Atostogų paieška

Trakų salos pilis

Trakų salos pilis - 1

Atnaujinta: 2020 m. lapkričio mėn. 06 d.

TRAKŲ PILYS

Netoli dabartinės Lietuvos sostinės, Trakuose ir apylinkėse aplink Trakus, nuo seno stūksojo trys pilys - Trakų pusiasialio pilis, Trakų salos pilis ir Senųjų Trakų pilis. Senųjų Trakų pilis, pasak istorinių šaltinių buvo sugriauta 1391 metais. Vėliau, XIX amžiaus pabaigoje, jos vietoje buvo pastatyta neogotikinė bažnyčia, kuri ten stovi iki šiol. Apie Trakų pusiasalio pilies istoriją yra žinoma dar mažiau, iki galo nėra aišku nei kada, nei kas ją pastatė. Deja, visa pilis iki šių dienų neišliko ir šiuo metu lankytojai gali aplankyti tik jos griuvėsius. Ši pilis dar yra vadinama Didžiąja pilimi.

Vienintelė iki šių dienų išlikusi, svečių gausiai lankoma yra Trakų salos pilis, dažniausiai vadinama tiesgiog Trakų pilimi.

TRAKŲ SALOS PILIES ISTORIJA

Pilis buvo pastatyta XIV – XV amžiuje. Jai buvo pasirinkta strategiškai patogi ir saugi vieta, ji pastatyta vienoje iš Galvės ežero salų. Žvelgiant į pilį dabar - ji stovi vienoje saloje, tačiau įdomu yra tai, jog statant pilį tai buvo trijų nedidelių salų grupelė. Salą vientisa pavertė net 2 metrais nuo XV amžiaus sumažėjes Galvės ežero vandens lygis.

Trakų salos pilį statyti pradėjo Lietuvos didysis kunigaikštis Kęstutis. Statybos darbus, pradėtus tėvo, užbaigė jo sūnus Vytautas Didysis. Sūnus tęsdamas darbus pilį padarė šiek tiek modernesnę ir ją sutvirtino. Iš plytų buvo pastatyta gotikinė pilis, kurioje ypatingai buvo suderintos gyvenamosios ir gynybinės paskirtys. Į Trakų pilį Lietuvos kunigaikštis Vytautas Didysis perkėlė sostinę 1409 metais. Nuo tada pilyje buvo saugomas Lietuvos iždas ir LDK dokumentų archyvas (metrika). Pilis laikoma vienu iš viduriniųjų amžių gynybos architektūros šedevrų ir buvo vienintelė vandenyje pastatyta pilis visoje rytų Europoje.

Trakų salos pilyje gyveno visi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kunigaikščiai, išskyrus Žygimantą Augustą. Vytautas Didiysis šioje pilyje 1430 metais ir mirė.

Tyrinėjimai Trakų salos pilyje ir jos teritorijoje pradėti XX amžiaus šeštojo dešimtmečio pradžioje. Po dešimties metų 1962 metais, po restauracijos, pilies rūmuose duris atvėrė Trakų istorijos muziejus.

TRAKŲ MUZIEJUS. PARODOS IR RENGINIAI

Muziejuje kiekvienais metais visuomenei pristatoma 20 ir daugiau skirtingų renginių ir parodų. Tarp kurių Lietuvos Valstybės – Mindaugo karūnavimo dienos renginiai, šventės viduramžių tematika. Tautodailininkų, fotomenininkų, istorinės ir kitokios parodos. Eksponuojamos atvykstančiosios parodos iš įvairių skirtingų pasaulio muziejų, dailės mokyklų moksleivių ir studentų darbų parodos

Muziejaus darbo laikas | Muziejaus bilietų kainos

EDUKACINĖS PROGRAMOS TRAKŲ SALOS PILYJE

Pilyje, specialiai tam įrengtoje patalpoje, organizuojamos įvairios edukacinio ir praktinio mokymosi programos. Užsiėmimai skirti ne tik vaikams, kviečiamos ir šeimos, vyresnio amžiaus dalyviai. Užsiėmimuose gali dalyvauti iki 20-30 asmenų. Jų metu dalyviai supažindinami su istoriniais įvykiais, riteryste, Galvės ežero paslaptimis ir istorija, viduramžių karine technika ir šaunamųjų ginklų istorija. Viena iš edukacijų skirta susipažinti su valiutos istorija nuo natūrinių mainų iki šių dienų – Euro valiutos. Vaikų ypač mėgstama programa kurios metu, lobių ekspozicijos patalpose, išprendus tam tikras užduotis dalyviai randa tikrą lobį. 

Visą edukacinių programų sąrašą rasite čia.

ŠVENTĖS TRAKŲ PILIES SALOJE

Tradicinės ir kasmet vykstančios šventės į Trakus sutraukia daugybę lankytojų. Tai Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Vytautui skiriama šventė ir Senųjų amatų dienos

Vytauto Didžiojo mirties diena laikoma spalio 27-oji, todėl būtent šią dieną Trakų salos pilis kviečia atvykti į šio kunigaikščio garbei skirtus renginius, minima Vytauto Didžiojo šventė kurios metu vyksta koncertas, pilies menėje prisimenama viduramžių kultūra, didysis kunigaikštis ir jo aplinka. Dalyviai supažindinami su mažiau žinomomis istorinėmis temomis.

Vasaros pabaigoje – rupjūčio antroje pusėje Trakai svečius kviečia susipažinti su viduramžių amatais, renginyje Senųjų amatų dienos. Jo metu demonstruojamas daugybė viduramžių amatų, tokių kaip žvejybos įrankių gamyba, medžio ruošyba, knygų rišimas, kalvio amatas ir kt. Šventės lankytojai gali patys pamėginti lieti žalvarį, slėgti sviestą ar išpūsti stiklo karoliuką.

Juvelyrai demonstruoja savo įgudžius, pristatydami papuošalus bei aksesuarus, kuriais anais laikais puošdavosi pilies damos ir riteriai.

Reginyje netrūksta pramogų ir linksmybių nei vaikams, nei suaugusiems.Vyksta riterių kovos menų demonstracijos, puodžiai visiems matant gamina puodus ir keptuves, vaikus ir suaugusiuosius linksmina pilies juokdariai ir įvairūs muzikos ansambliai, kepama kiaušinienė ir blynai pagal senovės receptus

Kontaktai, informacija

Artimiausias vandens telkinys
Ežeras Galvė
Adresas
Karaimų g. 43C, Trakai Žemėlapis
Telefonai
+370 665 26240
El. paštas
gidai@trakaimuziejus.lt
Tinklalapis
http://www.trakaimuziejus.lt
X