Kauno (VDU) botanikos sodas

Atnaujinta: 2022 m. gegužės mėn. 06 d.
VDU BOTANIKOS SODAS KAUNE
Kauno Vytauto Didžiojo Universiteto Botanikos sodas kartu su Kairėnų (Vilniaus Universiteto) botanikos sodu yra du pagrindiniai ir didžiausi tokio tipo sodai Lietuvoje. Tai – ne tik egzotiškų tropinių augalų ir gėlių karalystė, bet ir mokslinis centras; vieta, kur selekcionuojami augalai, kaupiamos, atnaujinamos, tiriamos jų kolekcijos. Ir, be abejo, visa tai naudojama edukacijai, švietimui. Nes viena yra mokytis biologijos iš knygų, ir visai kas kita – stebėti augalus gyvai jų natūralioje aplinkoje.
Už poros metų Kauno Botanikos sodas švęs savo šimtmetį – jo pradžia siekia 1923 metus. Likusioje be Vilniaus Lietuvoje Kaunas tapo valstybės širdimi, visų pirma mokslo, ekonomikos, kultūros centru. Ir 1922 metais įkūrus Kaune Lietuvos Universitetą, jau 1923 metais buvo skirtas 70 ha žemės sklypas naujajam Botanikos sodui, o vadovauti sodui buvo pakviestas profesorius Konstantinas Regelis iš Tartu universiteto.
Kaip ir savo istorijos pradžioje, taip ir dabar VDU Botanikos sodas bendradarbiauja su daugybe užsienio mokslo įstaigų, keisdamasis biologine medžiaga ir informacija. O įkurtas jis buvo nuostabiame Aukštosios Fredos buvusiam priemiestyje, netoli Aleksoto, buvusiame Juozo (Juzefo) Godlevskio dvare.
Juozo (Juzefo) Godlevskio dvaras neatsitiktinai buvo parinktas busimajam Botanikos sodui. Godlevskis buvo neeilinė asmenybė. Buvęs žymus lietuvių dvarininkas, mecenatas, jis dalyvavo net dviejuose – Kosciuškos (1794-1795) ir 1830-1831 metų sukilimuose, savo lėšomis pastatė bažnyčias Veiveriuose ir Garliavoje. Turėjęs nemažai dvarų ir sėkmingai juose ūkininkaudamas jis 1815 metais suteikė teisę savo valstiečiams išsipirkti iš baudžiavos (kas liudija apie jo liberalias ir progresyvias pažiūras). 1795 metais (pagal kitus duomenis - 1800 metais) jis nusiperka Fredos dvarą*, iškasa porą tvenkinių, primenančių jo inicialus J ir G savo forma, ir įkuria parką. Tad vieta busimajam Botanikos sodui buvo parinkta idealiai. Fredos dvaras pavadintas italų architekto Liudviko Fredo garbei, kuriam už Pažaislio vienuolyno statybos darbus LDK kancleris Zigmantas Pacas 1673 metais suteikė bajoro titulą ir kairiajame Nemuno krante padovanojo žemės valdas.
Antrojo pasaulinio karo metu sodas stipriai nukentėjo, o 1946 metais buvo perimtas Mokslų Akademijos, ir priskirtas Biologijos institutui. Dabar jame yra beveik 15000 augalų, 3 skyriai (Mokslo, Kolekcijų ir ekspozicijos, o taip pat Edukacijos), dirba virš 60 specialistų, ir nuolat vyksta renginiai.
RENGINIAI BOTANIKOS SODE
Kvapų Naktis
Kvapai...Kaip žinia, uoslė – archajiškiausias, seniausias žmogaus jutimo organas. Būtent per kvapus mes pradedame pažinti šį pasaulį, kai dar negebame gerai matyti, atskirti garsų, suvokti, suprasti, ką liečiame.. Ir būtent kvapai suteikia tą pojūtį, kurio neišsakysi žodžiais, kuris taip sunkiai telpa į kalbos rėmus. O kiek prisiminimų sukelia vienas ar kitas charakteringas kvapas! Kokią nostalgiją ar prisiminimų laviną kartais gali iššaukti koks nors paprastas, lyg niekuo neypatingas dvelksmas, kurį, berods, seniai pamiršai, ir, staiga, BAM!
Pasinerti į kvapų pasaulį, atrasti naujų, neištirtų pojūčių kviečia renginys „Kvapų naktis“ Botanikos sode, vykstantis kasmet liepos mėnesį. Čia vykstančių parodų metu lankytojas patenka į pačių įvairiausių retų ir nepatirtų kvapų sūkurį (pavyzdžiui, „Kvapiųjų pelargonijų paroda“ - 2021 metų programoje). Be egzotinių augalų kvapų, lankytojas gali pasinerti ir į ... knygų kvapus – viena iš renginio erdvių yra skirta būtent šiam ekstravagantiškam pojūčiui patirti. Tačiau, nors būtent kvapai yra pagrindinis šventės akcentas, o viena iš renginio atrakcijų – kvapniausio augalo rinkimas, „Kvapų Naktis“ skirta ne tik kvapams. Mėgstantys vizualų grožį neliks abejingi augalų kilimui, kurio ilgis 2021 metais siekė net 114 metrų! Vertinantys informaciją sužinos daugybę naudingo apie dvaro istoriją ekskursijoje „Fredos dvaras: nuo atsiradimo iki dabar“. Nebus nuskriaustas ir lytėjimo pojūtis – pirmasis Lietuvoje kontaktinis zoologijos sodas „Zoopark“ suteikia galimybė ne tik stebėti, bet ir prisiliesti prie gyvūnų, tokių, kaip ekstravagantiškoji barzdotoji agama, vėžliai, žaltys... Tai – tarsi terapija, bet dar ir edukacija atitrūkusiai nuo gamtos žmonijai, ypač miesto vaikams, dažnai nežinantiems, kaip atrodo vienas ar kitas gyvūnas.
