Atostogų paieška

VU botanikos sodas Kairėnuose

VU botanikos sodas Kairėnuose - 1

Atnaujinta: 2024 m. kovo mėn. 30 d.

Vilniaus universiteto Kairėnų botanikos sodas

VU botanikos sodas įkurtas 1781 m. VU botanikos sode puoselėjama didžiausia augalų kolekcija Baltijos šalyse - daugiau kaip 10 tūkstančių įvairių medžių, krūmų, vaiskrūmių, vaismedžių, dekoratyvinių, tropinių, žolinių ir kt. augalų. VU studentų studijų ir visuomenės pažintiniams poreikiams čia atvira apie 40 įspūdingų, ilgai ir kruopščiai kauptų augalų rūšių kolekcijų - jurginų, alyvų, bijūnų, svogūninių gėlių, lianų ir kitokių augalų. Dėl istorinių aplinkybių sodas buvo keletą kartų perkeltas, tačiau šiuo metu jis įsikūręs dviejose Vilniaus vietose, Kairėnuose ir Vingio parke. Kairėnuose VU botanikos sodas veikia nuo 1974 m., tai didžiausias Lietuvos botanikos sodas, nes jo plotas užima net 191,5 ha. Šiame sode gausu istorijos pėdsakų, nes jis įkurtas buvusioje dvarvietėje su išlikusiais dvaro ūkiniais pastatais, didžiuliu parku ir jame esančia tvenkinių sistema. Kairėnų VU botanikos sodas atviras lankytojams ištisus metus. Jame veiklos gali rasti ne tik augalų mylėtojai arba studentai, jis patrauklus ir šeimoms su vaikais, nes čia organizuojamos įvairios edukacijos, ekskursijos, pramogos (netgi jodinėjimas su žirgais), nuomojamos pavėsinės, patalpos konferencijoms, iškylų aikštė.

Per daugelį metų VU botanikos sodas, o ypatingai Kairėnų botanikos sodas tapo neatsiejama visuomenės socialinio ir švietėjiško gyvenimo dalimi. Jame kasmet apsilanko šimtai lankytojų iš visos Lietuvos, dėkingų už suteiktą galimybę mėgautis puoselėjamų augalų biologine įvairove ir jų spalvų bei formų kaita visais metų laikais.

VU Kairėnų botanikos sodo augalų kolekcijos

Šiame botanikos sode sukurtos išties įspūdingos augalų kolekcijos, kai kurios jų šiuo metu yra dar tik kuriamos, kūrybinis darbas čia niekada nesustoja. Kairėnų botanikos sodo kolekcijų rūšys:

 • edukacinės, teminės augalų kolekcijos,
 • uždaros mokslinės ir selekcinės kolekcijos,
 • biologinės įvairovės, kultūrinio augalų genofondo išsaugojimo kolekcijos.

Kiekvienoje kolekcijoje yra daugybė augalų rūšių, kurių įvairovė patenkina studentų, mokinių ir visuomenės mokomuosius ir pažintinius poreikius.

Edukacinės kolekcijos

Sumedėjusių augalų valgomais vaisiais kolekcija, pasaulio augalų etnobotaninė kolekcija, epifitų kolekcija. Šioje kolekcijų grupėje yra jau sukurta sukulentų kolekcija, planuojama sukurti evoliucijos kelio kolekciją.

Teminės botanikos sodo kolekcijos

Alpinių augalų, dekoratyvių varpinių augalų, lianų, pušūnų, sumedėjusių magnolijūnų, dekoratyviausių alyvų, erikinių šeimos augalų, dekoratyviausių rožių ir erškėčių, dekoratyviausių melsvių, prieskoninių ir aromatinių augalų, fitoremediacijai skirtų augalų, magnolijų ir klevų, tinkančių augti Lietuvos sąlygomis, kolekcijos, pavasarį žydinčių augalų, vasarą žydinčių augalų, rudenį žydinčių augalų kolekcijos, pavėsyje ir pusiau pavėsyje augančių žolinių dekoratyvinių augalų, saulėtoje vietoje augančių žolinių dekoratyvinių augalų kolekcijos.

Mokslinės kolekcijos

Šios kolekcijos yra uždaros lankymui: miežių ir valgomojo sausmedžio kolekcijos. Selekcinė kolekcija, uždara lankymui - svarainių.

Kultūrinių augalų genofondo išsaugojimo kolekcijos

Dekoratyvinių obelų, vynmedžių, jurginų, bijūnų, kardelių, raktažolių, lelijų, viendienių, vilkdalgių, serbentų ir agrastų.

