Atostogų paieška

Labanoro regioninis parkas

Labanoro regioninis parkas - 1

Atnaujinta: 2022 m. vasario mėn. 15 d.

Labanoro regioninis parkas – didžiausias regioninis parkas Lietuvoje

Labanoro regioninis parkas – ežeringiausia Lietuvos vieta, apsupta tankiausių miškų ir laukinės gamtos, kur dar yra išlikusių sengirių – reliktinių miškų, nepaliestų žmogaus veiklos. Tai – didžiausias regioninis parkas Lietuvoje, taipogi miškingiausias.  Miškai sudaro didžiąją parko dalį – net 80 % teritorijos, dar 14% sudaro ežerai – jų čia beveik 300. Tai ir vieni gražiausių ežerų Lietuvoje Juodieji ir Baltieji Lakajai, Stirniai, Siesartis, beveik 16 km ilgio Aiseto ežeras. Dar parke yra apie 30 upių ir upelių, siūlančių vaizdingus maršrutus. Ko gero, viena egzotiškiausių Lietuvos upių – Lakaja – teka būtent per šio parko teritoriją. Jos apžėlę krantai ir praktiškai civilizacijos nebuvimas leidžia patirti neapsakomus pojūčius. Taip pat galima keliauti ežerais – kadangi jie dažnai yra sujungti upeliais; vienas tokių maršrutų – Molėtų-Inturkės ežerynu yra net daugiau negu 100 km ilgio.

Laukinės gamtos išsaugojimui

Parkas yra išsidėstęs šiaurės-rytų Lietuvoje, Molėtų, Švenčionių ir Utenos rajonuose. Jis buvo sukurtas Lietuvai jau atgavus Nepriklausomybę, 1992 metais, siekiant išsaugoti laukinę Labanoro girią, unikalų Rytų Aukštaitijos kraštovaizdį ir kultūrinius regiono objektus. Čia gausu retų gyvūnų  ir augalų, kai kurie jų yra įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygą. Čia galima pamatyti ir Lietuvai nebūdingų kraštovaizdžių – aukštapelkių, primenančių šiaurės tundrą, su reliktiniais beržais keružiais. O vienas įstabiausių Labanoro gyvūnų – erelis-žuvininkas yra parko oficialus simbolis.

Parke taip pat yra nemažai čia ir saugomų teritorijų, ir net 35 draustiniai.

Ką pamatyti ?

Ką gi vertėtų aplankyti Labanoro regioniniam parke? Tai ir Ladakalnis su Lygumų kalnu – aukščiausi parko taškai su įstabia panorama ir apžvalgos aikštelėm, aibė muziejų – bitininkystės, plaktukų, Mindūnų medžioklės ir žvejybos muziejus, Tauragnų krašto muziejus, gamtos muziejus Ažvinčiuose, Nalšios (istorinės baltų žemės) muziejaus filialas ir, be abejo, etnokosmologijos muziejus prie Molėtų (unikalus ir pirmasis pasaulyje), kur susipina senovės tikėjimas ir pasaulėžiūra su šiuolaikinėmis technologijomis; net 5 etnografiniai lankytinai kaimai, Salų etno-architektūrinė kaimo sodyba, senovinė dangaus šviesulių stebykla (šalia Molėtų observatorijos Lenktinio ežero pakrantėje), 3 vandens malūnai (Ginučių, Gaveikėnų ir Pakaso), o dar senos medinės bažnyčios ir koplyčios, ir taip pat gamtos paminklai – Medžiukalnio šaltinis, įstabūs medžiai (kaip Asalnos pušis ar Varniškių ir Palūšės ąžuolai) ir akmenys – Lakajos, Moko, ir kiti. Na, ir be to – nuostabiai sutvarkyti piliakalniai, pilkapiai, Labanoro regioninio parko (Mindūnų, vienas aukščiausių Lietuvoje, siekiantis net 36 metrus) ir Šiliniškių apžvalgos bokštai, įvairios ekspozicijos (kaip, pavyzdžiui, akmens amžiaus buities ekspozicija Palūšėje, Palūšės krašto ekspozicija ar lankytojų centro ekspozicija Labanore, skirta didžiausiai Lietuvos giriai).

