Rokiškio dvaras – muziejus, renginiai, edukacijos

Atnaujinta: 2024 m. rugsėjo mėn. 27 d.
Rokiškio dvaras, istorinis kontekstas
Rokiškio dvaras, įsikūręs šiaurės rytų Lietuvoje, Rokiškio rajone, yra vienas žymiausių ir geriausiai išsilaikiusių Lietuvos dvarų. Jis buvo pastatytas XVIII amžiuje ir iki šiol išlaikė savo autentišką architektūrą bei interjerą. Šiame dvare gyveno garsioji Tyzenhauzų giminė, o vėliau jį paveldėjo Pšezdzieckiai. Šeimos palikimas ir įtaka regionui atsispindi dvaro puošnume bei rafinuotume.
Per ilgus savo gyvavimo metus rūmai tapo svarbiu kultūros ir švietimo centru, pritraukusiu žymius to meto menininkus ir intelektualus. Sovietmečiu dvaras išliko svarbus kultūrinis objektas, nors ir patyrė tam tikrus pokyčius bei restauracijas, siekiant išsaugoti jo istorinę vertę.
Architektūriniai akcentai
Rokiškio dvaras žavi ne tik savo istorija, bet ir architektūra. Dvaro rūmai yra klasicistinio stiliaus, su išskirtiniu pagrindiniu fasadu, kurį puošia elegantiškos kolonos ir detalizuoti ornamentai. Viduje lankytojai gali grožėtis didingomis salėmis, kuriose gausu istorinių baldų, paveikslų ir kitų meno kūrinių. Ypatingai vertas dėmesio yra dvaro šiltnamis ir oranžerija, kuriuose iki šiol auginami reti augalai. Be to, rūmų kompleksas apima ir kitus pastatus, tokius kaip oficina, arklidės ir kiti ūkio pastatai, kurie taip pat turi savo architektūrinę vertę ir atspindi to meto gyvenimo būdą. Dvaro parkas, su išpuoselėtais takais ir tvenkiniais, sukuria ramybės oazę ir papildo dvaro architektūrinį grožį.
Rokiškio dvaro muziejus ir ekspozicijos
Šiandien Rokiškio dvare įsikūręs Rokiškio krašto muziejus, kuriame galima apžiūrėti gausias ir įvairias ekspozicijas. Muziejaus lankytojai kviečiami susipažinti su dvaro istorija, kilmingosios giminės palikimu, regiono etnografija ir meno kūriniais. Ypatingą dėmesį pritraukia dvaro menų kolekcija, kuri apima įvairių laikotarpių paveikslus, skulptūras ir kitus meno kūrinius. Muziejus taip pat organizuoja ir laikinas parodas, kurios pritraukia daugybę lankytojų.
Rokiškio krašto istorija
Rokiškio krašto muziejuje galima susipažinti su krašto ir dvaro istorija nuo XIX a. iki XX a. vidurio. Čia eksponuojami retų grafų Tyzenhauzų ir Pšezdzieckių šeimos vaikų žaislai, drabužiai ir rankdarbiai, o taip pat ir šeimos relikvijos, kaip XVIII a. Antano Tyzenhauzo išaustas gobelenas. Muziejaus lankytojai gali pamatyti įvairius dvaro baldus, sidabro dirbinius, husarišką balną, grafaičių jodinėjimo kostiumą ir vertingus Rokiškio grafystės žemėlapius.
Prakartėlių paroda Rokiškio krašto muziejuje
Rokiškio krašto muziejus yra itin vertinamas ir dėl įspūdingos prakartėlių parodos. Prakartėlė – skulptūrų grupė, vaizduojanti Kristaus gimimą, Lietuvoje buvo pristatyta kartu su krikščionybe. Šie krikščioniški simboliai ilgą laiką buvo mažai tyrinėjami ir daugiausia eksponuojami bažnyčiose. Vėliau prakartėlės pradėtos rengti ir muziejuose, kaip antai Rokiškio krašte esančiame.
Šiame muziejuje prakartėlių konkursai, iniciuoti italo menininko Angelo Frosio, pradėti rengti nuo 1998 metų, tapo reikšmingu šių skulptūrų vystymosi postūmiu. Kolekcijoje yra daugiau nei 100 prakartėlių, kurios demonstruoja šio krikščioniškų skulptūrų žanro unikalumą ir įvairias meistrų kūrybines interpretacijas.
