Lietuvos nacionaliniai parkai
Lietuva gali pasigirti penkiais įspūdingais nacionaliniais parkais, kurių kiekvienas skiriasi savita gamta ir kultūriniu paveldu. Tai - Dzūkijos, Kuršių nerijos, Žemaitijos, Labanoro Trakų istorinis bei Aukštaitijos nacionaliniai parkai. Labanoro, Neries, Panemunių regioniniai parkai
- Aukštaitijos nacionalinis parkas – seniausias iš visų Lietuvoje esančiųjų, įkurtas 1974 m. Jis reprezentuoja miškingą ežerynų kraštovaizdį, saugo unikalius gamtinius kompleksus, tokius kaip Žeimenos upės aukštupio, Ažvinčių (Gervėčių) sengirės ir Balčio ežero ekosistemos.
- Dzūkijos nacionalinis parkas išsiskiria miškingu upių peizažu, šilais, žemyninėmis kopomis ir neužterštais, giliai tyvuliuojančiais upeliais.
- Kuršių nerijos gamtosaugos objektas pasižymi savitu jūros, vėjų ir žmogaus įtakos suformuotu reljefu, slepiančiu aukščiausias kopas Šiaurės Europoje ir vaizdingus kyšulius.
- Trakai ir jų apylinkės ypatingai žavi savo kraštovaizdžiu - kalvomis, kalkakmenio dariniais, vešliais miškais, ramiais ežerais ir pelkėmis, išsaugojusiomis daugybę archeologinių, istorinių ir architektūrinių vertybių.
- Žemaitijos nacionaliniame parke saugomas didžiausias šio regiono ežerų ir miškų gamtinis kompleksas. Lankantis jame galima trumpam pabėgti nuo civilizacijos ir susipažinti su žemaičių gyvensenos paslaptimis, pamatyti tradicinių užgavėnių kaukių gamybą bei dalyvauti kultūrinėse šventėse. Šis parkas lankytojams leidžia tyrinėti tankius eglynus, kuriuose tebeklaidžioja laukiniai gyvūnai, pavyzdžiui, vilkai ir lūšys.
Išskirtinė Lietuvos nacionalinių ir regioninių parkų vertė
Aukštaitijos nacionalinis parkas, įsikūręs tarp ramių Lietuvos ežerų ir banguotų kalvų, yra šalies gamtos stebuklų prieglobstis. Jo kraštovaizdis, suformuotas senųjų ledynų, žavi miškingų vietovių ir ledyninių reljefo formų deriniu. Ladakalnio kalnas, ryškus parko orientyras, ne tik atveria nuostabius panoraminius vaizdus, bet ir turi kultūrinę reikšmę - čia kadaise buvo atliekamos senovinės baltų deivės Lados apeigos. Šis nacionalinis parkas, kuriame gausu ežerų, įskaitant vaizdingąjį Tauragnų ir kerinčią Balčiaus salą, vilioja tiek nuotykių ieškotojus, tiek gamtos mylėtojus tyrinėti ekosistemas ir turtingą biologinę įvairovę.
Dzūkijos nacionalinis parkas, besidriekiantis per žaliuojančias Lietuvos apylinkes, pasižymi upių, miškų ir nepaliestos laukinės gamtos gobelenu. Parko centras - Nemuno slėnis - grakščiai vingiuoja per kraštovaizdį ir siūlo lankytojams ramiai pailsėti. Dzūkijos širdyje stovi Merkinės apžvalgos bokštas - architektūrinis objektas, dėl savo konstrukcijos dar vadinamas „Pušų gojeliu", siūlantis nepakartojamus aplinkinių miškų bei slėnių vaizdus. Nuo jo aukštumų lankytojai gali grožėtis parko gamtos grožiu ir pasinerti į natūralios gamtos ramybę.