Pėsčiųjų takai Labanoro regioniniame parke

Jei norite tiesiog pasimėgauti didžiausios Lietuvos girios atmosferą, pajausti jos pirmapradį alsavimą, Jūsų dėmesiui yra net du pėsčiųjų takai.

Pirmasis pažintinis takas

Pirmasis, Labanoro pažintinis takas yra į rytus nuo Labanoro miestelio. Pravažiavus keliu nr 114 (Molėtai – Kaltanėnai) Labanorą, maždaug už kilometro dešinėje kelio pusėje pamatysite Labanoro girios pažintinio tako stendą. Netoli kelio ir prasideda pažintinis takas; čia pat, prasidedančio miško keliuko pakrašty galima palikti ir automobilį. Takas yra žiedinės formos, jo ilgis – apie 2,6 km, tad užtruksite valandą-pusantros. Take yra nemažai stendų, suteikiančių informaciją apie girią. Tvirtų, išilgai sukaltų lentų takas veda per drėgną mišką, per pelkę, taip pat įžengsite ir į pirmapradį, šimtus metų nepaliestą žmogaus veiklos mišką, o vėliau priartėsit prie ežero. Šioje, ko gero, vaizdingiausioje tako atkarpoje yra įrengtas lieptas ir poilsiavietė.

Sčiūro rago pažintinis takas

Kitas, 2021 metais atidarytas pažintinis Ščiūrio rago takas yra išsidėstęs „mažojoje Kuršių nerijoje“ – pusiasalyje tarp Juodųjų ir Baltųjų Lakajų ežerų. Tai – vienintelis toks pusiasalis tarp dviejų ežerų Lietuvoje. Dviejų ežerų apsuptas pusiasalis sukuria unikalų mikroklimatą, kuriame auga reti, į Raudonąją knygą įrašyti augalai. Abiejų ežerų ypač švarus vanduo traukia žvejus, taip pat karštą vasaros diena ežerų vandenys vilioja išsimaudyti, o ir jo pakrantės puikiai pritaikytos maudynėms.

Pats takas prasideda prie gyvenvietės Palakajai (8 km į šiaurę nuo Inturkės miestelio), ir tęsiasi 8 km. Pakeliui galima užsukti į pusiasalį pusiasalyje – Cibaragį, pamatyti gamtos paminklą – dvikamienę pušį, ir toliau taku arba miško keliukais nusigauti iki pat pusiasalio galiuko. Vietomis Ščiūrio ragas susiaurėja taip, kad abipus matosi abiejų ežerų – Baltųjų ir Juodųjų Lakajų vandenys. Takas pritaikytas ir dviratininkams, vežimėliams. Tiesa, šioje teritorijoje draudžiama statyti palapines ir kurti laužus.

Labanoro parko nuostatai

Prieš apsilankant Labanoro regioniniam parke, reikėtų žinoti keletą nuostatų. Labanoro parke kurti laužus ir statyti palapines galima tik tam tikslui įrengtuose vietose. Draudžiama garsiai leisti muziką, leisti lakstyti palaidiems šunims ir jiems leisti maudytis žmonių susitelkimo vietose, statyti automobilius arčiau negu 25 metrai nuo vandens ar ant šlaito briaunos (kad nesukelt erozijos), važinėti ne keliais, taip pat ne keliuose statyti transporto priemones, šiukšlinti, trikdyti žmonių ir gyvūnų ramybę, žudyti gyvūnus ar juos išsinešti, ardyti lizdus ir kitaip žaloti gamtą.

Parko rezervate lankytis (išskyrus pažintinius takus) galima tik mokslo tiriamaisiais tikslais – moksleiviams, studentams, biologijos būrelių dalyviams ir lydint parko darbuotojams. O ir pažintiniais takais eiti galima lydint parko darbuotojams. Detaliau apie nuostatus galima pasiskaityti interneto svetainėje https://www.aparkai.lt/lankymo-taisykles/

Labanoro parko direkcija

Labanoro regioninis parkas yra Aukštaitijos nacionalinio parko dalis; Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija yra Palūšėje. Tikslus adresas - Lūšių g. 16, Palūšė, LT-30202 Ignalinos rajonas.

Kontaktai, informacija

Adresas
Lūšių g. 16, Palūšė, Ignalinos rajonas Žemėlapis
Telefonai
+370 386 53135
Tinklalapis
https://www.anp.lrv.lt/
X