O kaip gi be muzikos? Rožynų lauke, po atviru dangumi vyksta renginys „Kūrybos podiumas“, kuriuo metu lydint muzikos garsams podiumu grakščiai žengia modeliai, pristatantys vasariškas kolekcijas. Renginyje taip pat groja Garliavos meno mokyklos muzikantai, o netoliese vyksta fotografijos paroda.
Kvapai yra neatsiejami nuo kvėpavimo – tai net tą pačią šaknį turintys žodžiai. Nuo 2021 metų „Kvapų Naktyje“ – naujas renginys. Pasinerti į save ne perkeltine, o tiesiogine to žodžio prasme, išsitirti savo vidų kviečia rebefingo – sąmoningo kvėpavimo specialistas.
Renginyje ras ką veikti ir vaikai – be kontaktinio zoologijos sodo, jiems yra skirta speciali erdvė – „Mažojo princo pievelė“. Čia vyksta šokių pamokėlės, o taip pat yra laikinų tatuiruočių salonas. Šalia takelių esančiuose palapinėse galima įsigyti įvairių rankdarbių. Na, o vainikuoja šventę įspūdingas teatralizuotas koncertas pergolėje**, jaukioje pavėsinėje tarp vijoklių, vykstantis deglų nušviestoje prieblandoje.
**Pergolė tai pavėsinė su 2 lygiagrečiai stovinčių stulpų (kolonų) eilėmis, kurios laiko sijas arba ažūrinę perdangą. Pergolės dažnai būna apželdintos dekoratyviniais augalais, vijokliais.
Mugės, šventės, koncertai ir edukaciniai renginiai
Kauno Botanikos sode vyksta ne tik „Kvapų naktis“, bet dar daugybė kitų renginių. Keletas jų vykusių 2021 metais:
- „Augalų žavadienis“ su floristikos mokymais, arboristikos parodom, teminėm ekskursijom, augalų mylėtojų eisena nuo Kauno senamiesčio;
- „Pavasario mugė“ su vietoje spaudžiamomis sultimis, kepamais skanėstais, ekologiškais ūkininkų produktais, medelynų ekspozicijomis ir prekyba sodinukais, paskaitom, degustacijom, muzika ir vaikų spektakliais;
- „Užgavėnės“ su Mortos deginimu, triukšminga muge, blynais, arbata, šokiais ir žaidimais;
- „Viduržemio šventė“ su paskaitom ir gyva muzika Botanikos sodo oranžerijoje po palmėmis.
Taip pat Kauno VDU Botanikos sode vyksta fotografijos parodos, poezijos vakarai („Poetų pievelės skaitymai“ – 2021 metais), „Senjorų dienos“ ir „Mokytojų dienos“, kai senjorai ir mokytojai gali lankytis nemokamai. Be viso to, Kauno Botanikos sodas seniai tapo prestižine koncertų aikštele, ir jo scenoje dažnai vyksta populiariausių atlikėjų koncertai („Jazzu“, Andrius Mamontovas, Martynas Levickis, „The Roop“ ir t.t.)
Botanikos sode vyksta edukaciniai užsiėmimai suaugusiems ir vaikams; seminarai pačiom įvairiausiom temom; „Augalų prekybos kiemelis“, kur galima įsigyti vaismedžių, dekoratyvinių krūmų, uogų, daržovių sodinukų iš Botanikos sodo, „Verbų rišimo dirbtuvėlės“, „Kiaušinių marginimo dirbtuvėlės“; teminės ekskursijos-parodos („Popietė su rododendrais“).
Iš ankščiau vykusių renginių verta paminėti unikalią ekskursiją „Naktinėjimai VDU Botanikos sode“, leidžiančią pasinerti į naktinį augalų gyvenimą, pamatyti juos esant neįprastam apšvietimui, „Derliaus šventę“ ir „Apynių derliaus šventę“ su degustacijomis.
DARBO LAIKAS, KAINOS IR KITA INFORMACIJA
VDU Botanikos sodo lankymo kainos*:
- parko ir oranžerijos lankymas
suaugusiems – 5 eurai,
lengvatinis bilietas (vaikams nuo 6 m., moksleiviams, studentams, senjorams, neįgaliesiems, VDU darbuotojams – 2 eurai
Bilietas šeimoms (2 suaugusieji ir jų vaikai) – 10 eurų. - Renginio ir parodos lankymo kainos:
suaugusiems – 10 eurų,
lengvatinis bilietas – 5 eurai,
Bilietas šeimoms – 20 eurų - Seminaro mokestis dalyviui: 30 eurų
- Edukacijos, stovyklos:
edukacinė šventinė programa vaikams (2 val.) - 90 eurų,
edukacinis užsiėmimas (galimas nuotolinis), vienam asmeniui su priemonėmis – 5 eurai,
vaikų vasaros stovykla – 100 eurų.
* Kainos nurodytos preliminarios, tikslias atnaujintas kainas galite sužinoti VDU botanikos sodo interneto svetainėje
Kauno VDU botanikos sodo lankymo (darbo) laikas yra visomis savaitės dienomis nuo 9:00 iki 20:00 valandos.
Bilietų kasos dirba nuo 9:00 iki 20:00 valandos.
Kontaktai, informacija
- Adresas
- Ž. E. Žilibero g. 6, Kaunas Žemėlapis
- Telefonai
- +370 37 390033
- El. paštas
- botanikos.sodas@vdu.lt
- Tinklalapis
- https://www.botanika.vdu.lt
Žiūrėti didesniame žemėlapyje // Surasti kelią į Ž. E. Žilibero g. 6, Kaunas