Europos parkas - muziejus po atviru dangumi

Atnaujinta: 2021 m. spalio 16 d.

EUROPOS PARKAS

Europos parkas – vienas labiausiai lankomų objektų Vilniaus apylinkėse. Jis yra unikalus tuo, kad po atviru dangumi galime pamatyti daugiau nei 100 eksponuojamų meno kūrinių sukurtų ne tik lietuvių, bet ir kitų pasaulio šalių menininkų.  Europos parko lokacija – Joneikiškių kaimas – pasirinktas neatsitiktinai. Ši vietovė, kuri randasi netoli Vilniaus, dešiniajame Neries krante, Prancūzijos nacionalinio geografijos instituto yra nustatyta kaip Europos geografinis centras. Gintarui Karosui sužinojus šį geografinį faktą, jis sugalvojo tai įprasminti įkuriant Europos parką. 

EUROPOS PARKO ISTORIJA

Šiuo metu Europos parkas yra žinomas, kaip dideliame plote, kuris siekia 55 hektarus, esantis muziejus. Tačiau dar prieš įkuriant parką, 1987 metais, parko steigėjui Gintarui Karosui teko nemažai paplušėti, nes šiame plote buvo tik pelkėtas, apleistas miškas.  1991 metų vasarą, sutvarkytame parke, jis pastatė pirmąją savo paties pagamintą skulptūrą, kuri vadinasi Europos parko simbolis. Ši skulptūra žymi Europos parko atsiradimo pradžią bei skatino ir kitus menininkus prisijungti prie Europos parko vystymosi. Parke pradėjo rastis moderniosios skulptūrų klasikos autorių darbų tuomet, kai jo teritorijoje buvo pastatyta žymaus konceptualisto Denniso Oppenheimo skulptūra. Būtent šio autoriaus kūrinys ir atvėrė kitiems menininkams kelius į Europos centre esantį Europos parką.

EUROPOS PARKO EKSPONATAI

Europos parke vyrauja modernistinių ir postmodernių stilių kūriniai, kurių yra virš šimto. Daugelis jų priklauso specifinės vietos kūrinių krypčiai. Jos negali būti vertinamos be aplinkos konteksto, kadangi šio tipo kūriniai buvo sukurti konkrečioms parko erdvėms. 

Parke vyraujantis eksponavimo bruožas – netikėtumo principas. Vaikštant parko teritorija bei pakėlus akis į dangų nenustebkite, nes priešais savo akis galite pamatyti vieną iš eksponuojamų kūrinių. Dažniausiai ekspozicijoms yra naudojamas trečias lygmuo, kai skulptūra yra matoma lankytojams virš galvos. Parke skulptūros išdėliotos tam tikrose vietose yra neatsitiktinai. Kiekvienas meno kūrinys turi savo vietą, pabrėžiant landšafto elementų ryšius bei atsižvelgiant į reljefo specifiką.

Europos parke vyrauja trys eksponavimo lygiai:

 • Skulptūros žemės reljefe;
 • Standartinis antžeminis eksponavimas;
 • Skulptūros medžiuose.

Visas Europos parkas – lyg vienas didžiulis meno kūrinys. Jo atmosfera laisva, leidžianti kiekvieną ieškoti bei atrasti tai, kas jam – svarbiausia, įdomiausia. 

EUROPOS PARKAS – GINESO REKORDŲ KNYGOJE

Vienas žymiausių eksponatų Europos parke – LNK Infomedis. Ji žymiausia yra todėl, nes pasaulio rekordus registruojanti agentūra Guinness World Records oficialiai pranešė, kad ji – didžiausias toks kūrinys pasaulyje. Šį eksponatą sudaro arti trijų tūkstančių senų televizorių, iš kurių Europos parko įkūrėjas bei menininkas Gintaras Karosas padarė medžio formos  labirintą, kurį ir pavadino LNK Infomedžiu.

Prie šio medžio formos labirinto prisidėjo kone visa Lietuva. Europos parkas, kartu su LNK televizija sukvietė žmones į akciją Atiduok Europai seną televizorių. Taip, vietoj tikėtasi keleto šimtų televizorių, į Europos parką žmonės suvežė kur kas daugiau. Gineso rekordų knygai skaičiuojant televizorius, kurie sudaro LNK Infomedį, paaiškėjo, kad jų – 2903.  LNK Infomedis pagal plotą yra didžiausia skulptūra esanti Europos parke, o žiūrint į jį iš paukščio skrydžio yra aiškiai regima medžio forma: su šaknimis, kamienu ir šakomis. 

EUROPOS PARKO EDUKACIJOS CENTRAS

Edukacijos centras Europos parke įkurtas neatsitiktinai. Supratus, kad parke trūksta erdvių po stogu, kurios būtų skirtos konferencijoms, seminarams ar mokymams, skulptorius bei Europos parko įkūrėjas Gintaras Karosas nusprendė, kad jis bus, tik ne toks, kaip visi – išskirtinis. Šį norą autoriui pavyko įgyvendinti. Naujai įkurtas Edukacijos centras labiau priminė ne eilinį statinį, o skulptūrą. Centras iš vienos pusės primeną uolą, iš kitos – žuvį, o pažiūrėjus iš dar kitos perspektyvos, galime matyti žemės kauburėlį apaugusį žole. 

