Atostogų paieška

Medininkų pilis

Medininkų pilis - 1

Atnaujinta: 2021 m. spalio mėn. 20 d.

Medininkų pilis – didžiausia ir viena seniausių Lietuvoje

Medininkų pilis yra didžiausia ir viena seniausių pilių Lietuvoje. Ir kadangi atstatyta ji palyginti neseniai - 2012 metais, dar prieš kelioliką metų jos teritorijoje ganėsi karvės. Medininkų pilis, ko gero, yra garsiausių Lietuvos pilių, (tokių kaip Aukštutinė Vilniaus pilis, ar Trakų salos pilis) šešelyje. Bet nereikia apsigauti - Medininkų pilyje tikrai yra ką pamatyti. Pradžiai truputis istorijos. 

Medininkų pilies istorija 

Vietovė aplink Medininkus jau gilioje senovėje turėjo svarbų strateginį vaidmenį - per šias vietas eina prekybiniai keliai į slavų žemes. Tad šiame krašte labai daug pilkapynų, buvusių gyvenviečių pėdsakų, piliakalnių, buvusių jau pirmajame mūsų eros tūkstantmetyje. O šalia yra aukščiausios Lietuvos vietos - Juozapinės ir Aukštojo kalvos. Nenuostabu, kad būtent čia iškilo ir didžiausia Lietuvos pilis.

Lietuvoje buvo statomos labai įvairios pilys - pradedant medinėmis (vadinamoji Kreivoji pilis Trijų Kryžių kalne išbuvo iki pat 1390 m.) ir pereinant link mūrinių. Ir tų mūrinių buvo pačių įvairiausių - konventhaus tipo (Trakų salos pilis), aptvarinio tipo (Medininkų, Kauno, Krėvos, Lydos), pilys-bastėjos (su bastionais, kaip Vilniaus Bastėja, liaudyje vadinama Barbakanu). Tokios aptvarinio tipo pilys, kaip Medininkų, buvo pačios ankstyviausios, ir buvo statomos apsiginti nuo ypač nuožmaus priešo - kryžiuočių. Būtent kryžiuočių ekspansijos pradžia į Pabaltijį sutampa su vis didesniu skaičiumi statomų įtvirtinimų Lietuvoje. 

Medininkų pilis kartu su Rokantiškų, Eišiškų, Trakų pilimis ir Baltarusijos teritorijoje esančiomis Alšėnų (Гольшаны), Lydos, Krėvos ir Naugarduko pilimis sudarė gyvybiškai svarbų gynybinę žiedą aplink jau pakankamai įtvirtintą Vilnių. Tai buvo ištisa gynybinė linija, padėjusi atlaikyti daugiau nei 200 metų besitęsiančią Teutono ordino ekspansiją.

Tiksliai, deja, pasakyti, kada buvo pradėta pilies statyba, yra sudėtinga. Pirmojo Lietuvos istoriko, Motiejaus Strijkovskio kronikoje (1582 m.) Medininkai minimi valdant Vyteniui (1311-13 mm.) Bet Strijkovskis galėjo turėti omenyje tokį pat vardą turėjusią pilį Žemaitijoje. Kai kryžiuočiai 1385 ir 1382 metais siaubė Medininkus, jų kronikose apie jokią pilį neužsimenama. Kultūrinio sluoksnio analizė leidžia manyti, kad pilies statybos vyko XIV a. pabaigoje, o 1402 m., neįstengęs kartu su kryžiuočiais paimti Vilniaus, kunigaikštis Švitrigaila pradeda Medininkų pilies apgultį, bet po įnirtingos ir permainingos kovos pasitraukia, nusiaubęs Medininkų gyvenvietę.

Vis gi, Švitrgailai nepavykus įgyvendinti siekio tapti Lietuvos valdovu, Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę ir toliau valdė Vytautas. O reziduodamas Medininkų pilyje 1415 ir 1426 metais, būtent iš jos susurašinėjo su Ordino magistru. Galima drąsiai teigti, kad Medininkų pilis buvo viena mėgstamiausių Vytauto rezidencijų. Būtent Vytauto valdymo laikotarpiu, XV amžiaus pradžioje, Medininkų pilis išgyveno klestėjimo periodą. 

