Atostogų paieška

Skaistgirio parkas Joniškio rajone

Skaistgirio parkas Joniškio rajone - 1

Atnaujinta: 2021 m. lapkričio mėn. 30 d.

SKAISTGIRIO PARKAS 

Skaistgirio parkas – tai pirmasis miestelio parkas Lietuvos Tarybų Socialistinėje Respublikoje. Jis įsispraudęs Joniškio rajono savivaldybėje, Skaistgirio miestelyje. Parkas patiks istorijos mylėtojams, nes beveik šešiasdešimtmetį parką skrodžia žemaičių šiaurinė riba, o gamtos mylėtojai atras didelę medžių ir krūmų įvairovę, vasaros estradą - amfiteatrą.

Skaistgirio perlas ne tik džiugina vietinių ir atvažiavusių turistų akis. Visas kūrybinis Skaistgirio parko kelias išugdė gražias ir gilias aplinkos puoselėjimo tradicijas – daugiamečių gėlių iki šiol dovanoja vietos gyventojai. Skaistgirio miestelyje vyksta akcija „Puoškime savo miestelį“, kurios metu atsinaujina ir parkas.

Skaistgirio parko istorija

Viskas prasidėjo nuo Jono Viliūno idėjos sukurti poilsio ir ramybės oazę šalia namų – Skaistgirio parką. Po ilgų pokalbių su valdžia, Jonas Viliūnas 1963 metais įkūrė peizažinį Skaistgirio parką. Jį suprojektavo architektė J. Šešelgienė, o parko kūrimo darbais užsiėmė Skaistgirio gyventojai. Nors iš pradžių grožio puoselėtojo mintis kėlė klausimų net kolegoms, valstybinio įvertinimo ilgai laukti nereikėjo. 1965 metais skaistgiriečiai pirmieji Respublikoje buvo apdovanoti už gražią ir tvarkingą aplinką.

Skaistgirio parko kūrimas ir ekspozicija

Šiandien Skaistgirio arba Jono Viliūno parke galima rasti per 100 medžių ir krūmų rūšių. Tarp jų puikuojasi graikinis riešutas, geltonžiedis kaštonas, beržai, liepos, klevai, spygliuotosios pušys ir eglės, maumedžiai, sidabrinis kėnis, uosialapis klevas ir gausybė kitų medžių ir krūmų. Reikėtų nepamiršti, kad tai, kas dabar atrodo paprastai prieinama, prieš 60 metų buvo beveik neįmanoma gauti. Parko įkūrėjas ir jo bendrakeleiviai išvažinėjo ne tik visus Lietuvos, bet ir Latvijos medelynus ieškodami vis įdomesnių sodinukų. Kai ką jie gaudavo dovanų, kitus pirkdavo. Visi buvo kruopščiai prižiūrimi, puoselėjami. 

Parko atsiradimui reikėjo ne tik rasti išskirtinių augalų. Reikėjo daug jėgos, atsidavimo bei užsispyrimo ir kantrybės laukiant ne taip greitai ateinančių rezultatų. Buvo kviečiamos talkos. Dėka vyrų, kurie kasė, tvarkė aplinką ir kruopščiai surinko tvorelę iš skaldos luitų bei moterų, atsakingai dėliojusių ir kūrusių alpinariumus – akmenų ir augalų kompozicijas, dabar mes turime šį nuostabų grožio kampelį Šiaurės Lietuvoje. Skaistgirio parkas puošė ne tik Skaistgirio miestelį – tai tapo viso Joniškio rajono brangakmeniu. Tačiau tik po 23 metų – 1986-siais parkas buvo paskelbtas vietinės reikšmės gamtos paminklu. 

Skaistgirio parko priežiūra

Didžiulį Skaistgirio parką su gausybe mažų ir didelių augaliukų pasiryžo prižiūrėti savanoriai. Tais laikais parkas buvo šienaujamas dalgiais. Blizgančiais ašmenimis mosuodavo Stanislovas Vaičiūnas, Juozas Butautis, Česlovas Valuckas. Keletą metų parką šienaudavo tik vienas žmogus – Aleksas Stankus. Keičiantis gyvenimui, keitėsi ir Skaistgirio parko priežiūra. Parkas buvo išdalintas kiekvienam gyventojui po lopinėlį ir kiekvienas turėjo jį nušienauti iki nustatytos datos. Prie parko priežiūros prisidėdavo ir moterys, medžių ir krūmų specialistės. Pirmoji buvo Renina Donata Sargiūnienė su grupe moterų, vėliau priežiūrą perėmė Veronika Šlipaitienė, Adolfina Vaičiūnienė ir kitos jaunos specialistės. Dabar šią vietą prižiūri žmonės, atliekantys viešuosius darbus. Jie ravi takelius ir gėlynus, pjauna žolę ir grėbia lapus.

Nors Skaistgirio parkas patyrė ir blogų laikų, kai daug retų medžių, krūmų  bei didelė dalis gėlynų išnyko, nustojo čiurlenti krioklys,  miestelio valdžia ir gyventojai stengėsi rūpintis Jono Viliūno projektu ir nepalikti be priežiūros, todėl parkas vis dar gyvas. Atsinaujinusi vasaros estrada pritraukia vis daugiau renginių, o 2009 metais parkui buvo suteiktas jo įkūrėjo – Jono Viliūno vardas.

Skaistgirio parko prižiūrėtojai prasitaria puse lūpų, kad kartais įvykdavo incidentų su mažais sodinukais, kurie įsimaišydavę tarp užaugusių žolių ir netikėtai palįsdavę po dalgio ašmenimis, tačiau paprastai žmonės šienaudavo atsargiai ir dabar galime džiaugtis daugiau nei pusšimtį metų skaičiuojančiu parku. 

Kontaktai, informacija

Adresas
Skaistgirys, Joniškio rajonas Žemėlapis
X