Atostogų paieška

Zyplių dvaras ir parkas Šakių rajone

Zyplių dvaras ir parkas Šakių rajone - 1

Atnaujinta: 2022 m. lapkričio mėn. 05 d.

Zyplių dvaras ir parkas

Zyplių dvaras, esantis Tubelių kaime, Šakių rajone yra garsus ne tik dėl savo išpuoselėtų pastatų bei teritorijos, bet ir dėl to, jog jis yra apsuptas vienu didžiausiu ir gražiausiu parku Lietuvoje, kuris užima net 21 ha dydžio teritoriją. Čia nuo seno išlikusi didelė įvairovė medžių rūšių: sidabriniai klevai, raudonieji ąžuolai, maumedžiai, juodosios pušys, kėniai, beržai, guobos bei skirpstai, be to, vakaruose pasodinta 200 m ilgio balzaminių tuopų alėja.

Dvaro teritorijoje, apsuptoje liepomis, uosiais, skroblais, ąžuolais lankytojai jaučiasi lyg pasakoje. Išpuoselėtos teritorijos istorijos pradininkas yra grafas Potockis, kuris iškasė tvenkinius, prisodino egzotinių medžių bei krūmų, įkūrė čia pavėsines, fazanų voljerus ir fontaną, kuris ne tik atrodė įspūdingai šalia centrinių dvaro rūmų, bet tarnavo ir kaip laistymo sistemą – per kanalus buvo nutiesti tiltai. 11 išlikusių pastatų traukia lankytojus iš visų Lietuvos kampelių. Anksčiau šio krašto dar viena įžymybe buvo Zyplių parke augęs Zyplių ąžuolas, tapęs gamtos paminklu dėl savo amžiaus bei dydžio – 420 metų senolis turėjo 630 cm apimties kamieną ir buvo išaugęs iki 34 m aukščio, tačiau 2008 m. nugriuvęs, guli toje pačioje vietoje. Legenda sako, jog senovėje ant ąžuolų šakų dvarininkas kardavo nepaklusnius baudžiauninkus.

Zyplių dvaro istorija

Viskas prasidėjo nuo Zyplių dvarelio, kuris nuo 1806 m. priklausė gerai žinomam Lietuvos kunigaikščiui Juozapui Poniatovskiui už karo nuopelnus dalyvaujant Napoleono armijoje. Šiam dvariškiui žuvus, dvarelis atiteko jo seseriai Marijai Teresei Tiškevičienei – ši Zyplius perdavė dvarininkui Jonui Bartkovskiui. Pastarasis įkūrė didesnį dvarą ir pavadino jį Naujaisiais Zypliais. Čia, šalia Palankių kaime, šalia Lukšių išdygo mūriniai, klasicistinio architektūros stiliaus dvaro rūmai, tebestovintys ir šiandien. Po dvarininko mirties dvaras vėl keliavo iš rankų į rankas, kol pateko pas išsilavinusį grafą Tomą Potockį, kurio iniciatyva rūmai buvo perstatyti, atrestauruoti – jie tapo puošnesni, įgavo neobarokinio stiliaus formas.  Tomas Potockis nuo 1900 m. tapo vienu iš Suvalkų žemės draugijos vadovų,  rašė ir leido ūkio patarimų knygeles tiek lenkų, tiek lietuvių kalbomis. Mėgdavęs tapyti bei laisvalaikiu rašydavęs dramos kūrinius, grafas suteikė Zyplių dvarui išskirtinę istoriją.

Kiek vėliau, mirus grafui bei praėjus Pirmajam pasauliniui karui, Zyplių dvare viena po kitos karaliavo organizacijos: kunigų seminarija, žemesnioji žemės ūkio mokykla, karo ligoninė. Po šių gyvavimo dvaras liko apleistas, kas smarkiai atsiliepė jo būklei – sienos ėmė griūti, stogas irti, langai byrėti..

Dvaro rekontstrukcija

1981 m. Lukšiuose apsistojo skulptorius Vidas Cikana, jis užsiėmė dvaro pastatais ir šis po truputį atgimė. 2002 m. buvo pradėti atstatymo darbai, po trejų metų galima buvo surengti dvaro arklidėse renginį – Šakių rajono tautodailininkų parodą. Ši buvo esminis įvykis Zyplių dvarui ir visiems Lukšiams tapti kultūros centru.

Gera pradžia lėmė kalbas, planus ir apie kitų dvaro pastatų restauravimą, tačiau 2004 m. surengus Zyplių dvaro rekonstrukcijos projektą, darbai buvo pradėti tik 2010 m., kadangi finansavimo klausimai užsitęsė. Taigi, 2010 m. buvo pasirašyta dėl projekto, pavadinimu „Zyplių dvaro sodybos pritaikymas kultūriniam turizmui“ finansavimo. Per dvejus metus buvo atkurtas oficinos (pastatai, kuriuose gyveno tarnai bei kartais apsistodavo svečiai), virtuvinis pastatas, arklidžių stogas. Restauruoto rūmų pastato durų atvėrimo proga čia buvo suorganizuota konferencija, po kurios sekė koncertai, mugės, parodos.

Zyplių dvaro renginiai

Zyplių dvare, kaip kultūros centre, dažnai vyksta įvairiausių meno kūrinių pristatymai, parodos, kuriose apstu darbų  nuo medžio, akmens skulptūrų iki keramikos, stiklo gaminių. Ir ne veltui – dvare, viename iš pastatų, yra įkurta kalvė, o kitame – keramikos dirbtuvių vieta. Dvaro arklidžių teritorijoje, svirne bei kairiojoje oficinoje yra įkurtos galerijos, traukiančios lankytojus. Zyplių dvaras yra mėgstama konferencijų, sueigų bei įvairiausių švenčių vieta, o savaitgaliais čia galite išvysti rodomus kaimo teatrų spektaklius. Kultūros centre dažnai mėgsta repetuoti Zyplių dvaro kapela, grojanti tiek liaudišką folklorą, tiek kantri muzikos stilių.

