Atostogų paieška

Europos parkas - muziejus po atviru dangumi

Europos parkas - muziejus po atviru dangumi - 1

Atnaujinta: 2022 m. sausio mėn. 10 d.

Europos parkas

Europos parkas – vienas labiausiai lankomų objektų Vilniaus apylinkėse. Jis unikalus tuo, kad po atviru dangumi galime pamatyti daugiau nei 100 eksponuojamų meno kūrinių, sukurtų ne tik lietuvių, bet ir kitų pasaulio šalių menininkų. Europos parko lokacija – Joneikiškių kaimas – pasirinktas neatsitiktinai. Šią vietovę, kuri yra netoli Vilniaus, dešiniajame Neries krante, Prancūzijos nacionalinis geografijos institutas nustatė kaip Europos geografinį centrą. Gintaras Karosas sužinojęs šį faktą, sugalvojo tai įprasminti ir įkurti Europos parką.

Europos parko istorija

Šiuo metu Europos parkas yra žinomas, kaip dideliame plote, kuris siekia 55 hektarus, esantis muziejus. Tačiau dar prieš įkuriant parką, 1987 metais, parko steigėjui Gintarui Karosui teko nemažai paplušėti, nes šiame plote buvo tik pelkėtas, apleistas miškas. 1991 metų vasarą sutvarkytame parke jis pastatė pirmąją savo paties pagamintą skulptūrą pavadinimu Europos parko simbolis. Ši skulptūra žymi Europos parko atsiradimo pradžią, paskatino ir kitus menininkus prisijungti prie Europos parko vystymosi. Parke pradėjo rastis moderniosios skulptūrų klasikos autorių darbų tuomet, kai jo teritorijoje buvo pastatyta žymaus konceptualisto Denniso Oppenheimo skulptūra. Būtent šio autoriaus kūrinys ir atvėrė kitiems menininkams kelius į Europos centre esantį Europos parką.

Europos parko eksponatai

Europos parke vyrauja modernistinių ir postmodernių stilių kūriniai, jų yra virš šimto. Daugelis jų priklauso specifinės vietos kūrinių krypčiai. Jos negali būti vertinamos be aplinkos konteksto, kadangi šio tipo kūriniai buvo sukurti konkrečioms parko erdvėms.

Parke vyraujantis eksponavimo bruožas – netikėtumo principas. Vaikščiodami parko teritorija ir pakėlus akis į dangų, nenustebkite, nes priešais savo akis galite pamatyti vieną iš eksponuojamų kūrinių. Dažniausiai ekspozicijoms naudojamas trečias lygmuo, kai skulptūra matoma lankytojams virš galvos. Parke skulptūros išdėliotos tam tikrose vietose neatsitiktinai. Kiekvienas meno kūrinys turi savo vietą, taip pabrėžiami landšafto elementų ryšiai, atsižvelgiama į reljefo specifiką.

Europos parke vyrauja trys eksponavimo lygiai:

  • skulptūros žemės reljefe;
  • standartinis antžeminis eksponavimas;
  • skulptūros medžiuose.

Visas Europos parkas – lyg vienas didžiulis meno kūrinys. Jo atmosfera laisva, kiekvienam leidžianti ieškoti ir atrasti tai, kas jam – svarbiausia, įdomiausia.

Europos parkas – Gineso rekordų knygoje

Vienas žymiausių eksponatų Europos parke – LNK Infomedis. Šis eksponatas žymus, nes pasaulio rekordus registruojanti agentūra Guinness World Records oficialiai pranešė, kad jis – didžiausias tokio pobūdžio kūrinys pasaulyje.

Įžymųjį eksponatą sudaro arti trijų tūkstančių senų televizorių, iš kurių Europos parko įkūrėjas, menininkas Gintaras Karosas padarė medžio formos labirintą, kurį pavadino LNK Infomedžiu.

Prie šio medžio formos labirinto gaminimo prisidėjo kone visa Lietuva. Europos parkas, kartu su LNK televizija, sukvietė žmones į akciją Atiduok Europai seną televizorių. Taip vietoj tikėtasi keleto šimtų televizorių, į Europos parką žmonės suvežė kur kas daugiau. Skaičiuojant televizorius paaiškėjo, kad jų – net 2903.

LNK Infomedis pagal plotą yra didžiausia skulptūra esanti Europos parke, o žiūrint į jį iš paukščio skrydžio, aiškiai regima medžio forma: su šaknimis, kamienu ir šakomis.

Europos parko edukacijos centras

Edukacijos centras Europos parke įkurtas neatsitiktinai. Supratęs, kad parke trūksta erdvių po stogu, kurios būtų skirtos konferencijoms, seminarams ar mokymams, skulptorius ir Europos parko įkūrėjas Gintaras Karosas nusprendė, kad jis bus, tik ne toks kaip visi – išskirtinis. Šį norą autoriui pavyko įgyvendinti. Naujai įkurtas Edukacijos centras labiau priminė ne eilinį statinį, o skulptūrą. Centras iš vienos pusės primeną uolą, iš kitos – žuvį, o pažiūrėję iš dar kitos perspektyvos, galime matyti žemės kauburėlį apaugusį žole.

