Vandens temperatūra ežeruose, upėse
Maudynėms tinkama vandens temperatūra ežeruose ir upėse sutartinai laikoma apie 18 laipsnių celsijaus. Suprantama, visada atsiranda drąsuolių, kurie maudosi ištisus metus. Tinkamą vasaros sezono maudynėms temperatūrą Lietuvos upių ir ežerų vanduo dažniausiai pasiekia iki birželio vidurio. Vidutinė vandens telkinių temperatūra vasaros sezono metu Lietuvoje būna 18-21 laipsniai. Ypač karštomis pastarujų metų vasaromis vidutinė ežerų ir upių temperatūra Lietuvoje siekė 18-23 laipsnius. Skaityti daugiau »
Vandens temperatūra įvairiuose vandens telkiniuose jaučiamai skiriasi. Šilčiausias vanduo negiliuose ežerėliuose. Juose vanduo sušyla pirmiausia ir išlieka šiltas visą vasarą. Tuo tarpu srauniose upėse ir dideliuose, giliuose ir/ar šaltiniuotuose ežeruose vanduo įšylą lėčiau, ir nuolat vėsta, kai naujos vandens srovės papildo telkinį.
Ežero vandens temperatūros kitimo procesas
Pavasarį, ištirpus ledui, visame ežero vandens sluoksnyje, nuo paviršiaus iki dugno, vandens temperatūra yra vienoda. Ši ežero vandens būsena vadinama – homotermija. Šylant ir Saulės spinduliams vis labiau šildant ežero paviršių, jame esantis vandens sluoksnis šyla ir yra tolygiai maišomas vėjo. Vandens paviršiuje susiformuoja vienoda temperatūra. Šis vienodos temperatūros sluoksnis yra vadinamas – epilimnionu. Žemiau šio sluoksnio esantis vanduo nebėra veikiamas vėjo, neišsimaišo, todėl vandens temperatūra žemesniame sluoksnyje krinta sparčiau. Per vasarą ežeruose nusistovi keli skirtingi vandens temperatūrų sluoksniai, išsidėstę skirtinguose gyliuose. Rudenį ir pavasarį trumpą laiką įsyvyrauja vienoda vandens temperatūra visuose vandens sluoksniuose. Pabaigoje rudens ir žiemą vyksta atvirkštinis procesas ir giliau esantys vandens sluoksniai išlieka šiltesni už paviršinius.
Rekordai
Fiksuoti vandens šilumos rekordai ežeruose Lietuvoje buvo 28-29 laipsniai šilumos. Pastarosiomis vasaromis metereologai fiksuoja karščiausios oro temperatūros rekordus įvairiose Lietuvos vietose. Jiems iš paskos seka ir ežerų šilumos rekordai. Dažniausiai jie fiksuojami nedideliuose, negiliuose vandens telkiniuose. 2020 metais Lietuvos aplinkos apsaugos agentūra gavo informacijos, jog ties Gardinu, Nemune, gaišta žuvys. Ištyrę vandens mėginius pietų Lietuvoje, prie Druskininkų ir Alytaus, specialistai nustatė, jog vandens temperatūra siekia 20-21 laipsnį ir yra 1-2 laipsniais aukštesnė už įprastą. Tai galėjo įtakoti deguonies sumažėjimą vandenyje, dėl ko gali pradėti gaišti žuvys.