Trumpai apie Alytų ir Alytaus rajoną

Alytus – šeštas pagal dydį Lietuvos miestas, įsikūręs pietinėje šalies dalyje, Nemuno kilpoje. Neformaliai vadinamas  Dzūkijos sostine. Tai itin žalias miestas.

Alytaus rajonas apima nemažai saugomų teritorijų: Valstybinį Žuvinto biosferos rezervatą, Dzūkijos nacionalinį, Metelių ir Nemuno kilpų regioninius parkus, Pivašiūnų ir Sudvajų geomorfologinius, Balkasodžio botaninį, Sabališkės ir Varčios pedologinius draustinius.

Pirmieji gyventojai apylinkėse kūrėsi pirmaisiais šios eros amžiais. 1377 m. Alytus pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltiniuose. 1932 m. jam suteiktas kurorto statusas.

Alytaus krašto lankytinos vietos ir įdomybės

Alytaus kraštas garsėja išskirtiniu kraštovaizdžiu, žaluma bei įspūdingais tiltais per Nemuną, nuo kurių atsiveria įspūdinga panorama. Geriau pažinti rajoną ir jo istoriją kviečia kraštotyros muziejus, kuriame saugoma daugiau nei 80 tūkst. eksponatų.

Literatūros gerbėjams ir mažiesiems turistams verta užsukti į vieno žymiausių vaikų poetų Anzelmo Matučio memorialinį muziejų. Lankytojams atviras ir poeto, rašytojo Antano Jonyno memorialinis muziejus. Jo svečiai turi puikią progą susipažinti su 3 XX a. dešimtmečio alytiškio kambario interjeru. Kultūros gerbėjai laukiami dailininko Antano Žmuidzinavičiaus tėviškėje. Liaudies meno gerbėjai kviečiami apžiūrėti Julijos Baranauskienės keramikos kūrinių ekspoziciją.

Mieste veikia ne viena galerija. Rezistencines kovas ir laisvės kainą primins ekspozicija „Mūsų tautos istorinė atmintis“.

Duris lankytojams atvėrė Alytaus teisėsaugos ir teisėtvarkos muziejus. Mieste nuo 2007 m. veikia ir Afganistano karo veteranų klubo muziejus. Karo tema besidomintiems bus įdomus ir Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos muziejus, pasakojantis Pietų Lietuvos partizaninio judėjimo ir eskadrilės „Normandija-Nemunas“ istorijas.

Gamtos lobius vertinantiems turistams rekomenduojama nepraleisti progos aplankyti Žuvinto biosferos rezervatą, susipažinti su didžiausiu šalyje pelkių kompleksu ir sparnuočių karalyste. Tai seniausia saugoma teritorija Lietuvoje, vienintelė įtraukta į UNESCO biosferos rezervatų tinklą.

Taip pat verta apsilankyti Nemuno kilpų regioniniam parkui priklausančiame Punios šile ir girininkijoje įrengtame muziejuje bei Vidzgirio botaniniame draustinyje.

Ieškantys neįprastų eksponatų turi galimybę apžiūrėti V. Jankausko rinktą privačią akmenų kolekciją.

Alytus turtingas parkų ir skverų, tad tikrai neteks sukti galvos, kur pasivaikščioti ar pailsėti pavėsyje. Rajone stūkso keliolika piliakalnių, plyti saugomos teritorijos ir slepiasi gamtos paminklai: Nemunaičio klintinių tufų atodanga, Alovės atodanga, Nemunaičio mineralinė versmė, Druskelės šaltinis, Didysis Dzūkijos akmuo, seniausia Lietuvoje kriaušė, aukščiausia eglė, raudonasis akmuo ir kiti.

Daug krašto istorijos detalių nebyliai pasakoja ir pastatai: šaulių namai, žalioji gimnazija, namas su liūtukais, gynybiniai įtvirtinimai, buvusi kepykla „Higiena“, kelios veikusios sinagogos, žydų kapinės, žydų memorialas aukoms atminti, Bukaučiškių dvaro sodyba, Dapkiškių dvaras, partizanų bunkeris.

Ieškantiems ne tik gamtos, istorijos žinių ir architektūros pavyzdžių, bet ir judresnės veiklos, gausu pasirinkimų aktyviam laisvalaikiui. Mieste veikia baseinai, saunos, sporto salės teniso kortai, kartingų bei visureigių trasos, žirgynas, nuotykių parkas, irklavimo bazė, biliardas, boulingas, dažasvydis. Įrengti dviračių, pėsčiųjų takai, slidinėjimo trasos.

Mėgstantys daugiau būti lauke, kviečiami leistis į maršrutus pažintiniais ekologiniais takais ar kelionę Nemunu, dalyvauti ekskursijose bei pažintinėse programose, degustacijose.

Daugiau apie tai, ką veikti Dzūkijoje, skaitykite čia - www.prieezero.lt/lt/pramoga/ka-veikti-dzukijoje/

Apgyvendinimas Alytaus mieste ir rajone

Alytaus svečiai gali apsistoti komfortiškuose viešbučiuose ir svečių namuose, tačiau  populiariausia nakvynės vieta – kaimo turizmo sodybos, kurių vaizdinguose rajono vietovėse įsikūrę kelios dešimtys. Veikia ir keletas poilsiaviečių. Kambarių nuomos paslaugas teikia keletas mokymo įstaigų bendrabučių.

Atstumai

Vilnius – 101 km.
Kaunas – 66 km.
Klaipėda – 281 km.

X