Edukacijos centras yra įsiliejęs į Europos parko kraštovaizdį. Jo architektas pats parko įkūrėjas – Gintaras Karosas. Kuriant pastatą jis stengėsi išvengti nereikalingų detalių, net langų stiklai yra be rėmų, jie liečiasi su betono siena. Nors ir Edukacijos centras iš dalies atlieka ir muziejaus eksponato funkciją, tačiau jos viduje – modernus konferencijų salių kompleksas, prisitaikantis prie kiekvieno poreikių bei norų. Pirmajame pastato aukšte – viena salė, antrajame – dvi, o į trečiąjį aukštą palypėja elegantiškais laiptais pateksime į mažą, bet jaukią biblioteką. Išėjus iš konferencijų salės galėsite pasidžiaugti greta esančiu tvenkiniu ar, tiesiog, Europos parko grožiu.   

Šis centras idealiai pritampa prie jį supančios aplinkos taip tapdamas vienas iš Europos parko skulptūrų. Pasak autoriaus, tai – vienas toks unikalus architektūrinis projektas Lietuvoje. 

EDUKACIJOS MOKSLEIVIAMS

Europos parke yra vykdomos edukacijos moksleiviams, kuriomis vaikai yra skatinami patirti kūrybos džiaugsmą, atskleisti save, atrasti šiuolaikinio meno pasaulį. Parkas siūlo moksleiviams:

 • Darželio ir pradinukų išleistuves, kurių metu yra kviečiama sudalyvauti edukacinėje programoje ar ekskursijoje, pasidaryti pikniką bei mėgautis gamta,
 • Edukacinius užsiėmimai visus metus:
  Europos parkas siūlo sudalyvauti lobio paieškoje (edukacinė programa – orientacinis žaidimas), 
  kviečia tapti jaunaisiais menininkais (kūrybinė pamokėlė - koliažo kūrimas)
  pasigaminti sapnų gaudyklę. 
 • Kalėdinę programą vaikams, kuri kvies į lobio paieškas, kalėdinių žaisliukų arbą atvirukų gaminimą. Šios edukacijos metu aplankysite Europos parko eksponatus ir, žinoma, būsite pakviesti pasidalinti dienos įspūdžiais prie jaukaus židinio su puodeliu žolelių arbatos. 

PRAMOGOS IR RENGINIAI EUROPOS PARKE 

Renginiai

 • Europos parke buvo organizuojami skulptūros simpoziumai, kuriuose dalyvavo gausybė įvairių šalių menininkų. 
 • Vyko Rytų ir Vidurio Europos jaunųjų menininkų plenerai,
 • Akcijos (Atiduok Europai savo seną televizorių), 
 • Poezijos pavasario skaitymai, kurie sukviesdavo poetus bei svečius pasigrožėti ne tik eilėmis, bet ir moderniomis skulptūromis esančiomis Europos parke,
 • Vykdomos įvairios konferencijos.

Pramogos

Europos parkas yra pritaikytas ir rekreacinei veiklai. Parke veikia restoranas bei konferencijų ir renginių salės.

Muziejaus restoranas kviečia lankytojus sename obelų sode pasimėgauti jų siūlomais europietiškos virtuvės patiekalais. Norisi kažko saldaus? Muziejaus restoranas taip pat rekomenduoja unikalų Menininkų desertą ar obuolių pyragą, kuris yra kepamas iš čia pat užaugusių obelų. Tai – puiki vieta po atviru dangumi švęsti gimtadienius, vestuves ar kitas šventes.

Europos parke veikia trys konferencijų salės:

 • Didžioji salė,
 • Žolės kalno salė,
 • Bordo salė.

Visos šios salės yra aprūpintos modernia įranga, kuri padės profesionaliai pateikti norimą informaciją per rengiamus mokymus, seminarus ar kitus susitikimus. 
Pro kiekvienos salės langą atsiveria vaizdas į skulptūrų parko peizažą, o pats edukacijos centras, kuriame randasi visos konferencijų salės galime drąsiai vadinti architektūra-skulptūra. 

DARBO LAIKAS IR KITA INFORMACIJA

Darbo laikas

Muziejus dirba kasdien nuo 10.00 val. iki saulėlydžio.
Vasarą paskutiniai lankytojai įleidžiami iki 19 val.

Bilietų kainos

Patekimo į Europos parką kainos svyruoja nuo 5 eurų moksleviams atvykstantiems su grupe iki 12 eurų už bilietą suaugusiajam asmeniui.
Atnaujintą ir aktualią informaciją apie darbo laiką ir bilietų kainas rasite oficialioje parko interneto svetainėje

Atsiliepimai, komentarai

23492

Parašyti atsiliepimą

PrieEžero.LT administracija pasilieka teisę trinti netinkamus komentarus ir nuotraukas.

Jūsų vardas
Atsiliepimo tekstas
X ištrinti nuotraukas
Apsaugos kodas Apsaugos kodas

Kontaktai, informacija

X