Atostogų paieška

Kauno pilis – viena seniausių mūrinių pilių Lietuvoje

Kauno pilis – viena seniausių mūrinių pilių Lietuvoje - 1

Atnaujinta: 2021 m. gruodžio mėn. 14 d.

Kaune, Nemuno ir Neries santakoje stovi didinga Kauno pilis, kurioje susipina gotikinis ir romaninis architektūros stilius. Ši, XIV a. įkurta pilis yra viena seniausių Lietuvos mūrinių pilių ir šiai dienai yra restauruojama. Šis pastatas yra vienintelis, turintis dvi eiles gynybinių sienų ir yra įsikūręs netoli Santakos parko, dar vadinamo Kauno širdimi, traukiančia apsilankyti Kauno gyventojus bei lankytojus.

Kauno pilies istorija

XIV a. šeštajame – septintajame dešimtmetyje Kauno pilis buvo statoma su tikslu saugoti valstybės centrinę dalį nuo vieno pavojingiausio priešo – Vokiečių ordino. Statinys tapo itin svarbiu strategiškai gynybiniu elementu, saugojančiu Nemuno - Jūros upių apylinkes. Sustiprinti pilies galią, buvo pastatyta ir mūrinė Kauno miesto siena su bokštais. Vienas bokštų yra išlikęs iki šių dienų – tai Malūnininko bokštas. Pilies kiemo sienos buvo 3,5 m. storio ir apie 10 m. aukščio. Keturi flanginiai bokštai, stovintys visuose pilies kampuose, viduje įrengta šaulių šaudymo sistema, skirta šauliams gintis ar pultis parako ginklais, griovys, juosiantys pilį – visa tai Kauno pilį darė stipria tvirtove.

Kauno pilis pirmą kartą paminėta 1361 metais

Šis įstabus pastatas pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėtas 1361 metais kryžiuočių ordino magistro Vinricho fon Kniprodės laiške. Tais metais, remiantis tyrimais, pilis buvusi dar visiškai nauja ir, galimai, dar nebaigta statyti. Apie šią nuostabią pilį sukurta daug įvairiausių legendų. Tikėta, jog Kauno pilies prieigose prasmego Bonos Sforcos kariuomenė. Legenda sako, kad kariuomenė vis dar yra po žeme ir laukia, kada Kauną ištikus bėdai, galės vėl iškilti. Gilioje senovėje žmonės pasakodavo, kad nakties metu iš po žemių galima išgirsti arklių žvengimą, ginklų žvanginimą bei besikalbančius karius. XVI a. pilyje taip pat veikė kalėjimas. Manoma, kad šioje įstaigoje kentėjusios sielos lyg šiol vaidenasi šiame pastate.

Pilies sugriovimas 1362 metais

1362 metais kryžiuočiams užpylus griovus, saugojančius pilį ir įsiveržus vidun, gynėjai neatlaikė puolimo ir pilis buvo sugriauta, teko ją atstatyti. Manoma, kad pilis buvo atstatyta kunigaikščio Vytauto valdymo metu. Pirmosios pilies fragmentai nors ir išlikę, žmonėms yra neprieinami – sakoma, kad žmonės, juos išvydę, įmins mitinio žvėries slepiama mįslę.

Valdė skirtingi šeimininkai

Pilį metai iš metų valdė vis skirtingi valdovai ir tik 1404 m. ją galutinai atsikovojo lietuviai. Kauno pilis savo strateginę reikšmę prarado jau 1408 metais, nes Kaunui buvo suteikta Magdeburgo teisė ir pagrindiniai miesto įvykiai bei gyvenimas persikėlė į Turgaus aikštę, kuri dabar žinoma Rotušės vardu.  Po Žalgirio mūšio, 1410 metais, kunigaikštis Vytautas pilyje priimdavo svečius ir pastatas tapo reprezentacinis. Po Vytauto Didžiojo mirties, Kauno pilis tapo seniūno rezidencija ir buvo pritaikyta įvairiems administraciniams poreikiams. Vėliau, XVII a., dalis pilies nukentėjo nuo Neries upės bangų ir vykusių karų. Po to sekė Rusijos imperijos gyvavimo laikotarpis, kuomet Kauno pilis tapo Rusijos kariuomenės įgulos namais – dėl šios priežasties objektas pradėjo nykti. XX a. pilis pradėta restauruoti A. Smetonos, E. Volterio iniciatyva, šiai dienai šis objektas išdidžiai stovi atrestauruotas Kauno širdyje ir kviečia apsilankyti.

Kauno pilis autorių kūryboje

Kauno pilis aprašyta daugelio autorių, pavyzdžiui, poetas Adomas Marcinkevičius šį statinį mini savo poemoje „Konradas Valenrodas“. Pastarasis pilį aprašo kaip dievų paslaptingą šventovę, ginančią lietuvį nuo priešo. Legendų apipinta tvirtovė dar garsėja tuo, kad joje miega mitinis žvėris, o požemiuose pasislėpusi yra Karalaitė. Sakoma, jog netgi po žeme slypi pilies tunelis, galimai vedantis iki pat Trakų.