Teminiai sodai VU Kairėnų botanikos sode

Prisitaikius prie natūralaus Kairėnų botanikos sodo reljefo, buvo sukurti keli teminiai sodai:

 • Rododendrų, japoniškas,
 • Velykų sodas

Juose galima susipažinti su konkrečių augalų rūšių įvairove, jų augimo sąlygomis.

Kairėnų botanikos sodo tvenkiniai

Kairėnų botanikos sode vaikštinėjant senais gruntiniais takais galima pajusti senovės dvelksmą, kadangi didžiulis angliško stiliaus parkas yra senas, įkurtas buvusio dvaro teritorijoje, čia gausu istorijos ženklų, tokių, kaip išlikę senieji gruntiniai takai, kai kurie dvaro pastatai, dvaro rūmų pamatai, šimtamečiai medžiai. Aplinką puošia tiltukai ir suoliukai.

Pasivaikščiojimas tarp šio sodo tvenkinių (o jų yra net 14) padeda pajusti gamtos visumą ir pilnatvę, vanduo nuteikia poilsiui, sielos ramybei, įdomu stebėti žemės, vandens, augalų ir vabzdžių, paukščių bendrystę ir sąveiką. Aplink pilna gyvybės - tvenkiniuose gyvena žuvys, vandens augalai, netoliese veši natūraliai prie aplinkos prisitaikę, drėgmę ir pavėsį mėgstantys augalai.

Kairėnų botanikos sodą puošiantys tvenkiniai išsidėstę nevienodame aukštyje, kiekvienas jų yra kažkuo išsiskiriantis iš kitų, juos jungia iš vieno į kitą pratekantis vanduo. Gražiai įrengti pratakai vandeniui nutekėti iš vieno tvenkinio į kitą, vieni labiau matomi, akmenimis grįsti, kiti mažiau krintantys į akis, pasislėpę po krūmokšniais. Kairėnų botanikos sodo tvenkinius papildo ir gaivinantis šaltinių vanduo, kai kur subėgantis į upelius. Vaikštant malonu girdėti čiurlenančio apsamanojusiais akmenimis vandens garsą.

 • Pirmasis, žemiausiai esantis tvenkinys, yra prie Japoniško sodo, jis yra taisyklingo kvadrato formos, suformuotas žmogaus. Vandenyje gyvena baltieji amūrai, kurių dėka tvenkinys neapauga žolėmis. Aplink auga pelkėms ir drėgniems miškams būdinga augmenija - viksvos, vilkdalgiai, vėdrynai, arčiau vandens - augalai, prisitaikę augti ir sausumoje, ir vandenyje, tai paprastasis šiurpis, gyslotinis dumblialaiškis, paprastoji monažolė ir kiti. Giliau vandenyje veši nendrės - meldai ir tikrieji vandens augalai.
 • Antrasis Kairėnų botanikos sodo tvenkinys yra aukščiau, jame, kaip ir daugelyje kitų sodo tvenkinių, gyvena visų mėgiami taikūs ir bendrauti mėgstantys paukščiai - laukiai, įdomu stebėti jų šeimynų gyvenimą.
 • Laukiai gyvena ir trečiajame Kairėnų botanikos sodo tvenkinyje, kuris yra mažas it tamsus, apsuptas parko medžių ir drėgmę mėgstančių augalų. Iš trečiojo tvenkinio vanduo požemine trasa tiekiamas Japoniško sodo tvenkinukui, o į trečiąjį tvenkinį vanduo atiteka iš ketvirtojo, didžiausiojo tvenkinio.
 • Ketvirtasis botanikos sodo tvenkinys išsiskiria iš kitų tuo, yra didžiausias ir turi salą, kurioje pastatyta pavėsinė. Taku, einančiu šio tvenkinio pakrante, galima pasiekti liepų alėją, Didįjį Gėlių slėnį, Parko rožių kolekciją, rytinėje dalyje esančias žolinių augalų kolekcijas. Vanduo į ketvirtąjį tvenkinį patenka iš penktojo, aukščiausiai esančio Kairėnų botanikos sodo tvenkinio. Penktasis tvenkinys yra pailgas, stačiakampio formos, į jį suteka šaltiniai, esantys pietiniame šlaite.
 • Penktasis tvenkinukas aprūpina vandeniu ir šeštąjį, parko centre esantį tvenkinuką su fontanu, kuris kažkada buvo įrengtas antrųjų dvaro rūmų parteriui papuošti. Tvarkant Kairėnų botanikos sodo parką, šis fontanas buvo atkurtas pagal senus piešinius ir paveikslus, buvo surasti ir pakeisti naujais seni požeminiai mediniai vamzdžiai, kuriais vanduo tekėdavo iki fontano.
 • Septintasis, aštuntasis ir devintasis Kairėnų botanikos sodo tvenkiniai yra užželiantys, devintasis tvenkinys gauna daugiau gruntinio vandens, besiveržiančio šlaite. Šių tvenkinių pakrantėse veši didelė įvairovė drėgmę mėgstančių augalų, juos visus galima apžiūrėti iš arti.
 • Dešimtąjį tvenkinį vandeniu maitina netoli jo esantis pelkėtas miškas, vienuoliktąjį - atitekantis pavasarinio polaidžio vanduo. Vienuoliktojo tvenkinio šiauriniame krante eina gruntinis keliukas iš dendrologinių kolekcijų, nuo jo galima matyti žemiau esantį dvyliktąjį tvenkinį, kurio šiaurinis kraštas sutvirtintas, o viršuje yra takas į senąsias dendrologines kolekcijas.
 • Tryliktasis ir keturioliktasis Kairėnų botanikos sodo tvenkiniai yra ūkinėje botanikos sodo dalyje, jie nėra atviri lankytojams, tačiau norint galima juos apžiūrėti su gidu.

