Atostogų paieška

Grūto parkas

Grūto parkas - 1

Atnaujinta: 2021 m. lapkričio mėn. 22 d.

GRŪTO PARKAS

Grūto parkas – tai vieta, kurioje nukeliausite laiku į Sovietų Sąjungos gyvavimo laikus. Grūto kaime, prie Druskininkų esantis unikalus, vienintelis toks parkas Lietuvoje po atviru dangumi, talpina daugiau nei 100 sovietmečio skulptūrų. Tai vienintelė įstaiga, kuri tikslingai kaupia ir eksponuoja šio laikotarpio reliktus. 20 ha parko teritorija, 2 km ilgio ekspozicija savo išdėstymu - lagerių fragmentais, tremtinius vežusiu vagonu, sargybos bokšteliais ir kitais sovietizmu dvelkiančiais elementais, primena Sibirą. Parko ekspozicijos tikslas yra parodyti tikrąją Sovietų Sąjungos pusę, kuri daugelį metų smarkiai žlugdė lietuvių tautos dvasią. Skulptūros, paveikslai, paminklai ir įvairūs išsaugoti dokumentai apnuogina šią tarybinių laikų ideologiją ir parodo jos diktuojamas vertybes. Čia eksponuojami net 46-ių autorių darbai.

Grūto parko istorija

Žlugus sovietizmui, kilo diskusijos, ką daryti su visais to laikmečio gulinčiais sandėliuose, kiemuose paminklais - ar juos reikėtų saugoti, ar sunaikinti. Po ilgų derybų 1998 m. Kultūros ministerija paskelbė viešą konkursą dėl sovietinių paminklų bei skulptūrų ekspozicijos rengimo. Šį konkursą laimėjo viešoji įstaiga „Hesonos klubas“ su vadovu Viliumu Malinausku priešakyje. Viena priežasčių buvo ta, kad V. Malinauskas buvo nusprendęs įrengti ekspoziciją panaudodamas savo asmenines lėšas ir šiam tikslui neprašyti valstybės paramos. Ekspozicijos, kuri taip pat turi didelę reikšmę Pietų Lietuvos regionui, rengimas prasidėjo dar 1999 m.

Taigi, būtent čia, atsivėrus parko durims, nuo 2001 m. saugomos visos surinktos sovietmečio ideologijai skirtos skulptūros, simboliai, paminklai, paveikslai bei kiti įvairiausi daiktai.

Taip pat, idomu tai, kad Grūto parkas yra pirmasis Lietuvos muziejus, 2006 m. įsigijęs audiogidų įrangą. Tai buvo padaryta bendradarbiaujant kartu tiek su ekspertais iš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, tiek su UAB „Audiogidas“ bendrove. Dabar ekskursijas galima klausytis muziejuje lietuvių, anglų, vokiečių, prancūzų, rusų ir lenkų kalbomis.

Pramogos Grūto parke

Grūto parke be istoriją menančių objektų, tokių kaip ekspozija po atviru dangumi, muziejus bei paveikslų galerija, rasite ir kitas pramogas – zoologijos sodą, kavinukę ir Luną parką.

Muziejus

Informacinis centras, įsikūręs mediniame pastate, kuris savo išvaizda primena kultūros namus, statytus XX a. 5-tajame ir 6-tajame dešimtmetyje, pademonstruos jums kuo tikriausią sovietinės ideologijos propagandą. Pasitelkiant garso, kino, foto dokumentinę medžiagą būsite supažindinami su gyva dokumentika – kaip tuo laikmečiu buvo slepiami nusikaltimai, išaukštinami lyderiai ir kaip rafinuotai buvo vykdoma politinė propaganda. Gyva dokumentika pasakoja apie lietuvių tautos vykusį genocidą tarybiniais laikais.

Paveikslų galerija

Čia išvysite iš ekonominės ir politinės pusės sukurtus paveikslus – tapybos bei grafikos darbus, kurie iliustruoja Lenino, Stalino ir Brežnevo kultą Lietuvoje.

Klubas – skaitykla

Mažieji, jaunieji lankytojai išvys apie ką kalbame istorijos pamokose, o vyresnieji lankytojai pajus prisimins kaip buvo vykdomi prievartiniai politiniai rinkimai. Skaityklos salėje demonstruojami filmai, yra sovietinių knygų biblioteka bei žinoma – Stalino ir Lenino portretai, lydimi komunistinių šūkių.

Mini zoo ir Luna parkas

Sovietų Sąjungoje taip pat būdavo linksmybių – žaidimų aikštelės, karuselės kviesdavo pasisupti ir susipažinti su kitais čia dūkstančiais vaikais. Šiandien Luna parkas, esantis Grūto parke siūlo vaikučiams pasisupti ir įsivaizduoti kaip tokiuose karuselėse linksminosi jų tėvai.

Kita vieta, pritraukianti mažuosius – mini zoo bei ir jo gyventojai. Kupranugaris, meškutės, kengūros, pelėdos, stručiai, povai ir kiti žvėreliai bei paukšteliai laukia lankytojų dėmesio.

