Širvintų rajonas

Trumpai apie Širvintas

Širvintų rajonas plyti Pietryčių Lietuvoje, vos 50 km nuo sostinės Vilniaus. Jis patogiai pasiekiamas, nes įsikūręs prie Vilniaus-Rygos magistralės. Beveik trečdalį rajono teritorijos užima miškai, tyvuliuoja 28 ežerai ir 7 tvenkiniai, teka upės Neris, Musė ir Širvinta. Rajono centras yra Širvintų miestas, krašte įsikūrę 6 miesteliai: Bagaslaviškis, Čiobiškis, Gelvonai, Kernavė, Musninkai, Zibalai, 485 kaimai. Vietovė pasižymi vaizdingu kraštovaizdžiu ir išskirtiniais gamtiniais bei kultūriniais paveldo objektais.

Turistus vilioja Kernavės piliakalniai ir pagonių kultūra, Alionių, Bartkuškio, Šešuolėlių, Lygaraisčio telmologiniai, Širvintos, Budelių kraštovaizdžio draustiniai, dvarai ir gamtos paminklai. Rajono žemėse pirmieji gyventojai apsistojo jau IX-VIII tūkst. prieš Kr. Dabar rajone gyvena apie 17 tūkst. žmonių.

Širvintų krašto lankytinos vietos ir įdomybės

Širvintų miestas ir rajonas yra labai žalias kraštas, viliojantis mėgstančius išskirtinius gamtos vaizdus ir keliones laiku, pažįstant krašto ir šalies istoriją. Vietovė garsėja ne tik įspūdingais, legendomis apipintais piliakalniais, pirmąja pagoniška Lietuvos sostine Kernave, bet ir gamtos draustiniais, pažintiniais takais, dvarais ir subtiliais architektūriniais ansambliais.

Rajonas vilioja ir besidominčius religija. Kernavėje veikia Bažnytinių reliktų muziejus. Širvintų Šv. Mykolo Arkangelo bažnyčia XIX a. viduryje sumūryta vietoj sunykusios 1674-aisiais statytos bažnyčios ir koplyčios. Kernavės Švč. Mergelės Marijos Škaplierės bažnyčios puošmena – iš vietos laukų akmenėlių sukurtos Kryžiaus stočių mozaikos. Musninkai ir Šešuolėliai gali pasigirti neogotikinėmis šventovėmis, Alioniai – medine Švč. Mergelės Marijos Nekalto  Prasidėjimo bažnyčia, Gelvonai – bebokščiais neoklasicistiniais maldos namais, Čiobiškyje XIX a. pradžioje pastatyta klasicizmo stiliaus Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia, kurią projektavo architektas Laurynas Stuoka-Gucevičius.

Norintys nusikelti laiku bent kelis amžius į praeitį, gali tą padaryti lankydami keliolika rajone esančių dvarų ir dvaro sodybų. Bene garsiausias – Šešuolėlių dvaras su restauruotais rūmais ir įspūdingu parku. Čia rengiamos šventės, galima apsistoti nakvynei. Lankytojams atvira Lapšių dvaro sodyba, kurios savininkė baigia prikelti rūmus naujam gyvenimui, tvarkoma Narvydiškio dvaro sodyba, išlikusi Čiobiškio dvaro sodyba. Verta pasivažinėti ir po krašto miestelius bei kaimus. Čiobiškyje išliko daugiau nei 100 metų senumo vandens malūnas, kurį ruošiamasi restauruoti ir atverti turistams. Neries krantus čia jungia unikalus keltas, kurį varo upės srovė.  XIX a. pabaigos autentiškumą išlaikė gatvinis Mikalajūnų kaimas. Norintieji dar giliau pažinti krašto istoriją, kviečiami į Kernavės archeologijos ir istorijos muziejų. Ieškantiems neįprastų eksponatų, duris atvers privatus Jono Pivoro muziejus „Armonika“, įkurtas 2002 m. Jame eksponuojamos įvairios, įdomias istorijas turinčios armonikos.

Aktyvaus laisvalaikio lauke mėgėjams rekomenduojama rinktis pažintinius takus, pasivaikščiojimą po miškus, piliakalnius ir vandens maršrutus, taip pat rajonas mėgstamas žvejų.

Аpgyvendinimas ir nakvynė Širvintose ir Širvintų rajone

Ieškantiems išskirtinės nakvynės vietos ir norintiems pasimėgauti prabanga ir įspūdinga aplinka, duris atvers Šešuolėlių dvaras.

Širvintų rajone veikia keletas svečių namų bei beveik 10 kaimo turizmo sodybų. Jose turistai dažnai gali gauti ne tik nakvynę, bet ir pramogų pasiūlymų, išsinuomoti baidares ar sporto inventorių, rengti asmenines šventes.

Atstumai:
Vilnius – 51 km.
Kaunas – 95 km.
Klaipėda – 291 km.

Žemėlapis (Širvintų rajonas)