Lankytini objektai šalia Kauno pilies

Santakos parkas

Kauno pilį supa Santakos parkas, kuriame susikerta dvi pagrindinės Lietuvos upės - Neris su Nemunu. Šiame, beveik 13 ha parke yra nemažai lankytinų vietų: aukuras, menantis pagoniškas apeigas, 1993 m. Jono Pauliaus II-ojo aplankytas bei 2018 – popiežiaus Pranciškaus aplankytas popiežiaus kalnelis, prie kurio ne kartą buvo rengtos mišios, taip pat statula, skirta popiežiui Jonui Pauliui II bei Šv. Jurgio bažnyčia ir šalia esantis Bernardinų vienuolyno ansamblis.

Parko teritorija yra sutvarkyta ir išpuoselėta. Dėl gražaus takelio, medžių bei nemažos erdvės tvarkingos žolės ši vieta yra pamėgta gyventojų bei Kauno lankytojų. Pasivaikščioti čia mėgsta ir garbaus amžiaus gyventojai, ir jaunimas bei šeimos su vaikais. Vaikams yra padaryta žaidimų aikštelė, prie takelio vietomis įrengti suoliukai, nuo kurių galima grožėtis vingiuojančiomis upėmis. Jaunimas šiltu metų laiku mėgsta rengti piknikus su draugais vejoje, žaisti tinklinį, futbolą ar užsiimti kitomis smagiomis veiklomis.

Skulptūra "Laisvės karys"

2018 m. čia pat iškilo dar vienas įdomus ir išskirtinis objektas – atidengta Vyčio skulptūra, pavadinimu „Laisvės karys“. Šios įspūdingo dydžio skulptūros autoriai yra Arūnas Sakalauskas, Borisas Krylovas ir Olesius Sidorukas. Taip pat galima pamatyti 2008 metais gegužės 23 dieną atidengtą memorialinę lentą, skirtą Kauno pilies gynėjams įvykusiai apgulčiai 1362 metais. Tą pačią dieną išleista ir 50 litų sidabrinė moneta, kurios averse pavaizduota stilizuota Vyčio versija, o reverse matoma Kauno pilis.

Renginiai Kauno pilies apylinkėje

Tiek pačioje Kauno pilyje, tiek šalia jos dažnai vyksta įvairūs renginiai, pramogos, skirti visai šeimai.

Operetė Kauno pilyje

Vienas iš tradicinių, kasmet vykstančių renginių yra „Operetė Kauno pilyje“. Šis tarptautinis festivalis šiemet liepos mėnesį Kauno pilyje nuskambėjo dvidešimtąjį kartą. Po pertraukos, sukeltos pandemijos, ši operetė buvo su spektaklio elementais, abejingų nepaliekančia muzikos įvairove ir įspūdingu atlikėjų skaičiumi. Koncertai, atliekami VDU Kamerinio orkestro su vyr. dirigentu Jonu Janulevičiumi priešaky, yra nemokami. Toks renginys akį patraukia ne tik tokio stiliaus muzikos ir renginių mylėtojų, bet ir kiekvieno, norinčio įdomiau praleisti dieną ar vakarą, kadangi operetėje nuskamba įvairūs muzikos stiliai. Be šios operetės, Kauno pilies papėdėje taip pat vyksta Pažaislio muzikos festivalis.

Apsilankymas Kauno pilyje

Kaip ir kai kuriuose kitose Lietuvos pilyse, šiuo metu galima apsilankyti Kauno pilyje ir po vieną, ir su grupe. Joje ir prie jos prieigų organizuojamos ekskursijos ir edukaciniai užsiėmimai, tokie kaip šaudymas iš lanko, viktorinos. Dabar šioje pilyje veikia Kauno miesto muziejaus padalinys ir prieigose reguliariai vyksta įvairūs kultūriniai renginiai.Prie pat Kauno pilies yra automobilių stovėjimo aikštelė bei nuolat kursuojantys autobusai, todėl šį Kauno miesto įžymųjį objektą yra nesunku pasiekti.

Kainos apsilankymui:

  • Suaugusiems – 3 EUR
  • Studentams ir senjorams – 1,50 EUR
  • Vaikams – Nemokamai

Kauno pilies muziejaus darbo laikas

Pasivaikščioti po istoriją galite

  • rugsėjo – gegužės mėnesiais antradieniais - penktadieniais nuo 10 val. iki 18 val., šeštadieniais 10 val. – 17 val.
  • Birželio – rugpjūčio mėnesiais antradienį – šeštadienį nuo 10 val. iki 18 val. ir sekmadieniais nuo 10 val. iki 16 val. vakaro.

Kontaktai, informacija

Adresas
Pilies g. 17, Kaunas Žemėlapis
Telefonai
+370 687 55263
El. paštas
pilis.kasa@kaunomuziejus.lt
Tinklalapis
http://www.kaunomuziejus.lt/pilies_skyrius
X