Kuršių nerijos nacionalinis parkas yra subtilaus gamtos ir žmogaus intervencijos sukurto reljefo liudijimas, kurio unikalų smėlėtą kraštovaizdį suformavo šimtmečius trukusi vėjo ir jūros erozija. Aukščiausios Šiaurės Europoje Pilkosios kopos - tai parko atšiaurus grožis, kerintis lankytojus kitonišku žavesiu. Parko teritorijoje lankytojai gali rasti ir Naglių gamtos rezervatą - retosios floros ir faunos prieglobstį, kuriame apsilankiusieji gali keliauti pažymėtais takais ir pasinerti į parko gamtos stebuklus. Turtingas kultūrinis paveldas ir kvapą gniaužiantys vaizdai Kuršių nerijos nacionaliniame parke - tai nepamirštama kelionė po Lietuvos gamtos ir kultūros istoriją.
Žemaitijos nacionalinis parkas driekiasi per vaizdingą Žemaitijos kraštovaizdį, siūlantis oazę aktyvaus poilsio entuziastams ir gamtos mylėtojams. Ši vietovė, garsėjanti plačiais miškais, ramiais ežerais ir mitinėmis įdomybėmis, tokiomis kaip Raganų uosis ir Stirbaičių ąžuolas, įkūnija Lietuvos gamtos grožio ir kultūros paveldo esmę. Paplatelės pažintinis takas, vingiuojantis rytine Platelių ežero pakrante, leidžia susipažinti su turtinga parko biologine įvairove, kraštovaizdį puošia medinės skulptūros, o nuo apžvalgos bokšto atsiveria panoraminis aplinkinių miškų ir pelkių vaizdas.
Trakų istorinis nacionalinis parkas, įsikūręs Dzūkų aukštumos Didžiųjų ežerų juostoje, yra istorinių paminklų ir gamtos grožio lobynas. Nuo kultinės Trakų salos pilies iki ramių Galvės ežero pakrančių - parkas kviečia lankytojus leistis į kelionę po istorinę Lietuvos praeitį. Varnikos botaninis ir zoologinis draustinis, esantis Trakų teritorijoje, atveria unikalias galimybes tyrinėti įvairiausias šio regiono buveines ir retas biologines rūšis- tai tarsi rojus gamtos entuziastams ir aplinkosaugininkams. Trakų istorinis nacionalinis parkas, kuriame dera kultūros paveldas ir gamtos didybė, atspindi turtingą Lietuvos istoriją ir gyvybingą kraštovaizdį.
Labanoro regioninis parkas - didžiausias regioninis parkas visoje Lietuvoje. Jis pasižymi itin dideliu miškingumu, net 80 procentų jo teritorijos sudaro miškai. Taip pat Labanoro regionis parkas gali pasigirti trimis šimtais savo teritorijoje esančių ežerų. Šiame parke teka itin lankytojus traukianti upė, kadangi ji išsiraizgo per visą regioninį parką, kerta net keletą ežerų.
Neries regioninis parkas, Neries regioninis parkas įkurtas netrukus po Lietuvos valstybės nepriklausomybės atgavimo 1992 m. rugsėjo mėn. Sprendimą dėl parko įsteigimo priėmė Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Atkuriamasis Seimas. Parko teritorija driekiasi net per tris savivaldybes: Trakų ir Vilniaus rajonus bei Elektrėnų savivaldybę, visa parko teritorija apima apie 100 kv. km plotą, kurio daugiau nei 87 procentus užima miškai. Regioninio parko saugomos vertybės apima gamtos paveldo objektus, tokius kaip senieji miškai, upės, skardžiai ir kultūros paveldą, tokius kaip pilkapiai ir piliakalniai.
Lankytinų objektų rekomendacijos
- Aukštaitijos nacionaliniame parke gausu gamtos ir kultūros vertybių, tarp jų - vaizdingas Ladakalnio kalnas ir unikalūs etnografiniai kaimai, išsibarstę po visą teritoriją. Istorijos entuziastus turėtų sudominti Palūšės bažnyčios kompleksas, o Stripeikių senovinės bitininkystės muziejuje pavyks susipažinti su praeities bitininkystės praktika. Žiemą nuotykių ieškotojai gali leistis į slidinėjimo trasas Ignalinos žiemos sporto centre.
