Atostogų paieška

Kadagių slėnis – Arlaviškių pažintinis takas

Kadagių slėnis – Arlaviškių pažintinis takas - 1

Atnaujinta: 2023 m. birželio mėn. 26 d.

KADAGIŲ SLĖNIS

Kadagių slėnis yra Kauno marių regioninio parko ir Arlaviškių botaninio draustinio dalis. Šlaito, apaugusio kadagiais teritorija užima beveik 5 hektarų plotą ir yra vienas didžiausių kadagynų vidurio Lietuvoje. Visas Arlaviškių botaninis draustinis užima apie 13 hektarų teritoriją. Vidutinis šlaite augančių medžių amžius yra apie 70-100 metų. Medžiai užsiveisė ir suvešėjo savaime, tad tai yra visiškai natūralus kadagynas. Be įspūdingo kadagyno Arlaviškių botaniniame parke, labiau augmenija besidomintys svečiai gali rasti ir į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų augalų, galima pamatyti ne visur sutinkamų paukščių.

Dabintos sala, kurios plotas su šalia esančiomis salelėmis sudaro apie 50 hektarų, yra prieglobstis didelei vandens paukščių rūšių įvairovei. Stebėti vandens paukščius saloje labiausia tinka šiltasis metų laikotarpis.

ARLAVIŠKIŲ PAŽINTINIS TAKAS

Arlaviškių arba Kadagių slėnio pažintinis takas įrengtas 2010 metais. Nuo pat atsiradimo tai yra populiariausias pažintinis takas Kauno apksrityje ir, ko gero, vienas populiariausių ir žinomiausių visoje Lietuvoje. Tako ilgis 1,3 kilometro, jis įrengtas ant aukšto Kauno marių skardžio krašto, todėl einant taku atsiveria nuostabi Nemuno, skirtingų atodangų (Nemuno slėnio, Ronakalnio) ir Dabintos dalos, esančios Kauno mariose, panorama.  Takui įveikti reikia apie 30-40 minučių.

Kadagių slėnio pažintinis takas lengvai pasiekiamas automobiliu. Netoli tako pradžios yra patogi automobilių stovėjimo aikštelė, kurioje galima palikti automobilį ir kelionę tęsti pėsčiomis. Dalis tako (apie 500 metrų) primena kalnų tiltelį, grindinys pagamintas iš lentų, o šonuose yra atitvarai, kita dalis – miško takelis. Norintys ne tik romantiškai pasivaikščioti, bet ir patirti žygio jausmą, tako pabaigoje gali nusileisti šlaitu prie Kauno marių kranto. Visą pažintinį taką supa prieš daugiau nei penkiasdešimt metų pasodintas miškas. Pažintinis takas yra pritaikytas neįgaliesiems ir puikiai tinkamas lankymui su vaikiškais vežimėliais.

Kadagiai turi įvairių vaistinių savybių. Vietovėje, kurioje auga toks kiekis kadagių, augalai išvalo orą išskirdami antibiotines mediagas, kurios naikina ore sklandančius mikrobus. Nustatyta, jog per parą kadagių slėnyje išskiriama tiek medžiagos, kiek jųžos pakaktų išvalyti orą ir didesniame mieste. Todėl apsilankymas Kadagių slėnio pažintiniame take yra ne tik geros emocijos, bet ir tiesioginė nauda lankytojų sveikatai.

2016 metais Kadagių slėnio pažintinis takas buvo pripažintas gražiausiu pažintiniu taku Lietuvoje.

KADAGIŲ SLĖNIO ISTORIJA

Daugiau nei prieš 100 metų kadagių slėnis užėmė dvigubai didesnę, apie 9 hektarų, teritoriją. 1959, kai buvo formuojamos Kauno marios ir užtvenktas Nemunas, dalis Kadagyno atsidūrė po vandeniu. Iki užtvenkiant Nemuną, jo pakrantėse buvo ganomi gyvuliai, kurie nugrauždavo šalia kadagių augančią žolę. Ruošiantis užtvankos statyboms, norint išvengti susidarančių krantų (šlaito) nuošliaužų, kurios susidarydavo pavasarį arba po didesnių liūčių, buvo nuspręsta apželdinti pakrantes. Tam specialistai turėjo tik trejus metus, augalai buvo sodinami skubiai ir chaotiškai, neparenkant tinkamų rūšių. Todėl dabar Kadagių slėnio šlaituose galima sutikti įvairių invazinių rūšių augalų, kurie suvešėjo ir užėmė kitos augmenijos teritorijas. Kauno marių regioninio parko specialistai nuolat kovoja su netinkamomis augalų rūšimis ir stengiasi atstatyti augmenijos pusiausvyrą.

1992 metais buvo įkurtas Kauno marių regioninis parkas. Tais pačiais metais regioninio parko teritorijoje, dėl savo unikalaus kadagyno ir aplink jį esančios augalų įvairovės buvo išskirtas Arlaviškių botaninis draustinias.

2004 metais Kadagių slėnio (Arlaviškių kadagyno) teritorija pateko į Europos sąjungoje, esantį saugomų teritorijų tinklą ir gavo NATURA 2000 statusą.

2010 metais įkurtas populiarusis Kadagių slėnio pažintinis takas.

VARDINĖS LENTELĖS – PARAMA PAŽINTINIO TAKO ATKŪRIMUI

2018 metais Kauno marių reginio parko direkcija sugalvojo originalų būdą kaip surinkti lėšų tako atnaujinimui. Kiekvienas pageidaujanti asmuo ar įmonė gali įsigyti vardinę lentelę, kurioje gali parašyti pasirinktą žodį ar žodžius. Įsigyta lentelė paruošiama, ant jos užrašomas tekstas ir ji atsiduria take tarp kitų grindinio lentelių. Ji tampa puikiai matoma pažintinio tako lankytojams ir yra puiki dovana ar reklama. Nuo pat akcijos pradžios tarp lankytoju populiaru einant taku skaityti ant lentelių esančius užrašus. Šis paramos būdas itin mėgstamas jaunavedžių, kurie dažnai vietoj tradicinės spynos ant tiltų ar kitur pakabinimo, pasirenka pažymėti savo šventę ar jos datą Kadagių slėnio pažintinio tako lentose. Dažnai vardinės lentos tampa dovanomis draugams ar artimiesiem. Įsigyti vardinę lentą kainuoja 20 Eurų, tuo žmonės ir įmonės prisideda prie tako atnaujinimo.

Daugiau informacijos ir būdų kaip galite paremti Arlaviškių pažintinį taką rasite oficialioje Kauno marių regioninio parko svetainėje

Kontaktai, informacija

Artimiausias vandens telkinys
Upė Nemunas (vanduo +8 ℃)
Adresas
Arlaviškės, Taurakiemio sen., Kauno rajonas Žemėlapis
Telefonai
+370 37 383071
El. paštas
info@kaunomarios.lt
Tinklalapis
https://www.kaunomarios.lt/arlaviskiu-pazintinis-takas,p62
X