Bet ėjo laikas, kryžiuočių puldinėjimai baigėsi, didėjo LDK teritorija (Medininkai jau nebebuvo Lietuvos pakraštis), atsirado artilerija ir pilis savo strateginės reikšmės neteko. Vienu metu Medininkų pilis buvo atitekus kunigaikščiui Vosyliui Žilinskui, ir joje buvo ūkininkaujama, jos teritorijoje buvo medinis dvarelis. Jau XV amžiaus pabaigoje pilis buvo pakankamai prastos būklės, o gaisrai, laikas ir priešų kariaunos (maskvėnai su kazokais 1655, švedai per Šiaurės karą XVIII amžiaus pradžioje, Napoleno armija 1812) pavertė Mėdininkus griuvesiais. 

Pilies restauravimas ir atstatymas 

XIX amžiaus pabaigoje, romantizmo epochoje, kilo nemenkas susudomėjimas šlovingąja Lietuvos praeitimi. Apie Trakus rašė Maironis, o apie Medininkus - lenkų poetas Vladislavas Sirokomlė: "Medininkų pilies įkūrimo data siekia neatmenamą senovę. Remiantis padavimais, girdėtais prie Krėvos, Medininkų pilis turėtų būti Krėvos pilies vienmetė. Stačiusi ją kažkokia dievų ar milžinų gentis. Jie buvę tokie stiprūs, kad mūrininkai, tuo pat metu dirbdami ir Medininkuose, ir Krėvoje, esančiuose vienas nuo kito už 4 mylių, skolindamiesi plaktukus, permesdavę juos" ("Iškylos iš Vilniaus po Lietuvą", 1857-60). Tad tai paskatino imtis tyrimų, konservacijos darbai jau vyko tarpukariu, o vėliau, jau po antrojo pasaulinio karo prasidėjo ir restauravimo, atstatymo darbai. Kaip tik tada, 1950-60 metais vyko ir Trakų bei Kauno pilių rekonstrukcija. Tačiau būtent Medininkų pilies atstatymas strigo, visų pirma dėl lėšų stygiaus.

Atkūrus Nepriklausomybę, buvo bandoma gauti lėšų iš rėmėjų, pinigus rinko Amerikos lietuvių architektų sąjunga (ALIAS), o 2004 pilį perėmė Trakų istorijos muziejus, buvo skirtos ES lėšos, ir ledai pajudėjo - 2010-2012 metais Medininkų pilis buvo restauruota.

Pilies charakteristikos 

Pati pilis yra tikrai įspūdingų matmenų - sienų perimetras yra virš pusės kilometro, plotis - 2 hektarai, o su grioviais (jų buvo net 2) ir pylimais - net 6,5 hektaro! Kiekviename kampe buvo po bokštą, išliko tik vienintelis iš keturių - aukščiausias, šiaurės-vakarinis (donžonas). Beje, šio penkiaukščio bokšto aukštis siekia 30 metrų, ir iš apžvalginės aikštelės atsiveria puikus vaizdas. O dar, penktame bokšto aukšte buvo aptikta figūrinės sieninės tapybos fragmentų (datuojamų XIV amžiumi), būtent šios patalpos atliko reprezentacinį vaidmenį - jame apsistodavo kilmingieji didžiojo kunigaikščio svečiai.  

Dar 2 bokštai buvo dviaukščiai, o likęs pietinis, pastatytas kiek išorėje (toks bokštas vadinamas flankuojančiu), saugojo išorinę sieną, vartus joje ir pakeliamą tiltą, ir buvo keturių aukštų, o tuos aukštus jungė mediniai laiptai. Jis buvo pastatytas vėliau negu likusi pilies dalis. 

Pilies sienos buvo aukštos - siekė net 15 metrų, ir buvo beveik 2 metrų storio; o nemažas pilies plotas leisdavo sutalpinti aplinkinius gyventojus puolimo metu, kurie, be abejo, entuziastingai dalyvavo pilies gynime.

Medininkų pilies ekspozicijos

Po restauravimo pilyje atsirado ir nuolatinės ekspozicijos. Pirmame aukšte eksponuojamos patrankos, jų sviediniai, archeologų radiniai; galima sužinoti, kaip veikė LDK mūrytų pilių gynybinę sistema. 