Ypatingi botanikos sodo suoleliai

Šiame sode susikūrė graži ir prasminga tradicija - vardinių suolelių dovanojimas. Šiuo metu Kairėnų sodo teritorijoje jų yra jau daugiau kaip 150.

Keli iš jų dedikuoti profesoriams atminti, prie jų pasidalinti prisiminimais susirenka buvę mokiniai. Yra suolelis, skirtas krikščionių vienybei, kitas skirtas konkrečios mokyklos bendruomenei, yra ir suolelis, skirtas atminti žuvusiam artimajam. Daugumos suolelių atsiradimo priežastys - draugystė ir pagarba, dėkingumas, noras įamžinti atminimą.

Kairėnų botanikos sodo mugės

Kelis kartus per metus Kairėnų botanikos sode vyksta sodininkų mugės, kuriose dalyvauja ūkininkai, gėlių augintojai, selekcininkai, sodininkai ir amatininkai, menininkai, iš visos Lietuvos. Kairėnų botanikos sodo mugės - tikros šventės augalų mylėtojams, čia galima ne tik įsigyti augalų ir paganyti akis jų įvairovėje, bet ir pabendrauti su jų augintojais ir pasidalinti sodininkavimo patirtimi. Mugėse gausu ir meno dirbinių iš akmens, medžio ir keramikos, visokių tradicinių lietuviškų mėsos ir daržovių gaminių, gurmaniškų skanėstų, net ekologiškos kosmetikos gaminių.

Įdomūs faktai apie Kairėnų VU botanikos sodą

 • Kairėnų botanikos sode auginama virš 8400 vardų augalų.
 • VU botanikos sodas yra Tarptautinio augalų mainų tinklo narys ir vykdo augalų mainus su 300 partnerių iš daugiau nei 50 pasaulio šalių. Kasmet išsiunčiama ir gaunama šimtai sėklų paketų.
 • Yra įkurtas Botanikos sodo Draugų klubas.
 • Botanikos sodas įtrauktas į Vilniaus miesto projektą ,,Vaizdingas maršrutas”.

Darbo laikas ir apsilankymo kaina

Lankytojai gali įsigyti vienkartinį bilietą, mėnesinį bilietą arba metinį bilietą.

 • Vienkartinio bilieto kaina nuo 4 Eur asmeniui (su nuolaida nuo 2 Eur asmeniui)
 • Mėnesinio bilieto kaina nuo 12 Eur asmeniui (su nuolaida nuo 6 Eur asmeniui)
 • Metinio bilieto kaina nuo 50 Eur asmeniui (su nuolaida nuo 25 Eur asmeniui)

Nemokamai sode gali apsilankyti:

 • Ikimokyklinio amžiaus vaikai;
 • Vaikų namų auklėtiniai;
 • 0-55 proc. darbingumo lygį turintys asmenys
 • Vilniaus universiteto darbuotojai, jų nepilnamečiai vaikai ir įstaigos studentai
 • “Vilnius Pass” kortelės turėtojai;
 • Nemokamų renginių dalyviai;
 • Asmuo lydintis 10 ar daugiau vaikų grupę;
 • Turizmo įmonių, Gidų gildijos ir sąjungos nariai, lydintys 10 ir daugiau Lietuvos piliečių arba 5 ir daugiau užsienio svečių.

Botanikos sodas atviras lankytojams savaitės dienomis nuo 8 iki 18 valandos, o savaitgaliais nuo 10 iki 18 valandos

Naujausią informaciją apie VU Kairėnų botanikos sodą galite sužinoti oficialioje interneto svetainėje.

Kontaktai, informacija

Adresas
Kairėnų g. 43, Vilnius Žemėlapis
Telefonai
+370 5 2193139
El. paštas
hbu@bs.vu.lt
Tinklalapis
https://www.botanikos-sodas.vu.lt/