Edukacijos centras yra įsiliejęs į Europos parko kraštovaizdį. Jo architektas – pats parko įkūrėjas Gintaras Karosas. Kurdamas pastatą jis stengėsi išvengti nereikalingų detalių, net langų stiklai yra be rėmų, jie liečiasi su betono siena. Nors Edukacijos centras iš dalies atlieka ir muziejaus eksponato funkciją, tačiau jos viduje – modernus konferencijų salių kompleksas, prisitaikantis prie kiekvieno poreikių bei norų. Pirmajame pastato aukšte – viena salė, antrajame – dvi, o elegantiškais laiptais palypėję į trečiąjį aukštą pateksime į mažą, bet jaukią biblioteką. Išėję iš konferencijų salės galėsite pasidžiaugti greta esančiu tvenkiniu ar tiesiog Europos parko grožiu.

Šis centras idealiai susilieja su jį supančia aplinka ir taip tampant viena iš Europos parko skulptūrų. Pasak autoriaus, tai – vienintelis toks unikalus architektūrinis projektas Lietuvoje.

Edukacijos vaikams

Europos parke yra vykdomos edukacijos vaikams, kuriomis jie skatinami patirti kūrybos džiaugsmą, atskleisti save, atrasti šiuolaikinio meno pasaulį. Parkas vaikams siūlo:

  • darželio ir pradinukų išleistuves, kurių metu yra kviečiama sudalyvauti edukacinėje programoje ar ekskursijoje, pasidaryti pikniką ir mėgautis gamta,
  • edukacinius užsiėmimai visus metus:
    • Europos parkas siūlo sudalyvauti lobio paieškoje (edukacinė programa – orientacinis žaidimas);
    • kviečia tapti jaunaisiais menininkais (kūrybinė pamokėlė - koliažo kūrimas);
    • pasigaminti sapnų gaudyklę.
  • kalėdinę programą vaikams, kuri kvies į lobio paieškas, kalėdinių žaisliukų arbą atvirukų gaminimą. Šios edukacijos metu aplankysite Europos parko eksponatus ir, žinoma, būsite pakviesti pasidalinti dienos įspūdžiais prie jaukaus židinio su puodeliu žolelių arbatos.

Pramogos ir renginiai Europos parke

Europos parkas yra pritaikytas ir rekreacinei veiklai. Parke veikia restoranas bei konferencijų ir renginių salės.

Muziejaus restoranas, įsikūręs sename obelų sode, kviečia lankytojus pasimėgauti jų siūlomais europietiškos virtuvės patiekalais. Norisi kažko saldaus? Muziejaus restoranas taip pat rekomenduoja unikalų Menininkų desertą ar obuolių pyragą, kuris yra kepamas iš čia pat užaugusių obuolių. Tai – puiki vieta po atviru dangumi atšvęsti gimtadienius, vestuves ar kitas šventes.

Europos parke veikia trys konferencijų salės:

  • Didžioji salė,
  • Žolės kalno salė,
  • Bordo salė.

Visos šios salės aprūpintos modernia įranga, kuri padės profesionaliai pateikti norimą informaciją per rengiamus mokymus, seminarus ar kitus susitikimus. Pro kiekvienos salės langą atsiveria vaizdas į skulptūrų parko peizažą, o patį edukacijos centrą, kuriame randasi visos konferencijų salės, galime drąsiai vadinti architektūra-skulptūra.

Renginiai vykstantys parke:

  • Europos parke organizuojami skulptūros simpoziumai, kuriuose dalyvauja gausybė įvairių šalių menininkų;
  • Rytų ir Vidurio Europos jaunųjų menininkų plenerai;
  • akcijos (Atiduok Europai savo seną televizorių);
  • poezijos pavasario skaitymai, kurie sukviečia poetus bei svečius pasigrožėti ne tik eilėmis, bet ir moderniomis skulptūromis;
  • nuolatos vykdomos įvairios konferencijos.

Darbo laikas ir kita informacija

Muziejų galite rasti adresu: Europos Parko g. 300, Joneikiškės, Vilniaus r.

Jis dirba kasdien nuo 10.00 val. iki saulėlydžio.

Vasarą paskutiniai lankytojai įleidžiami iki 19 val.

Informaciją apie bilietų kainas ir galimas nuolaidas rasite apsilankę internetiniame puslapyje.

 

Kontaktai, informacija

Adresas
Europos Parko g. 302, Joneikiškės, Vilniaus rajonas Žemėlapis
Telefonai
+370 52377077
El. paštas
hq@europosparkas.lt
Tinklalapis
https://www.europosparkas.org
Facebook
www.facebook.com/europosparkas/
X