-XIX amžius
Renavo dvaro istorija prasideda XV amžiaus pabaigoje- tada jis dar buvo žinomas kaip Gaurų dvaras. Pirmieji jo gyventojai buvo broliai Burbos, tačiau bėgant metams dvaras keitė savo savininkus - nuo Adamko-Adomkovičių iki vienos garsiausių Žemaitijos valdovų Rionės giminės. Būtent baronas Antanas Rionė ir yra laikomas vienu žymiausių Renavo dvaro šeimininkų. XIX amžiaus antroje pusėje jis buvo ne tik Lietuvos majoras bei Šv. Stanislovo ordino kavalierius, bet ir išsilavinęs žmogus, kuris rūpinosi sodybos ūkiniais reikalais bei kultūriniu gyvenimu.
Be to, XIX amžiaus viduryje šis dvaras garsėjo ne tik savo puošnia architektūra, bet ir išskirtiniu angliško stiliaus parku bei įspūdingo dydžio biblioteka, kuri tapo svarbiu švietimo ir mokslo centru. Antano Rionės iniciatyva buvo pastatyti dabartiniai Renavo rūmai, o jo valdymo laikotarpiu dvaras pritraukė daug žinomų asmenybių, kultūros veikėjų bei politikų.
Po Antano mirties Renavo dvarą paveldėjo jo giminaitis baronas Eugenijus Rionė, kuris taip pat aktyviai rūpinosi dvaro reikalais, atnaujino sodybos rūmus, biblioteką bei parką. Jo valdymo metais dvaras garsėjo kaip svarbus kultūros bei intelektualinės veiklos centras.
XX amžius
XX amžiaus pradžioje Renavo dvaro gyvenimas pasikeitė - jį paveldėjo grafai Melžinskiai, kurie ne tik atnaujino dvaro interjerą, bet ir tapo svarbiais vietos gyvenimo organizatoriais.
Tačiau 1940-aisiais dvaras buvo nacionalizuotas, o į Telšius iškeltas archyvas Antrojo pasaulinio karo metu sudegė. Dėl šios priežasties Renavo dvaro istorijos liudijimų yra išlikę labai mažai. Po Antrojo pasaulinio karo dvaras buvo paskelbtas kolūkio valdžios nuosavybe, jame įsikūrė kolūkio kontora, kultūros namai, sandėliai ir biblioteka. Oficiną pertvarkius į mažus butukus, čia buvo apgyvendintos kolūkiečių šeimos, o ūkiniai pastatai padalinti dvare įsikūrusiems gyventojams.
Nuo 1996 m. Renavo dvaro rūmai pradėjo veikti kaip muziejinė ekspozicija ir kultūros centras, pritraukiantis turistus bei kultūros entuziastus. Per pastaruosius dešimtmečius dvaro pastatai ir parkas buvo kruopščiai restauruoti, o pati sodyba paversta svarbiu regioninio turizmo objektu, atspindinčiu turtingą Lietuvos istoriją bei kultūrą.
Edukacijos moksleiviams
Renavo dvaras kviečia moksleivius į turiningus ir įdomius edukacinius užsiėmimus, kurie atveria duris į Lietuvos kultūros paveldą, gamtos grožį bei istorijos lobius. Šios edukacijos siūlo ne tik teorines žinias, bet ir praktinius užsiėmimus, leidžiančius jauniesiems lankytojams aktyviai dalyvauti ir kurti:
- „Metskaitlius kūrybiškai“- tai unikali Kultūros paso patvirtinta edukacinė programa, kurioje mokiniai yra supažindinami su Lauryno Ivinskio gyvenimu, švietėjiška veikla bei gamtamoksliniais tyrinėjimais Renavo dvare prieš beveik 150 metų. Užsiėmimo metu aptariama pirmojo lietuviško kalendoriaus svarba tautos istorijai ir kasdieniam gyvenimui, kalbos ir rašto reikšmė bei XIX amžiaus Lietuvos švietimo iššūkiai. Vaikai taip pat gali apžiūrėti dvaro sodybos gamtą, mokytis kūrybiškai naudoti gamtines medžiagas. Praktinio užsiėmimo metu kiekvienas dalyvis pasigamina savo asmeninį kalendorių-metskaitlį, kurį iliustruoja piešiniais ir dekoruoja gamtinėmis parko medžiagomis. Ši edukacija yra skirta 5-8 klasių mokiniams, grupės formuojamos po 10-15 dalyvių.
- Edukacijos „Renavo dvaro parko turtai“ dalyviai yra supažindinami su dvaro sodybos ir parko kultūros bei gamtos paveldu. Vaikai mokosi apie gamtines ir istorines vertybes natūralioje aplinkoje, įgyja praktinių paveldosaugos ir gamtosaugos žinių. Užsiėmimo metu yra pristatomas autentiškas dvaro sodybos kompleksas, akcentuojamos istorinių parkų kūrimo tradicijos, pažindinama su parkų tipais ir mažosios architektūros elementais. Dalyviai taip pat sužino apie turtingą Renavo dvaro parko florą ir fauną. Edukacijos trukmė gali svyruoti nuo 45 minučių iki 1,5 valandos, suteikiant galimybę pasinerti į šią unikalią vietą.
