Atostogų paieška

Trumpai apie Lazdijus

Lazdijai yra įsikūrę Alytaus apskrityje, pasienyje su Lenkija ir Baltarusija. Trečdalį teritorijos užima miškai, 18,5 proc. Lazdijų rajono sudaro saugomos teritorijos –  turistų pamėgti Veisiejų ir Metelių regioniniai parkai, Kalniškės kraštovaizdžio, Krakinio telmologinis, Kučiuliškių zoologinis, Kuzapiškės telmologinis draustiniai, Veisiejų, Vainežerio parkai.

Vietovėje telkšo daugiau nei 150 ežerų. Pirmieji žmonės šiame krašte apsigyveno prieš 4-6 tūkst. metų. Miesto istorija skaičiuojama nuo 1597-ųjų.

Lazdijų krašto lankytinos vietos ir įdomybės

Lazdijų rajonas turistus vilioja nuostabiais kraštovaizdžiais ir natūralia, pramonės nepaliesta gamta. Taip pat šis kraštas bus įdomus besidomintiems istorija – tiek pasaulinių karų laikotarpiais, tiek baltų gentimis bei pirmuoju Lietuvos karaliumi Mindaugu.

Ramaus poilsio gamtos mylėtojai šiame krašte gali ir užsibūti. Pasivaikščiojimams ar piknikui ant žolės puikiai tinka 12 ha Vainežerio dvaro parkas, užveistas prieš kelis šimtus metų. Kraštas turtingas ir gamtos paminklais. Čia galite pamatyti antrą pagal storį Lietuvoje Veisiejų uosį, Didįjį ir Drevėtąjį Širvinto ąžuolus, kurie gyvuoja jau apie 400 metų, Ramanavo ąžuolą. Visai šeimai įdomi bus kelionė po dvarus.

Lazdijų krašte lankytojams atvira XIX a. Aštriosios Kirsnos dvaro sodyba, kurią sudaro 19 pastatų ir parkas. Restauruojami buvusios Rudaminos dvaro sodybos fragmentai. Galima apžiūrėti buvusio Veisiejų dvaro fligelį su parku, aplankyti Būdviečio, Metelių, Aradnikų dvaro sodybas, užsukti į Justinavo dvarą. Kaip gyveno vietos ūkininkai, suprasite apžiūrėję etnografinę Prano Dzūko sodybą-muziejų. Giliausią praeitį mena daugiau nei 20 rajone stūksančių piliakalnių su gyvenvietėmis, pilkapiai, kapinynai. Prelomciškės, Paveisininkų, Rudaminos piliakalniai stūksojo jau tada, kai šiose žemėse apsistojo Jotvingių gentis. Manoma, kad būtent ant Rudaminos piliakalnio buvo vainikuotas pirmasis Lietuvos karalius Mindaugas.

Istorijos gerbėjus gali sudominti ir nuo karo su švedais laikų išlikęs gynybinis įtvirtinimas. Kraštas mena ir 1831 m. sukilimą. Jo dalyvė Emilija Pliaterytė palaidota senosiose Kapčiamiesčio kapinėse. Be pėdsako neliko ir 1863 m. sukilimas, tad krašto svečiai gali aplankyti lauką ir kaimą, kur vyko sukilėlių mūšis su caro kariuomene, sukilėlių kapus bei kapą-rūsį, kur sukilėliai slėpė šaudmenis. Verta pamatyti Veisiejų ir Rudaminos bažnyčias, pripažintas architektūros paminklais. Prie Veisiejų bažnyčios esančioje varpinėje slepiasi 1650 m. nulietas žalvarinis varpas.

Pasaulinius karus primena Lietuvos savanorių, rusų vokiečių, Nepriklausomybės kovų dalyvių, partizanų, žydų, genocido aukų kapai bei mūšių bei žudynių vietos.

Tremties skaudulius saugo Šeštokų geležinkelio stotis. Susistemintą istoriją ir įdomių eksponatų rasite Lazdijų bei Veisiejų krašto muziejuose. Taip pat edukacinių išvykų mėgėjai laukiami Motiejaus Gustaičio memorialiniame name-muziejuje, Laisvės kovų muziejuje, duris lankytojams atveria ir Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejus. Verti dėmesio ir Donato Mazurkevičiaus akmenų, Antano Žmuidzinavičiaus vid. mokyklos ir Miškininkų muziejai.

Aktyvaus laisvalaikio mėgėjams siūlomas platus vandens, dviračių, pėsčiųjų, žirgų bei automobilių maršrutų pasirinkimas. Taip pat turistai kviečiami išbandyti naują azartišką žaidimą – Airsoftą, įmituojantį kovinių padalinių mūšius ir patikrinti savo vikrumą gamtoje.

Daugiau pramogų, lankytinų Dzūkijos vietų rasite straipsnyje – Ką veikti Dzūkijoje.

Apgyvendinimas Lazdijuose ir Lazdijų rajone

Daugiausiai nakvynės vietų Lazdijų rajone siūlo kaimo turizmo sodybos. Ežerų pakrantėse, gamtos prieglobstyje jų įsikūrę daugiau nei 50.

Turistams čia puikios sąlygos mėgautis vandens ir miško teikiamais malonumais. Veikia ir kelios ekonomiško varianto ieškantiems keliautojams tinkamiausios poilsiavietės bei stovyklavietės, vertinantiems betarpišką ryšį su gamta. Mėgstantiems komfortą – duris atveria mieste ir rajone įsikūrę viešbučiai.

Atstumai:

Vilnius – 146 km.
Kaunas – 107 km.
Klaipėda – 280 km.

X