Antras aukštas skirtas karo menui - čia galima apžiūrėti ginkluotę, kuri buvo naudojama LDK XIV-XVIII amžiais. O trečiame mūsų laukia Lietuvos juvelyrų darbai, apimantys laikotarpį nuo X amžiaus iki mūsų dienų. 

Ketvirtas aukštas skirtas Algirdo Brazausko medžioklės trofėjų ir medžioklinių peilų kolekcijai. O jau penktas aukštas - reprezentacinė salė, iš kurios galima patekti į apžvalgos aikštelę.

Renginiai pilyje

Bet nepagalvokit, kad pilyje visad viešpatauja muziejinė tyla - kasmet paskutinį rugsėjo savaitgalį čia vyksta Medininkų pilies žaidynės. Skamba viduramžių muzika, kūrenami aukurai, tradicinių amatų meistrai pardavinėja savo dirbinius, o esant norui, su meistrų pagalbą kiekvienas gali pasigaminti sau kokį nors suvenyrą ar naudingą reikmenį. Taip pat vyksta riterių ir lankininkų turnyrai, šokiai, o šalia esančioj smuklėj galima ir pasistiprinti. Minėtojoj gi reprezentacinėj salėj rengiamos tapybos, fotografijos, grafikos parodos, vyksta konferencijos ir edukaciniai užsiėmimai.

Edukacija Medininkų pilyje

  • Senovės lietuvių religija. Pradinukams (3-6 klasė) pasakojama apie baltų tikėjimą, baltų dievus ir pasaulėžiūrą. Vėliau vaikai užsiima pagoniškų apeigų rekonstrukciją: kiekvienas nupiešia tam tikrą personažą - kunigaikštį, krivius, vaidilutes, paprastus žmones, o po to visi personažai įkomponuojami į nupieštą šventyklą ir išeina bendras darbas, į kurį kiekvienas moksleivis įdeda dalelę savęs. Užsiėmimo trukmė: 1 valanda. 
  • Lietuvos pinigų istorija. Vyresnių (8-12) klasių mokiniai, taip pat ir suaugę, susipažįsta su pinigų istorija Lietuvoje ir pasaulyje, sužino, kaip buvo kalamos monetos Lietuvoje, kokios bausmės laukdavo padirbinėtojų ir dar daug įdomių faktų apie pinigus. Vėliau seka praktinis užsiėmimas - bandoma pagaminti pinigus pagal senovines technologijas. Užsiėmimo trukmė: 1-2 valandos.
  • Gotikinis miestelis (3–6 klasių moksleiviams). Šiuo užsiėmimo metu lankytojai sužino apie viduramžių miestus ir juose gyvenusius žmones: karalius, didikus, amatininkus, kunigus, vienuolius. Vėliau užsiėmimo dalyviai susitelkia bendram darbui - vieni piešia miesto gyventojus, kiti - pastatus, gyvūnus. Pastarieji suklijuojami į miestą ir išeina bendras darbas. Užsiėmimo trukmė: 1 valanda. 
  • Lankai ir jų naudojimas. Taip pat Medininkų pilies kieme ir konferencijų salėj rengiami šaudymo iš lanko užsiėmimai (grupėms iki 25 žmonių, vaikams nuo 7 metų ir suaugusiems).

Audiogidą, pasakojantį apie Medinkų pilį, galite perklausyti paspaudę šią nuorodą.

Medininkų pilies darbo laikas: 

  • balandį-spalį:
    III-VII: 10:00-18:00
  • lapkritį-kovą:
    III-VII: 10:00-17:00

Pirmadieniais, antradieniais ir valstybinių švenčių dienomis muziejus nedirba. 

Medininkų pilis kaina. Apsilankymas ir edukacija:

  • 4 € suaugusiems
  • 2 € moksleiviams, studentams, senjorams.

Atnaujintą ir išsamią informaciją rasite oficialioje Medininkų pilies interneto svetainėje

Kontaktai, informacija

Adresas
Šv. Kazimiero g. 2, Medininkai, Vilniaus rajonas Žemėlapis
Telefonai
+370 672 09476; +370 5 2851934
El. paštas
enrika.trofimoviene@trakaimuziejus.lt
Tinklalapis
https://trakaimuziejus.lt/medininku_pilis/
Facebook
www.facebook.com/medininku.pilis/
Dirbame
visus metus
X