- Renavo dvaro sodyba taip pat kviečia sudalyvauti išskirtinėje edukacijoje- „Per molį patirk dvaro istoriją“, kurioje mokiniai susipažįsta su XVIII-XX a. pr. Žemaitijos dvarų kultūra. Dvaro rūmuose išlikę praėjusio laikmečio puošybos elementai, tokie kaip gipso lipdiniai, sieninė tapyba, medžio drožiniai ar koklinės krosnys, atskleidžia dvarininkų meninį skonį bei ryšį su Europos kultūra. Edukacijos metu mokiniai ne tik sužino apie šiuos elementus, bet ir patys išbando koklių raštų išgavimą ant molio ar modelino, gamindami suvenyrinius dvaro rūmų magnetukus. Ši edukacija yra skirta 5-12 klasių mokiniams, grupėse po 10-15 dalyvių.
- „Paslaptingieji nakties skrajūnai – šikšnosparniai“- šioje valandos trukmės edukacijoje dalyviai gali sužinoti apie šikšnosparnių gyvenimo būdą, jų biologines savybes bei įvairovę Lietuvoje ir pasaulyje. Jos metu yra aptariama, kokiuose „namuose“ gyvena šie paslaptingi nakties skrajūnai, bei išsklaidomi populiariausi mitai apie šikšnosparnius. Mokiniai yra kviečiami sudalyvauti viktorinoje, kurioje teisingai atsakę ne tik laimi prizus, bet ir (esant galimybei) yra supažindinami su gyvu šikšnosparniu.
- Edukacijoje „Sekant Lauryno Ivinskio pėdomis Renave – nuostabusis grybų pasaulis“ moksleiviai turi galimybę išgirsti daugiau apie garsųjį XIX a. pedagogą Lauryną Ivinskį, kuris Renavo dvare tyrinėjo gamtos įvairovę. Dalyviai gali ne tik pamatyti kruopščius grybų piešinius, bet ir susipažinti su dvaro parke augančių grybų įvairove bei jų savybėmis. Edukacijos metu vaikai taip pat gali išbandyti savo piešimo įgūdžius ar net pagaminti dažus iš grybų. Šis užsiėmimas trunka apie valandą ir vyksta pagal poreikį rugpjūčio- spalio mėnesiais.
- Edukacija „Kvapusis augalų pasaulis. Hidrolatų gamyba“ kviečia ne tik pasinerti į kvapų pasaulį, bet ir patiems pasigaminti hidrolatą – distiliuotą vandenį, praturtintą augalų gerosiomis savybėmis. Dalyviai gali pasirinkti žaliavą iš įvairių augalų, tokių kaip vaistinė medetka, pelkinė vingiorykštė, liepžiedžiai, vaistinė melisa ar pušų spygliai. Edukacinės programos metu sužinoma apie pasirinkto augalo savybes bei hidrolatų naudojimo būdus.
- Užsiėmimo „Pasėjau linelį ant pylimo“ metu moksleiviams yra pasakojama apie linų sėmenų aliejų, jo svarbą mūsų maisto racione ir vartojimo būdus, išsaugančius jo maistinę vertę. Dalyviai taip pat gali patys pasigaminti šviežiausią linų sėmenų aliejų. Renavo dvaras siūlo kelis edukacijos variantus: paskaitėlę, aliejaus spaudimą ir patiekalų ruošimą arba juostelės pynimą. Užsiėmimo trukmė – nuo valandos, priklausomai nuo pasirinkto varianto.
- Edukacinės programos „Gėlių dėžutės gaminimas“ metu aptariama atsakingo vartojimo kultūra ir jos įtaka mūsų aplinkai. Moksleiviai sužino, kaip panaudoti nebereikalingas pakuotes ir sukurti naudingus daiktus namų ūkiui. Per užsiėmimą yra gaminamos dekoruotos dėžutės, naudojant medžių žieves, kerpes, džiovintus augalus, sėklas ir samanas.
Šie edukaciniai užsiėmimai yra puiki galimybė mokiniams iš arčiau pažinti Lietuvos kultūros ir gamtos paveldą bei įgyti praktinių įgūdžių. Edukacijos ugdo vaikų kūrybiškumą bei kviečia praleisti laiką prasmingai ir įdomiai.
Kontaktai, informacija
- Adresas
- Dvaro g. 2, Renavo k., Sedos sen., Mažeikių rajonas Žemėlapis
- Telefonai
- +370 626 83979
- El. paštas
- info@renavodvaras.lt
- Tinklalapis
- http://www.renavodvaras.lt
Žiūrėti didesniame žemėlapyje // Surasti kelią į Dvaro g. 2, Renavo k., Sedos sen., Mažeikių rajonas