- Žemaitijos nacionaliniame parke lankytojai gali tyrinėti tyrus ežerus ir kerinčius Žemaitijos kraštovaizdžius. Svarbiausi objektai - didžiausias Žemaitijoje Platelių ežeras ir Pilies sala su istoriniais griuvėsiais. Kultūros entuziastai gali pasinerti į Lietuvos literatūros istoriją Žemaitės muziejuje arba patyrinėti sovietmečio reliktus buvusioje požeminėje termobranduolinių raketų paleidimo aikštelėje.
- Trakų istoriniame nacionaliniame parke turistai gali apžiūrėti žymiąją Trakų pilį - viduramžių tvirtovę Galvės ežero saloje, kurioje galima susipažinti su Lietuvos viduramžių istorija. Pasivaikščiojimas po Trakų senamiestį atskleidžia karaimų bendruomenės likučius su tokiomis lankytinomis vietomis kaip Kenesa ir Šventojo Kryžiaus bažnyčia. Norėdami ramiai pailsėti, lankytojai gali pasivaikščioti po vaizdingą Užutrakio dvaro parką arba pasinerti į istorinį parko kraštovaizdį Istorinių parkų pažinimo centre.
- Dzūkijos nacionaliniame parke keliautojai gali pasinerti į nepaliestą Dzūkijos laukinę gamtą, kuri leidžia susipažinti su idiliškais kaimais, pavyzdžiui, Šilinių Dzūkais, arba pasigrožėti nuostabiais Skroblaus upės kraštovaizdžiais. Istorijos mėgėjai parke gali tyrinėti tokius architektūros perlus kaip Liškiavos piliakalnis ir Švento Jono Krikštytojo bažnyčia.
- Kuršių nerijos nacionalinis parkas kviečia keliautojus atrasti unikalų gamtos grožio ir kultūros paveldo derinį. Šiame parke lankytojai turi galimybę patyrinėti etnografines žvejų sodybas arba pasivaikščioti po žavias senąsias vilas Nidoje, Juodkrantėje ir Smiltynėje. Lietuvos jūrų muziejuje-akvariume ir delfinariume turistai gali pasinerti į regiono jūrinę istoriją, o vėtrungių muziejuje-galerijoje lankytojus džiugina įmantrūs meistrų darbai.
Vilniaus g. 3, Dūkštos, Vilniaus rajonas
Varėnos rajonas
S. Batoro g., Vilnius
Dubravai, Kauno rajonas
Kampelių g. 10, Aleknonių k., Simno sen., Alytaus rajonas
Lūšių g. 16, Palūšė, Ignalinos rajonas
Arlaviškės, Taurakiemio sen., Kauno rajonas
Luokės sen., Telšių rajonas
Jurbarko rajonas
Kampelių g. 10, Aleknonys, Alytaus rajonas
Dvaronių k. 5, Anykščių rajonas
Indijos k., Šilalės kaimiškoji sen., Šilalės rajonas
Tverai, Rietavo rajonas
Pušų g. 2, Akmenės II kaimas, Akmenės rajonas
Vilniaus rajonas
Pavilnių regioninis parkas, Vilnius
R. Kalantos g., Kaunas
Parko g. 2, Kurtuvėnai, Šiaulių rajonas
Naujosios Vilnios sen., Vilnius
Kaltanėnų sen., Švenčionių rajonas
Dūkštos, Vilniaus rajonas
Lūšių g. 16, Palūšė, Ignalinos rajonas
Karšuvos g. 3, Eičių k., Gaurės sen., Tauragės rajonas
Vilniaus g. 3, Merkinė, Varėnos rajonas
Dvaro g. 25, Šventos k., Švenčionių rajonas
Didžioji g.10, Plateliai, Plungės rajonas
Labanoro sen., Švenčionių rajonas
8 km nuo Merkinės, Varėnos rajonas
Raseinių rajonas
Kauno rajonas
Žaliųjų Ežerų g., Vilnius
Naujosios Vilnios sen., Vilnius
Karūžiškė, Šilalės rajonas
Šateikių sen., Plungės rajonas
Miško g. 3, Tytuvėnai, Kelmės rajonas
Laivių g. 9, Salantai, Kretingos rajonas
Kauno rajonas