Atostogų paieška

Ūlos akis – versmė Ūlos upės kairiojo kranto terasoje, Varėnos rajone

Ūlos akis – versmė Ūlos upės kairiojo kranto terasoje, Varėnos rajone - 1

Atnaujinta: 2020 m. lapkričio mėn. 10 d.

Dzūkijai abejingų nėra, visi kelionių po Lietuvą mėgėjai tikrai yra aplankę šio Lietuvos krašto įžymias vietas. Viena tokių, kurios negalima praleisti tai tarp Mančiagirės ir Žiūrų kaimelių esanti vieta dar 1980 metais paskelbta gamtos paminklu - Ūlos akis.

VERSMĖ

Trumpai tariant - tai šaltinis arba kitaip versmė, verdenė, kuri yra 8 metrai nuo Ūlos upės kranto. Įdomu tai, jog šaltinio ir upės aukščių skirtumas yra net 4 metrai. Ūlos akies šaltinis yra labai sraunus, todėl žiūrint į nuo šaltinio dugno kylantį ir kunkuliuojantį smėlį, jis gali priminti nedidelį vulkaną.

Gylis nuo vandens paviršiaus, vadinamojo dugno, nuo kurio ir kyla kunkuliuojantis smėlis yra tik 23 centimetrai, tačiau smeigiant pagaliu gilyn jis gali lysti ir dar iki pusantro metro gilyn, nes stipriai vandens srovei išmaišius smėlį esantį po vandeniu jis tampa „purus“. Iš šaltinio gelmių per sekundę išsiveržia apie 2 litrus vandens, o per parą į Ūlos upę iš šaltinio patenka beveik 140 kubinių metrų vandens. Šaltinio vanduo upę pasiekia 67 metrų ilgio upeliu.

Mokslininkai tyrinėję Ūlos akį nustatė, jog vandens temperatūra šaltinyje yra tarp 8 ir 9 laipsnių pagal celsijų. Šaltinio vanduo yra gėlas, skaidrus ir tinkamas gerti. Geležies kiekis jame du kartus viršija mums įprastame geriamajame vandenyje esantį kiekį, todėl geriant jaučiamas šioks toks geležies prieskonis. Vandenyje mažai mineralinių medžiagų, kartais jaučiamas sieros vandenilio kvapas. Pagal cheminę sudėtį tai minkštas vanduo, turintis savyje hidrokarbonato, magnio ir kalcio.  

DZŪKŲ PADAVIMAI, LEGENDOS IR PAPROČIAI SIEJAMI SU ŪLOS AKIMI

Senieji dzūkai, aplinkinių apylinkių gyventojai pasakoja daug legendų susijusių su šaltiniu. Sakoma, kad šaltinio vanduo gali išgydyti žmones nuo įvairiausių ligų, tik svarbiausia prie jo eiti vos Saulei nusileidus. Taip pat tuo pačiu paros metu, pasakoja vietiniai gyventojai, yra gerai plautis akis iš šaltinio trykštančiu vandeniu, tai labai pagerina regėjimą. Senieji Mančiagirės gyventojai pasakoja, kad kadaise gyveno kaimelyje moteris, kuri nuolat atsinešdavo to vandens ir jį ne tik gerdavo, bet ir kojas ir visą save juo prausdavo, nes tikėjusi jo stebuklingomis galiomis.

Dar viena legenda pasakoja, kad kadaise Ūlos akies šaltinis buvęs didelis kaip ežeriukas, ir vieną kartą į ją įkrito jautis, jis išplaukė tik Daugų ežere, kuris nutolęs nuo šaltinio vietos apie 10 kilometrų (tiesia linija). Nuo to įvykio, legenda teigia, ežeriukas traukėsi ir liko tik tokia akis, kuri yra dabar.

ŪLOS UPĖS APŽVALGOS AIKŠTELĖ (REGYKLA)

Vietą, kurioje yra lankytina vieta, paprasta pasiekti automobiliu, važiuojant asfaltuotu keliu. Šalia kelio sunku nepastebėti inforamcinės nuorodos „Versmė Ūlos akis“. Yra automobilių parkavimo aikštelė, pikniko staliukai, lauko WC. Tik išlipus iš automobilio atsiveria vaizdas nuo Ūlos upės skardžio, į nuostabiai apačioje vingiuojančią upę. Visai šalia ir apžvalgos aikštelė, kurioje lankytojai mėgsta fotografuotis, nuotraukose už nugarų atsiveria puiki panorama.

Nuo apžvalgos aikštelės (automobilių stovėjimo aikštelės) upės skardžiu žemyn veda mediniai laiptai. Nusileidus reikia pereiti mediniu tilteliu per Ūlos upę, toliau išmintu takeliu pievoje.

Kontaktai, informacija

Adresas
Marcinkonių sen., Varėnos rajonas Žemėlapis