Dvaro neaplenkia ir įvairūs festivaliai – čia kasmet vyksta:

  • Pažaislio muzikos festivalis;
  • Festivalis „Beatričės vasaros“;
  • Tradicinė kapelų šventė „Vasarą palydint“
  • Tradicinis tautodailininkų pleneras „Zyplių žiogai“;
  • Keramikų šventė-mugė „Pirksiu molio puodynėlę“;
  • Kino festivalio „Sidabrinės gervės naktys“ naktinio filmo peržiūros;

Be šių vyksta įvairios jaunimo stovyklos, tautodailininkų, dailininkų, skulptorių darbų parodos, profesionalių muzikantų, dainininkų koncertai. Neretai galite sudalyvauti literatūros renginių cikluose.

Zyplių dvaro viešbutis „Zyplių dvaro oficina“

Šiandien dvaro oficina yra prikelta naujam gyvenimui. Dvare yra įsikūręs 4 žvaigždučių viešbutis, pavadinimu „Zyplių dvaro oficina“. Sodas puošia čia įsikūrusį barą bei restoraną. Viešnagės metu lankytojams suteikiamas belaidis internetas, televizoriai bei gardūs pusryčiai kiekvieną rytą.

Viešbutis pamėgtas žygeivių dėl jo puikios lokacijos – aplink yra apstu pėsčiųjų takų, teritorija užima didelį plotą, o ją juosia įvairiausia, akį džiuginanti augalija.

Santykis tarp naujo ir seno

Kuriant viešbutį vienas svarbiausių tikslų buvo išsaugoti autentiškumą bei rasti santykį tarp naujo ir seno. Įvykdytas tikslas atsispindi nepriekaištingame interjere.  Anot dizainerės Ievos Kuzmienės, viešbučio pastatas dėl savo istorinės paskirties skiriasi tiek dydžiu, tiek dvasia nuo pagrindinių dvaro rūmų. Polichromija dekoruotos keturios pastato patalpos išskiria oficiną iš kitų statinių. Prabangų, neobarokinį stilių atskleidžia puošnus sienų piešinys – secesinio stiliaus augalinis motyvas.

Kuriant interjerą dizainerė orientavosi į būsimus veiklius, kūrybingus, istorija mėgstančius viešbučio svečius, kuriems turi būti maksimalus komfortas kartu su išlaikyta sena dvaro dvasia, autentika. Interjere atsispindi išskirtinumas – senovinės mūro sienos, medinės lubos, sijos ir pro langus matomi vynuogynai nepalieka abejingų lankytojų, apsistojusių Zyplių dvare nakvynei.

Zyplių dvaro restoranas „Kuchmistrai“

Dėl išsilavinusio ir pasaulietiško grafo, valdžiusio dvarą, Zyplių dvaras nuo seno siejamas su prabanga, puošnumu ir rafinuotumu. Būtent apie tai ir yra čia įsikūręs restoranas „Kuchmistrai“. Net ir išrankiausius gastronomus restoranas nustebins ne tik rafinuota aplinka – akinančiu rūmu baltumu, didingomis parko alėjomis, bet ir gurmaniškais patiekalais, atvykusiais tiesiai nuo didikų stalo. Poilsis ir ramybė, degustacijos ir puotos, pasivaikščiojimai didingais takais – visą tai apjungia Zyplių dvaro restoranas.

Restoranas „Kuchmistrai“ puoselėja didikų vakarieniavimo bei pietavimo tradicijas – svarbu tiek maisto kokybė, tiek jo pateikimas. Patiekalai pagaminti tiesiai iš ūkiuose natūraliai gaminamų produktų. Restorano šefas, siekdamas aukščiausios kokybės, bendradarbiauja kartu su zanavykais.

„Kuchmistrai“ garsėja savo nepralenkiamu troškintos patarškos pyragu, troškintu balandžiu bei tikrais, lietuviškais vynais, kurių galima suorganizuoti degustaciją.

Restorane kiekvieną mėnesį galite paragauti tam mėnesiui būdingų patiekalų, pavyzdžiui, vasarį lankytojai vaišinami gardžiais  blynais Užgavėnių proga, kovą dėmesys skiriamas moterims, balandį organizuojama kiaušinių medžioklė, o lapkritį vyksta jauno vyno degustavimo šventė su rudens gėrybėmis.

Pokyliai Zyplių dvare

Ištaigingos restorano patalpos bei puoselėjamas dvaro laikų gyvenimas kviečia sutikti šventes pas juos. Restorano personalas pasirūpins jūsų iš anksto užsakyta švente ir ją pavers tikra puota. Skirtingos salės talpina skirtingą skaičių žmonių. Galite rinktis patalpas priklausomai nuo šventės pobūdžio, tai gali būti salė, talpinanti iki 20, 50 ar 100 žmonių. Šiltuoju metu laiku lankytojai gali rinktis parko terasą su ištaigingu vaizdu į apylinkes.

Kontaktai, informacija

Adresas
Beržų g. 3, Tubelių k., Lukšių sen., Šakių rajonas Žemėlapis
Telefonai
+370 345 44123
Tinklalapis
http://www.zypliudvaras.lt