Suvenyrų krautuvėlės

Grūto parke veikia prekybos kioskeliai, kuriuose rasite įvairiausių suvenyrų, menančių sovietinius laikus. Čia gausu sovietinės atributikos – bukletai, prospektai, žemėlapiai. Be to, parduodamas laikraštis „Grūto parko tiesa“. Parko kūrėjai siekdami autentiškos ekskursijos, įrengė viską iki smulkmenų – čia rasite gazuoto vandens aparatą bei senosios “Kvas” giros bačką.

Kavinė

Besilankydami Grūto parke galite užsukti pasistiprinti į temines kavinukes. Viena tokių yra įsikūrusi pačiame parke. Jos nostalgiškame meniu, be kitų patiekalų rasite tradicinį kotletą „Praščaj molodostj“, kilkių „Po ruski“ ir, žinoma, kaipgi be barščių, kurių pavadinimo aiškinti nereikia - „Nostalgija“. Taip pat, asortimente yra ir gurmaniškų patiekalų, tokių kaip sraigės, žvėriena bei įvairūs desertai. Kavinėje be kitą ko galite paragauti Dzūkijos krašto pasididžiavimo – čia rinktų grybų. Jei dar tai jūsų nenugabens atgal laiku, žinokite, kad patiekalus ragausite iš aliuminių indų su aliuminio įrankiais.

Ši vieta yra patogus variantas keliaujant ir grupėse, pavyzdžiui, su moksleivių grupe, kadangi galima pateikti išankstinius užsakymus telefonu.

Kavinė talpina daugiau kaip 250 lankytojų, todėl čia galima rengti įvairias šeimos, darbo šventes. Scena, garso aparatūra, ilgametę patirtį banketuose, pobūviuose turintis kolektyvas gali padėti jums suorganizuoti smagų vakarą.

Kavinė dirba parko darbo metu.

Renginių organizavimas Grūto parke

Parke populiari pramoga lankantis grupėse ar su kolektyvu yra užsakomieji renginiai. Jų metu „atgija“ ryškiausi Sovietų Sąjungos personažai – Leninas, Stalinas, pioneriai, partizanai ir kt. Ši pramoga paįvairins jūsų ekskursija po šį parką ir padės suprasti norimą parodyti istoriją dar tiksliau.

Grūto parko darbo laikas ir kainos

Lankytojai kviečiami kasdien nuo 9 val. ryto iki sutemos. Lapkritį bei gruodį parkas dirba iki 17 val., sausį – vasarį iki 18 val., kovą – balandį, rugsėjį iki 20 val., gegužę iki 21 val., vasarą iki 22 val., o spalį iki 19 val.

Apsilankymo Grūto parke kainos

 • Suaugusiems ir neįgalų asmenį lydintiems asmenims – 10 Eur,

 • Vaikams nuo 6 iki 16 metų – 6 Eur,

 • Studentams, pensininkams, moksleiviams – 8 Eur,

 • Neįgaliesiems bei moksleivių grupėms nuo 10 mokinių – 5 Eur,

 • Socialiai remtiniems vaikams bei vaikams iš globos, rūpybos įstaigų – 4 Eur,

 • Vaikams iki 6 metų, neįgaliems vaikams iki 16 metų, darbuotojams, gidams, žurnalistams – nemokamai,

 • Audiogidas – 10 Eur.

Naujausią informaciją apie parko darbo laiką ir bilietų kainas prieš vizitą visada pasitikrinkite parko internetinėje svetainėje

Kaip atvykti į Grūto parką

Grūto parką galima pasiekti važiuojant automobiliu bei autobusu.

 • Automobiliu važiuojant nuo Lenkijos, reikia važiuoti link Lazdijų, toliau pro Veisiejus, Leipalingį ir, galiausiai, į Druskininkus. Pasiekus Druskininkus reikia važiuoti Vilniaus kryptimi, A4 plentu apie 5 km. Pamačius ženklą „Grūto parkas“ sukti į dešinę ir laikytis nuorodų, vedančių į parką.

 • Autobusu. Iš Vilniaus autobusų stoties yra nesunku nusigauti į Druskininkus tiesioginiu autobusu. Reisai vyksta maždaug kas valandą, autobusų tvarkaraštį galite rasti autobusų stoties puslapyje internete arba pačioje stotyje. Važiuojant autobusu į Druskininkus, paprašykite, kad vairuotojas jus išleistų Grūto stotelėje. Nuo šios vietos pasieksite Grūto parką pėsčiomis per 30 min., eidami per kaimą Parko gatve. 
  Iš Druskininkų iki Grūto parko galite važiuoti autobusu, Nr. 2, vežančiu į Viečiūnus.

Kontaktai, informacija

Adresas
Grūtas, Druskininkai Žemėlapis
Telefonai
+370 682 42320
El. paštas
info@grutoparkas.lt
Tinklalapis
http://www.grutoparkas.lt