Liongino Šepkos drožinių ekspozicija
Lionginas Šepka (1907–1985) yra žinomas kaip garsiausias XX a. dievdirbys Lietuvoje. Jo kūryba, eksponuojama Rokiškio krašto muziejuje, yra išskirtinė dėl savo originalumo, unikalios atlikimo technikos ir savito siužetų traktavimo. Šioje ekspozicijoje galima pamatyti apie 300 kūrinių, kurie atspindi visą Šepkos kūrybos kelią, pradedant pirmuoju paminklu broliui ir baigiant paskutiniuoju nebaigtu drožiniu „Kareivėlis“.
Edukaciniai užsiėmimai
Rokiškio krašto muziejus siūlo įvairias edukacines programas, skirtas vaikams, paaugliams, suaugusiems ir šeimoms. Užsiėmimų temos apima:
- dvaro gyvenimą,
- senovės Lietuvos istoriją,
- liaudies meno technikas,
- dvarų laikotarpių gyvenimo būdą ir kitas kultūrines veiklas.
Edukacinės programos užsakomos iš anksto, o jų metu galima dalyvauti tokiose veiklose kaip stiklo mozaikų kūrimas, sūrio gaminimas, heraldikos studijos, senųjų amatų demonstravimas ir kt.
Renginiai (kalendorius)
Rokiškio krašto muziejus reguliariai rengia parodas, koncertus ir kitus kultūrinius renginius. Šių metų (2024) liepą ir rugpjūtį vyks kelios parodos, tarp jų „Slapta meilė. Nuo Barboros iki Sofijos“ ir „Antanas Ingelevičius: kūrėjas ir miestas“. Svečius taip pat džiugins ir klasikinės muzikos festivalio pasirodymai.
Vienas iš žymiausių renginių yra kasmetinis Rokiškio muzikos festivalis, kuris pritraukia muzikantus ir klausytojus iš visos Lietuvos ir užsienio. Dvaras taip pat yra populiari vieta vestuvėms ir kitoms asmeninėms šventėms.
Renginių kalendorių rasite Rokiškio dvaro oficialioje svetainėje
Parko grožis
Rokiškio dvarą supa didžiulis parkas, kuris yra puiki vieta pasivaikščiojimams ir poilsiui. Parkas buvo suprojektuotas pagal anglų kraštovaizdžio stiliaus principus, jame gausu įvairių medžių bei gėlių. Čia taip pat yra ežeras su salomis, kur galima pasigrožėti gamtos vaizdais ir ramybe. Parkas tapo itin mėgstama vieta tiek vietos gyventojams, tiek turistams, norintiems pabėgti nuo miesto šurmulio.
Ekonominė ir socialinė reikšmė
Rokiškio dvaras yra ne tik kultūrinis, bet ir ekonominis regiono traukos centras. Jis pritraukia turistus, kurie čia atvyksta aplankyti dvaro ir parko, dalyvauti renginiuose ar tiesiog pailsėti gamtos apsuptyje. Tai skatina vietos verslo plėtrą, ypač apgyvendinimo, maitinimo ir paslaugų sektoriuose. Be to, dvaras yra svarbus darbo vietų šaltinis vietos bendruomenei, įtraukiantis daugybę specialistų ir darbuotojų įvairiose srityse.
Ateities planai
Rokiškio dvaras ir toliau plėtoja savo veiklą, siekdamas pritraukti dar daugiau lankytojų ir užtikrinti ilgalaikį išsaugojimą. Ateityje planuojama renovuoti kai kuriuos dvaro pastatus ir įrengti naujas ekspozicijas. Taip pat numatoma plėsti renginių spektrą, įtraukiant daugiau tarptautinių projektų ir bendradarbiavimo iniciatyvų. Šie planai padės sustiprinti dvaro kaip kultūrinio ir turistinio centro statusą tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.
Apsilankymo Rokiškio dvare ir kitose Rokiškio Krašto Muziejaus ekspozijoje kainas ir ekspozicijų darbo laiką bei informaciją apie teikiamas paslaugas rasite čia.
Kontaktai, informacija
- Adresas
- Tyzenhauzų g. 5, Rokiškis, Rokiškio rajonas Žemėlapis
- Telefonai
- +370 615 44586
- El. paštas
- muziejus@rokiskyje.lt
- Tinklalapis
- https://www.muziejusrokiskyje.lt/rokiskio-dvaro-ansamblis
- www.facebook.com/rokiskiokrastomuziejus
Žiūrėti didesniame žemėlapyje // Surasti kelią į Tyzenhauzų g. 5, Rokiškis, Rokiškio rajonas